11 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/124/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідача Манецької І.В., Нівчика А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку, в порядку спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0344781303 від 10.09.2018 року та №0051675513 від 03.01.2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту камеральної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 07.08.2018 №12103/03-20-13-03/НОМЕР_1 з питань дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень-листопад 2017 року, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 10.09.2018 №0344781303, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію в розмірі 22 276, 95 грн.
На підставі акту від 21.11.2018 №24366/03-20-55-13/НОМЕР_1 камеральної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН за грудень 2017 року та за січень-липень 2018 року, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 03.01.2019 №0051675513, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію в розмірі 26 856, 22 грн.
Позивач вважає податкові повідомлення-рішення №0344781303 від 10.09.2018 року та №0051675513 від 03.01.2019 року протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки, позивач, як фізична особа-підприємець, здійснює свою діяльність на підставі ст.293 ПК України, а саме на третій групі зі сплатою ставки 3% доходу єдиного податку зі сплатою ПДВ. Видом підприємницької діяльності є виготовлення та реалізація періодичних видань друкованих засобів масової інформації вітчизняного виробництва.
Зазначена діяльність позивача, відповідно до пп.197.1.25 п. 197.1 ст. 197 ПК України звільнена від оподаткування операції, зокрема, з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) та дитячих книжкових видань, вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників, українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
Згідно положень ст.120-1 Податкового Кодексу України передбачено виключення для платників, які реєструють податкові накладні, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, зокрема до такої категорії відноситься і діяльність позивача.
Таким чином, відповідач, всупереч вимогам ст.120-1 та пп.197.1.25 п. 197.1 ст. 197 ПК України, застосував штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, оскільки складені позивачем податкові накладні не надаються отримувачу (покупцю). Та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.
З урахуванням викладеного позивач просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0344781303 від 10.09.2018 року та №0051675513 від 03.01.2019 року.
07.02.2019 року представником позивача подані додаткові письмові пояснення, додатком до яких, представником позивача долучені копії податкових накладних та розрахунків коригування та зазначено, що у вказаних податкових накладних наявні позначення про те, що вказані податкові накладні не надаються покупцю про що у верхній лівій частині таких накладних позначено тип причини - 09, тобто, такі податкові накладні складені на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.(а.с.37-69)
Відповідач, Головне управління ДФС у Волинській області, позовні вимоги не визнав. 12.02.2019 року представником відповідача поданий відзив на позовну заяву.
У відзиві представник відповідача зазначив, що внаслідок проведення камеральних перевірок позивача, результати яких зафіксовані в актах від 07.08.2018 №12103/03-20-13-03/НОМЕР_1 з питань дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень-листопад 2017 року та від 21.11.2018 №24366/03-20-55-13/НОМЕР_1 з питань дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН за грудень 2017 року та за січень-липень 2018 року, встановлено, що з порушенням термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем зареєстровані наступні податкові накладні: від 31.01.2017 №1 з граничним терміном реєстрації 15.02.2017, зареєстрована в ЄРПН 20.02.2017, тобто із затримкою на 5 днів; від 28.02.2017 №2 з граничним терміном реєстрації 15.03.2017, зареєстрована 19.04.2017, тобто із затримкою на 35 днів; від 31.03.2017 №3 з граничним терміном реєстрації 15.04.2017, зареєстрована 15.05.2017, тобто із затримкою на 30 днів; від 30.04.2017 №4 з граничним терміном реєстрації 15.05.2017, зареєстрована 19.06.2017, тобто із затримкою на 35 днів; від 31.05.2017 №5 з граничним терміном реєстрації 15.06.2017, зареєстрована 20.06.2017, тобто із затримкою на 5 днів; від 30.06.2017 №6 з граничним терміном реєстрації 15.07.2017, зареєстрована 15.09.2017, тобто із затримкою на 62 дня; від 31.07.2017 №7 з граничним терміном реєстрації 15.08.2017, зареєстрована 19.09.2017, тобто із затримкою на 35 днів; від 31.08.2017 №8 з граничним терміном реєстрації 15.09.2017, зареєстрована 20.09.2017, тобто із затримкою на 5 днів; від 30.09.2017 №9 з граничним терміном реєстрації 15.10.2017, зареєстрована 14.03.2018, тобто із затримкою на 150 днів; від 31.10.2017 №10 з граничним терміном реєстрації 15.11.2017 року, зареєстрована 16.01.2018 року, тобто із затримкою на 62 дні; від 31.11.2017 року №11 з граничним терміном реєстрації 15.12.2017 року, зареєстрована 18.03.2017 року, тобто із затримкою на 93 дні; від 31.12.2017 року №1 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018 року, зареєстрована 23.01.2018 року, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №19 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 14.02.2018, тобто із затримкою на 30 днів; від 31.12.2017 №2 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №3 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №4 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018 зареєстрована 25.01.2018, тобто із затримкою на 10 днів; від 31.12.2017 №5 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №6 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018. зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №8 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №10 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №12 з граничним терміном реєстрації 15.01.2018. зареєстрована 09.08.2018, тобто із затримкою на 206 днів; від 31.01.2018 №1 з граничним терміном реєстрації 15.02.2018, зареєстрована 16.08.2018, тобто із затримкою на 182 дні; від 28.02.2018 № 2 з граничним терміном реєстрації 15.03.2018, зареєстрована 06.09.2018, тобто із затримкою на 175 днів; від 31.03.2018 №3 з граничним терміном реєстрації 15.04.2018, зареєстрована 06.09.2018, тобто із затримкою на 144 дні; від 30.04.2018 №4 з граничним терміном реєстрації 15.05.2018 зареєстрована 10.09.2018, тобто із затримкою на 118 днів; 31.05.2018 року №5 з граничним терміном реєстрації 15.06.2018 року, зареєстрована 10.09.2018 року, тобто із затримкою на 87 днів; від 30.06.2018 року №6 із граничним терміном реєстрації 15.07.2018 року, зареєстрована 10.09.2018 року, тобто із затримкою на 57 днів та від 31.07.2018 року №7 з граничним терміном реєстрації 15.08.2018 року, зареєстрована 10.09.2018 року, тобто із затримкою на 26 днів.
Податковими повідомленнями-рішеннями №0344781303 від 10.09.2018 року та №0051675513 від 03.01.2019 року до позивача застосовані штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідач у відзиві наголошував, що порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН або відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які: звільнені від оподаткування; оподатковуються за нульовою ставкою.
Таким чином, штрафні санкції, визначені пунктами 120-1.1 та 120.2 статті 120 ПК України, не застосовуються до платників податків за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН: що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та/або що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.
На думку представника відповідача, позивач помилково вважає, що порушивши граничний строк реєстрації податкових накладних в ЄРПН, складених при визначенні податкових зобов'язань з податку на додану вартість відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України до нього не застосовуються штрафні санкції визначені відповідно до статті 1201 Кодексу, оскільки пунктом 198.5 статті 198 ПК України передбачено чотири випадки, за наявності яких складається зведена податкова накладна. У даному випадку мало місце складення податкових накладних не відповідно до підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 ПК України по операціях звільнених від оподаткування, а відповідно до підпункту «в» пункту 198.5 статті 198 ПК України, в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів.
Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 200 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Таким чином, нормами ПУ України на платника податків покладено обов'язок по реєстрації податкової накладної протягом 15 календарних днів, наступних за датою його складання. При цьому обов'язок щодо здійснення відповідної реєстрації покладається на платника податків як відносно податкових накладних, що надаються покупцю, так і податкових накладних, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Оскільки, платником податків складено податкові накладні, при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ відповідно пункту 198.5 статті 198 ПК України в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу), у разі порушення платником податку строків реєстрації податкової накладної в ЄРПН застосовуються штрафні санкції, визначені, відповідно пунктами 120-1. 1 або 120-2.2 статті 120 Кодексу, у визначених розмірах.
З урахуванням визначеного вище, відповідач вважає, що податкові повідомлення-рішення №0344781303 від 10.09.2018 року та №0051675513 від 03.01.2019 року винесені правомірно, а відтак скасуванню не підлягають. У зв'язку з чим, у задоволенні позову слід відмовити.
19.02.2019 року представником позивача подано відповідь на відзив, в якому наголошував на тому, що підстав для застосування штрафних санкції, визначених п.120-1.1 статті 120 Податкового Кодексу України відсутні, оскільки складені позивачем податкові накладні не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.
Представником відповідача 05.03.2019 року подані додаткові письмові пояснення в яких наголошував на тому, що у податкових накладних поданих позивачем до реєстрації ЄРПН відображені суми податку на додану вартість за основною ставкою 20% відсотків, а відтак, такі податкові накладні повинні своєчасно бути зареєстровані в реєстрі податкових накладних. У зв'язку з чим, просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою судді від 25.01.2019 року відкрито провадження у справі. Справу ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 19.02.2019 року задоволено клопотання представника відповідача та ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Представники відповідача просили суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини у справі та дослідивши письмовими докази, судом встановлені наступні обставини справи.
Головним управлінням ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, за результатами якої складений акт від 07.08.2018 №12103/03-20-13-03/НОМЕР_1.(а.с.20-21)
За результатами перевірки встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних від 31.01.2017 №1, сума ПДВ 29 809, 73 грн., з граничним терміном реєстрації 15.02.2017, зареєстрована, в ЄРПН 20.02.2017, тобто із затримкою на 5 днів; від 28.02.2017 №2, сума ПДВ 5 062, 27 грн., з граничним терміном реєстрації 15.03.2017, зареєстрована 19.04.2017, тобто із затримкою на 35 днів; від 31.03.2017 №3, сума ПДВ 6 276, 45 грн., з граничним терміном реєстрації 15.04.2017, зареєстрована 15.05.2017, тобто із затримкою на 30 днів; від 30.04.2017 №4, сума ПДВ 5 074, 22 грн., з граничним терміном реєстрації 15.05.2017, зареєстрована 19.06.2017, тобто із затримкою на 35 днів; від 31.05.2017 №5, сума ПДВ 6 074, 29 грн., з граничним терміном реєстрації 15.06.2017, зареєстрована 20.06.2017, тобто із затримкою на 5 днів; від 30.06.2017 №6, сума ПДВ 4 972, 15 грн., з граничним терміном реєстрації 15.07.2017, зареєстрована 15.09.2017, тобто із затримкою на 62 дня; від 31.07.2017 №7, сума ПДВ 4 516, 94 грн., з граничним терміном реєстрації 15.08.2017, зареєстрована 19.09.2017, тобто із затримкою на 35 днів; від 31.08.2017 №8, сума ПДВ 23 365, 57 грн., з граничним терміном реєстрації 15.09.2017, зареєстрована 20.09.2017, тобто із затримкою на 5 днів; від 30.09.2017 №9, сума ПДВ 4 499, 40 грн., з граничним терміном реєстрації 15.10.2017, зареєстрована 14.03.2018, тобто із затримкою на 150 днів; від 31.10.2017 №10, сума ПДВ 4 952, 27 грн., з граничним терміном реєстрації 15.11.2017 року, зареєстрована 16.01.2018 року, тобто із затримкою на 62 дні та від 31.11.2017 року №11, сума ПДВ 5 578, 76 грн., з граничним терміном реєстрації 15.12.2017 року, зареєстрована 18.03.2017 року, тобто із затримкою на 93 дні.
Податковим повідомленням-рішенням від 10.09.2018 №0344781303, до позивача застосовано штрафну санкцію в розмірі 22 276, 95 грн.(а.с.22)
Позивачем оскаржено податкове повідомлення-рішення від 10.09.2018 №0344781303 в адміністративному порядку. Рішенням про результати розгляду скарги від 20.12.2018 року вказане податкове повідомлення-рішення залишено без змін.(а.с.26-27)
Також, Головним управлінням ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, за результатами якої складений акт від 21.11.2018 № 24366/03-20-55-13/НОМЕР_1.(а.с.10-12)
За результатами перевірки встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних зазначених в додатку 1 до акту перевірки, а саме: від 31.12.2017 року №1, сума ПДВ 3, 07 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018 року, зареєстрована 23.01.2018 року, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №19, сума ПДВ 3, 07 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 14.02.2018, тобто із затримкою на 30 днів; від 31.12.2017 №2, сума ПДВ 0, 51 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №3, сума ПДВ 0, 65 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №4, сума ПДВ 0, 52 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018 зареєстрована 25.01.2018, тобто із затримкою на 10 днів; від 31.12.2017 №5, сума ПДВ 0, 62 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №6, сума ПДВ 0, 51 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018. зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 року №7, сума ПДВ 0, 47 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018 року, зареєстрована 24.01.2018 року, тобто із затримкою на 9 днів; від 31.12.2017 №8, сума ПДВ 2, 41 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №10, сума ПДВ 0, 51 грн. з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 23.01.2018, тобто із затримкою на 8 днів; від 31.12.2017 №12, сума ПДВ 4 635, 17 грн., з граничним терміном реєстрації 15.01.2018, зареєстрована 09.08.2018, тобто із затримкою на 206 днів; від 31.01.2018 №1, сума ПДВ 5 802, 92 грн., з граничним терміном реєстрації 15.02.2018, зареєстрована 16.08.2018, тобто із затримкою на 182 дні; від 28.02.2018 №2, сума ПДВ 36 397, 45 грн., з граничним терміном реєстрації 15.03.2018, зареєстрована 06.09.2018, тобто із затримкою на 175 днів; від 31.03.2018 №3, сума ПДВ 4 510, 48 грн., з граничним терміном реєстрації 15.04.2018, зареєстрована 06.09.2018, тобто із затримкою на 144 дні; від 30.04.2018 №4, сума ПДВ 5 055, 57 грн., з граничним терміном реєстрації 15.05.2018 зареєстрована 10.09.2018, тобто із затримкою на 118 днів; 31.05.2018 року №5, сума ПДВ 5 592, 89 грн., з граничним терміном реєстрації 15.06.2018 року, зареєстрована 10.09.2018 року, тобто із затримкою на 87 днів; від 30.06.2018 року №6, сума ПДВ 4 289, 09 грн., із граничним терміном реєстрації 15.07.2018 року, зареєстрована 10.09.2018 року, тобто із затримкою на 57 днів та від 31.07.2018 року №7, сума ПДВ 3 850, 77 грн., з граничним терміном реєстрації 15.08.2018 року, зареєстрована 10.09.2018 року, тобто із затримкою на 26 днів.
Позивачем подані заперечення на акт перевірки від 21.11.2018 №24366/03-20-55-13/НОМЕР_1, які листом ГУ ДФС у Волинській області про розгляд заперечення, такі заперечення залишені без задоволення.(а.с.14-18)
На підставі акту від 21.11.2018 №24366/03-20-55-13/НОМЕР_1 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 03.01.2019 №0051675513, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію в розмірі 26 856, 22 грн. (а.с.19)
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, в тому числі і спірним податковим повідомленням-рішенням, суд зазначає наступне.
Згідно п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Отже статтею 201 Податкового кодексу України визначений обов'язок продавця товарів/послуг в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно п.120-1.1 ст.120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи податкових накладних від 31.01.2017 № 1, сума ПДВ 29809,73 грн.; від 28.02.2017 № 2, сума ПДВ 5062,27 грн.; від 31.03.2017 № 3, сума ПДВ 6276,45 грн.; від 30.04.2017 № 4, сума ПДВ 5074,22 грн.; від 31.05.2017 № 5, сума ПДВ 6074,29 грн.; від 30.06.2017 № 6, сума ПДВ 4972,15 грн.; від 31.07.2017 № 7, сума ПДВ 4516,94 грн.; від 31.08.2017 № 8, сума ПДВ 23365,57 грн.; від 30.09.2017 № 9, сума ПДВ 4499,40 грн.; від 31.10.2017 № 10, сума ПДВ 4952,27 грн.; від 31.11.2017 року № 11, сума ПДВ 5578,76 грн.; від 31.12.2017 року № 1, сума ПДВ 3,07 грн.; від 31.12.2017 № 19, сума ПДВ 3,07 грн.; від 31.12.2017 № 2, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 № 3, сума ПДВ 0,65 грн.; від 31.12.2017 № 4, сума ПДВ 0,52 грн.; від 31.12.2017 №5, сума ПДВ 0,62 грн.; від 31.12.2017 № 6, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 року № 7, сума ПДВ 0,47 грн.; від 31.12.2017 № 8, сума ПДВ 2,41 грн.; від 31.12.2017 № 10, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 № 12, сума ПДВ 4635,17 грн.; від 31.01.2018 № 1, сума ПДВ 5802,92 грн.; від 28.02.2018 №2, сума ПДВ36397,45 грн.; від 31.03.2018 №3, сума ПДВ 4510,48 грн.; від 30.04.2018 №4, сума ПДВ 5055,57 грн.; 31.05.2018 року №5, сума ПДВ 5592,89 грн.; від 30.06.2018 року №6, сума ПДВ 4289,09 грн.; 31.07.2018 року № 7, сума ПДВ 3850,77 грн., такі податкові накладні були зареєстровані Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничного строку реєстрації, про що свідчать квитанції про реєстрацію вказаних податкових накладних.
Порушення строків реєстрації вказаних вище податкових накладних не оспорюється і позивачем. Однак, позивач вважає, що вказані податкові накладні, - не підлягали наданню отримувачу (покупцю) з причини: 09 - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, а відтак за порушення строків реєстрації податкових накладних санкції, визначенні п.120-1.1 ПК України, не застосовуються.
З такою позицію позивача суд не погоджується з огляду на наступне.
Згідно п.8 Порядку заповнення податкової накладної затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року №1307, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 26 січня 2016 р. за N 137/28267 При складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10 - 15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини: 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку); 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 05 - Складена у зв'язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку; 06 - Складена у зв'язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих; 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 11 - Складена за щоденними підсумками операцій; 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку); 13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Як вбачається в наявних у матеріалах справи податкових накладних, позивачем у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" зроблені помітки та зазначено тип причини: 09- складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Однак, зі змісту п.120-1.1 ст.120 ПК України вбачається, що санкції передбачені даною нормою не застосовуються до платника податку лише у випадку, коли допущено несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
З аналізу наведеної норми вбачається, що складання податкової накладної на постачання товарів/послуг покупцю, що не являється платником податку не позбавляє платника податку на додану вартість обов'язку із своєчасної реєстрації податкової накладної у ЄРПН та відповідно не звільняє такого платника податку від відповідальність за вчинення вказаного правопорушення, тоді як єдиним виключенням, п.120-1.1 ст.120 ПК України є сукупність таких обставин, як : а) отримувач податкової накладної не являється платником податку; б) операція щодо якої складено податкову накладну звільнено від оподаткування, або які оподатковуються за нульовою ставкою.
З наявних у матеріалах справи податкових накладних вбачається, що у верхній лівій частині яких у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини: 09 - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість в той же час, фактичний обрахунок суми коштів, які підлягають сплаті здійснюється з урахуванням ставки 20 %, що свідчить про те, що такі операції не звільнені від оподаткування.
Крім того, в податкових накладних від 31.01.2017 № 1, сума ПДВ 29809,73 грн.; від 28.02.2017 № 2, сума ПДВ 5062,27 грн.; від 31.03.2017 № 3, сума ПДВ 6276,45 грн.; від 30.04.2017 № 4, сума ПДВ 5074,22 грн.; від 31.05.2017 № 5, сума ПДВ 6074,29 грн.; від 30.06.2017 № 6, сума ПДВ 4972,15 грн.; від 31.07.2017 № 7, сума ПДВ 4516,94 грн.; від 31.08.2017 № 8, сума ПДВ 23365,57 грн.; від 30.09.2017 № 9, сума ПДВ 4499,40 грн.; від 31.10.2017 № 10, сума ПДВ 4952,27 грн.; від 31.11.2017 року № 11, сума ПДВ 5578,76 грн.; від 31.12.2017 року № 1, сума ПДВ 3,07 грн.; від 31.12.2017 № 19, сума ПДВ 3,07 грн.; від 31.12.2017 № 2, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 № 3, сума ПДВ 0,65 грн.; від 31.12.2017 № 4, сума ПДВ 0,52 грн.; від 31.12.2017 №5, сума ПДВ 0,62 грн.; від 31.12.2017 № 6, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 року № 7, сума ПДВ 0,47 грн.; від 31.12.2017 № 8, сума ПДВ 2,41 грн.; від 31.12.2017 № 10, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 № 12, сума ПДВ 4635,17 грн.; від 31.01.2018 № 1, сума ПДВ 5802,92 грн.; від 28.02.2018 №2, сума ПДВ36397,45 грн.; від 31.03.2018 №3, сума ПДВ 4510,48 грн.; від 30.04.2018 №4, сума ПДВ 5055,57 грн.; 31.05.2018 року №5, сума ПДВ 5592,89 грн.; від 30.06.2018 року №6, сума ПДВ 4289,09 грн.; 31.07.2018 року № 7, сума ПДВ 3850,77 грн., зазначено покупця - ОСОБА_1 та продавець, також, ОСОБА_1. А враховуючи ту обставину, що у вказаних податкових накладних сума податку на додану вартість визначена за ставкою 20 %, тому у ОСОБА_1 виникає як право так і обов'язок на коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту на суму ПДВ вказану у податкових накладних. Зазначені обставини не заперечила в судовому засіданні і ОСОБА_1.
З урахуванням викладеного у суду відсутні підстави вважати, що перелічені вище податкові накладні відповідають саме тим вимогам Порядку заповнення податкової накладної затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року №1307, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 26 січня 2016 р. за №137/28267, на які посилається позивач.
Суд вважає помилковою позицію позивача, що податкові накладні складені в межах операцій, які звільнені від оподаткування на підставі п.197.1.25 статті 197 Податкового кодексу України, оскільки, як вбачається зі змісту вказаної норми, звільняються від оподаткування операції з постачання (передплати) та доставки періодичних видань друкованих засобів масової інформації (крім видань еротичного характеру) вітчизняного виробництва, підготовлення (літературне, наукове і технічне редагування, коригування, дизайн та верстка), виготовлення (друк на папері чи запис на електронному носієві), розповсюдження книжок, у тому числі електронного контенту (крім видань еротичного характеру) та дитячих книжкових видань, вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників, словників українсько-іноземної або іноземно-української мови вітчизняного виробництва на митній території України.
В свою чергу зі змісту наявних у матеріалах справи податкових накладних не вбачається, що такі податкові накладні складені саме в межах операцій, які звільнені від оподаткування саме на підставі п.197.1.25 статті 197 Податкового кодексу України.
Крім того, згідно п.п. «в» п.198.5 ст.198 Податкового Кодексу України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів.
А відтак, позивач зобов'язаний був зареєструвати податкові накладні від 31.01.2017 №1, сума ПДВ 29809,73 грн.; від 28.02.2017 № 2, сума ПДВ 5062,27 грн.; від 31.03.2017 № 3, сума ПДВ 6276,45 грн.; від 30.04.2017 № 4, сума ПДВ 5074,22 грн.; від 31.05.2017 № 5, сума ПДВ 6074,29 грн.; від 30.06.2017 № 6, сума ПДВ 4972,15 грн.; від 31.07.2017 № 7, сума ПДВ 4516,94 грн.; від 31.08.2017 № 8, сума ПДВ 23365,57 грн.; від 30.09.2017 № 9, сума ПДВ 4499,40 грн.; від 31.10.2017 № 10, сума ПДВ 4952,27 грн.; від 31.11.2017 року № 11, сума ПДВ 5578,76 грн.; від 31.12.2017 року № 1, сума ПДВ 3,07 грн.; від 31.12.2017 № 19, сума ПДВ 3,07 грн.; від 31.12.2017 № 2, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 № 3, сума ПДВ 0,65 грн.; від 31.12.2017 № 4, сума ПДВ 0,52 грн.; від 31.12.2017 №5, сума ПДВ 0,62 грн.; від 31.12.2017 № 6, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 року № 7, сума ПДВ 0,47 грн.; від 31.12.2017 № 8, сума ПДВ 2,41 грн.; від 31.12.2017 № 10, сума ПДВ 0,51 грн.; від 31.12.2017 № 12, сума ПДВ 4635,17 грн.; від 31.01.2018 № 1, сума ПДВ 5802,92 грн.; від 28.02.2018 №2, сума ПДВ36397,45 грн.; від 31.03.2018 №3, сума ПДВ 4510,48 грн.; від 30.04.2018 №4, сума ПДВ 5055,57 грн.; 31.05.2018 року №5, сума ПДВ 5592,89 грн.; від 30.06.2018 року №6, сума ПДВ 4289,09 грн.; 31.07.2018 року № 7, сума ПДВ 3850,77 грн. у строки встановлені статтею 201 цього Податкового Кодексу України.
Відповідачем в актах перевірок від 07.08.2018 № 12103/03-20-13-09/НОМЕР_1 та від 21.11.2018 № 24366/03-20-55-13/НОМЕР_1, ОСОБА_1 зафіксовано порушення строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначені обставини не заперечуються позивачем і підтверджуються наявними у матеріалах справи письмовими доказами, а відтак застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних податковими повідомленнями-рішеннями №0344781303 від 10.09.2018 року та №0051675513 від 03.01.2019 року суд вважає правомірними.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, заперечуючи проти позову, довів суду, що, при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак суд відмовляє фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, повністю.
Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1.
Відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби у Волинської області, код ЄДРПОУ 39400859, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 13.03.2019.