Рішення від 28.02.2019 по справі 0540/8240/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2019 р. Справа№0540/8240/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.,

при секретарі судового засідання: Ковальовій А.В.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 17 квітня 2018 року позивач отримав вимогу від 04.04.2018 року № Ю-1290-46 про сплату боргу з єдиного внеску у розмірі 10412285,98 грн.

Позивач не згоден з зазначеною вимогою та просить скасувати її.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.10.2018 року (суддя Ушенко С.В.) відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) учасників справи.

Ухвалою суду від 13 листопада 2018 року розгляд справи було зупинено за клопотанням сторін до 10 грудня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року вирішено питання, щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Розпорядженням керівника апарату Донецького окружного адміністративного суду від 23.01.2019 року № 132 було призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Ушенка С.В. Справу передано на розгляд судді Тарасенку І.М.

Ухвалою від 23 січня 2019 року суддя Тарасенко І.М. прийняв справу до свого провадження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28 лютого 2019 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року позивачу поновлено строк звернення до суду із адміністративним позовом.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача підтримав свою правову позицію, викладену у відзиві на позовну заяву від 11.10.2018 року. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» зареєстровано як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 00191678.

Відповідач - є юридичною особою публічного права - установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб'єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.

17 квітня 2018 року комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу (далі - КП «Вода Донбасу») від ГУ ДФС у Донецькій області була отримана вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-1290-46 від 04.04.2018 року на суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, в сумі 10412285,98 грн., з яких - сума недоїмки з ЄСВ - 7739088,35 грн., штрафи - 580032,16 грн., пеня - 2093165,47 грн. нарахованої за період листопад 2015 року - лютий 2018 року.

Позивачем оскаржується вищевказана вимога в частині 444904, 97 грн., оскільки недоїмка у сумі 7739088,35 грн., включає у себе суми, раніше включених СДПІ у попередніх вимогах № Ю-35-11 від 03.08.2015 року, № Ю-35-11 від 04.09.2015 року, № Ю-35-11 від 05.10.2015 року; № Ю-1-23 від 05.05.2016 року, № Ю-1-23 від 05.07.2016 року; № Ю-55-17 від 07.10.2016 року; № Ю-55-17 від 02.11.2016 року, № Ю-55-17 від 09.12.2016 року, № Ю-55-17 від 16.01.2017 року, № Ю-55-17 від 09.02.2017 року, № Ю-55-17 від 15.03.2017 року, № Ю-55-17 від 11.04.2017 року, № Ю-55-17 від 18.05.2017 року, № Ю-55-17 від 13.06.2017 року; № Ю-55-17 від 12.07.2017 року; № Ю-55-17 від 15.08.2017 року, № Ю-55-17 від 05.09.2017 року; № Ю-55-17 від 13.11.2017 року; № Ю-55-17 від 11.12.2017 року до КП «Компанія «Вода Донбасу». Дані вимоги були або скасовані судовими рішеннями, які набули законної сили, або на даний час ще оскаржуються в судовому порядку.

Даний факт не заперечувався сторонами у судовому засіданні.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

«9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.

КП «Компанія «Вода Донбасу» з вересня 2016 року знаходиться на обліку в СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровськ МГУ ДФС.

ОСОБА_3 офісу з обслуговування великих платників МГУ ДФС № 8702/10/28-1008-0415 від 19.04.2016 року позивача було повідомлено про те, що у зв'язку із скороченням кількості територіальних органів ДФС для усіх великих платників податків основним місцем податкового обліку буде Офіс великих платників податків. Так, позивач визначився, що місцем обслуговуванням КП «Компанія «Вода Донбасу» як платника податків є м. Дніпро.

З 2018 року Позивач знаходиться на обліку у м. Маріуполь.

Населений пункт м. Донецьк, де фактично знаходиться позивач та м. Маріуполь Донецької області, де він зареєстрований, входять до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 2 грудня 2015 року № 1275-р.

З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

Як вбачається з матеріалів справи спірна вимога сформована 04 квітня 2018 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 31 березня 2018 року.

Таким чином, спірна вимога про сплату недоїмки є протиправною на момент її формування та підлягає скасуванню.

Крім того суд зазначає, що 05.11.2014 року КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до податкової інспекції із заявою № 17/1792 та повторно 08.12.2015 року із заявою № 17/1825 про звільнення від виконання своїх зобов'язань про звільнення від виконання своїх обов'язків, а саме, нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності. Зазначені заяви було прийнято належним чином, про що свідчать опис вкладення від 05.11.2014 року про відправлення первісної заяви та відповідний штамп на титульних сторінках заяв.

Також, позивачем були отримані сертифікати Торгово - промислової палати України №№ 1735, 1736 про настання обставин непереборної сили від 25.11.2014 року № 5270/05-4 та від 25.11.2014 року № 5268/05-4, якими засвідчено факт настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні КП «Компанія «Вода Донбасу» господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються подачі податкових декларацій, оправлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі Сертифікатів торгово - промислової палати України форс - мажорні обставини тривають, дату закінчення їх терміну встановити неможливо, про що відповідача було повідомлено листом 17/199 від 05.11.2015 року.

Разом з цим, суд зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

З вищевказаних мотивів суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень є таким, що вчинено без урахування вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги - задовольнити.

Скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № Ю-1290-46 від 04.04.2018 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині суми 444904 (чотириста сорок чотири тисячі дев'ятсот чотири) грн. 97 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, 177а, код ЄДРПОУ 00191678) судовий збір у сумі 6673 (шість тисяч шістсот сімдесят три) грн. 20 коп.

Вступна та резолютивна частини рішення виготовлена та проголошена у судовому засіданні 28 лютого 2019 року.

Повний текст рішення виготовлений 11 березня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Тарасенко І.М.