Рішення від 11.03.2019 по справі 480/4712/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2019 р. Справа № 480/4712/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченко Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського управління ГУ ДФС в Сумській області, Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання незаконною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Шосткинського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області, в якому просить:

- визнати незаконною та скасувати вимогу від 07.11.2018 № Ф-1421-53 про стягнення з позивача заборгованості з єдиного внеску станом на 31.10.2018 у сумі 15819, 54 грн.;

- зобов'язати Шосткинське управління ГУ ДФС в Сумській області та його Ямпільське відділення здійснити зняття позивача з обліку платників єдиного внеску;

- стягнути з відповідача на користь позивача вартість транспортних витрат на прибуття в судові засідання, судові витрати, пов'язані із судовим провадженням та моральну шкоду у вигляді вартості ліків на лікування стресового стану позивача та його дружини, пов'язаного з цим процесом.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 відкрито провадження по справі, залучено Головне управління Державної фіскальної служби у Сумській області до участі у справі у якості співвідповідача, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 07 листопада 2018 року відповідачем протиправно прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) № № Ф-1421-53 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 15819, 54 грн., оскільки позивач не провадив незалежну професійну діяльність, в тому числі адвокатську, та відповідно не отримував дохід від такої діяльності, як самозайнята особа. Позивач зазначає, що у 2010 році він був зареєстрований як платник податків Шосткинською МДПІ, проте у зв'язку із поганим станом здоров'я жодного дня не працював як адвокат, ніяких документів від податкового органу не отримував, неодноразово звертався до податкової інспекції з метою зняття з обліку, проте йому було відмовлено у прийнятті заяви. ОСОБА_1 стверджує, що отримавши вимогу про сплату боргу, він та його дружина були шоковані свавільним порушенням прав позивача, у зв'язку з чим стан їх здоров'я різко погіршився, вони були вимушені звернутися за медичною допомогою, тому позивач просить відшкодувати моральну шкоду у вигляді вартості ліків на лікування стресового стану позивача та його дружини.

29.01.2019 від Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області до суду надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 не звертався до органів ДФС з заявою за формою N 7-ЄСВ про зняття його з обліку, як платника єдиного внеску, а отже, на момент формування та надіслання вимоги про сплату боргу (недоїмки) був платником єдиного внеску, а томуа вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07.11.2018 № Ф-1421-53 є обґрунтованою, правомірною та законною, винесеною у відповідності до вимог та з додержанням строків, а позов - безпідставним, та таким, що задоволенню не підлягає.

Також, у письмовому відзиві відповідач просив розглянути справу у судовому засіданні із викликом сторін.

Проте, суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання відповідача, оскільки дана справа є справою незначної складності, а характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

07.02.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що, на його думку, наведені у відзиві аргументи доводів позивача не спростовують. Позивач зауважив, що обов'язок по сплаті ЄСВ виникає з моменту початку провадження незалежної професійної діяльності, а оскільки він такої не здійснював, то і не повинен сплачувати ЄСВ. Крім того, позивач зазначив, що при взятті його на облік як платника податків податковим органом було допущено порушення законодавства, а тому позивач підлягає зняттю з обліку як платник ЄСВ. Також, на думку позивача, навіть за умови провадження ним адвокатської діяльності він був би звільнений від сплати ЄСВ, оскільки є пенсіонером за віком.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є адвокатом, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю № 128 від 19.01.1995, виданим Сумською кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури (а.с. 9).

25 лютого 2010 року до Ямпільського відділення Шосткинської ОДПІ ОСОБА_1 була подана заява Форми № 5-ОПП «Про взяття на облік» (а.с. 46).

26.02.2010 Ямпільським відділенням Шосткинської ОДПІ ОСОБА_1 взято на облік як платника податків (особу, що провадить незалежну професійну діяльність) та видано довідку Форми № 4-ОПП «Про взяття на облік» № 6056/29-028 від 26.02.2010 (а.с. 45).

Як встановлено з витягу з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 (а.с. 49-50) станом на 31.10.2018 по коду платежу 71040000 «Єдиний внесок для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність» обліковується заборгованість в сумі 15819,54 грн. у т.ч.: автоматично нарахований основний платіж за 2017 рік по строку сплати 02.05.2018 - 8448,00 грн.; автоматично нарахований основний платіж за І квартал 2018 року по строку сплати 19.04.2018- 2457,18 грн.; автоматично нарахований основний платіж за II квартал 2018 року по строку сплати 19.07.2018 - 2457,18 грн.; автоматично нарахований основний платіж за III квартал 2018 року по строку сплати 19.10.2018 - 2457,18 грн.

11 грудня 2018 року позивачем було отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.11.2018 № Ф-1421-53, сформовану ГУ ДФС у Сумській області, щодо сплати заборгованості з єдиного внеску, штрафів та пені, яка станом на 31.10.2018 складає 15 819,54 грн. (а.с. 7, 44, 51).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Спеціальним законодавчим актом, що регулює правові відносини нарахування і сплати єдиного внеску є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) у відповідності до якого видана Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 зареєстрована в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449).

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Згідно із частинами другою, третьою статті 9 вказаного Закону, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до частини восьмої вказаної статті Закону № 2464-VІ платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

У підпункті 2 пункту 1 статті 7 Закону № 2464-VІ зазначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону № 2464-VІ).

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 01 травня наступного року (абзац четвертий частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VІ у редакції, що діяла до 10.10.2017 року).

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої статті 9 Закону № 2464-УІ із змінами, внесеними згідно із Законом України від 28.12.2014 р. N 77-VІІІ, у редакції Закону України від 03.10.2017 р. N 2148-VІІІ).

Відповідно до п. 2 ст. 25 Закону № 2464-VІ, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Згідно п. 4 ст. 25 Закону № 2464-VІ, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Відповідно до ч. 3 розділу VI Інструкції № 449, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Згідно aз ч. 4 розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи). Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем в зв'язку з наявністю у позивача станом на 31 жовтня 2018 року недоїмки зі сплати єдиного внеску в загальному розмірі 15819,54 грн. було правомірно сформовано та надіслано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.11.2018 року № Ф-1421-53.

Суд не бере до уваги посилання позивача на протиправність вимоги у зв'язку з тим, що він не здійснював адвокатської діяльності, не отримував доходу від неї, з огляду на наступне.

Позивач зазначає, що з березня 2010 року, тобто одразу після реєстрації як платника податків, він жодного дня не працював в якості адвоката.

Водночас, суд звертає увагу суду на те, що ОСОБА_1 не пройшов необхідну процедуру зняття з обліку платників єдиного соціального внеску ані в органах ДФС, ані в органах Пенсійного фонду України.

Зняття з обліку фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, як платників податків і зборів, відбувалось у відповідності з наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі - Порядок № 1588).

Згідно із пп. 11.18.2 п. 11.18 розділу XI Порядку № 1588, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність знімаються з обліку після припинення такої незалежної діяльності, за наявності документально підтвердженої інформації відповідного державного органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку разом з заявою за формою N 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою N 6-ОПП.

Зняття з обліку фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, як платників єдиного внеску, на сьогодні відбувається згідно з наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників» (далі - Порядок № 1162).

Відповідно до п. 1 розділу V Порядку № 1162, у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, платник єдиного внеску зобов'язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 7-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку та копії таких документів: розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію; розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії; розпорядчого документа про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи.

Питання зайняття адвокатською діяльністю регулюються Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI), згідно зі статтею 13 якого, адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до пункту 1 частини першої частини третьої статті 31 Закону № 5076-VI, право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності. Право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється: з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, - з дня подання раді адвокатів регіону за адресою робочого місця адвоката відповідної заяви адвоката.

Положеннями статті 32 Закону № 5076-VI встановлено підстави, за наявності яких припиняється право на заняття адвокатською діяльністю шляхом анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Позивачем не надано суду жодних доказів того, що він звертався до органів ДФС з заявою за формою N 7- ЄСВ про зняття його з обліку як платника єдиного внеску, а також жодних доказів зупинення чи припинення права на зайняття адвокатською діяльністю, а отже, на момент формування та надіслання вимоги про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_1 був платником єдиного внеску.

Твердження позивача про неодноразове звернення до контролюючого органу з метою зняття з обліку та відмову працівників контролюючого органу від прийняття заяви про зняття з обліку, не може бути прийнято до уваги, оскільки позивачем не надано жодних доказів на підтвердження цих обставин.

Крім того, хибним є аргумент позивача про звільнення його від сплати ЄСВ як пенсіонера за віком, оскільки згідно ч. 4 ст. 4 Закону № 2464-VІ, право на звільнення від сплати за себе єдиного внеску мають фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та члени фермерського господарства, за умови, що вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Суд зауважує, що осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, не зазначено в ч. 4 ст. 4 Закону № 2464-VІ, тому на них пільги щодо сплати ЄСВ не розповсюджуються.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07.11.2018 № Ф-1421-53 є обґрунтованою, правомірною та законною, а тому позовні вимоги в частині визнання її протиправною та скасування задоволенню не підлягають.

Також, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Шосткинського управління ГУ ДФС в Сумській області та його Ямпільського відділення здійснити зняття позивача з обліку платників єдиного внеску з огляду на наступне.

Необхідною умовою зняття з обліку фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, як платників єдиного внеску згідно з Порядоком № 1162 є подання такою особою заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою N 7-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку.

Доказів подання такої заяви позивачем суду надано не було, а отже підстави для зняття його з обліку відсутні.

Посилання позивача на те, що взяття його на облік як платника податків було здійснено з порушенням законодавства суд не бере до уваги, оскільки дії та рішення податкової інспекції стосовно взяття на облік платника єдиного внеску позивачем не оскаржуються та не є предметом розгляду даної справи.

Враховуючи, що позовні вимоги про стягнення моральної шкоди є похідними від вимог про визнання незаконною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії, у їх задоволенні суд, також, відмовляє.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Шосткинського управління ГУ ДФС в Сумській області, Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання незаконною та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко