справа № 1340/5767/18
з питань залишення позовної заяви без розгляду
04 березня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого-судді Мричко Н.І.,
за участі секретаря судового засідання Мусій С.В.,
представника позивача Ворошилової Н.В.,
представника відповідача Єсіпова І.А.,
розглянувши в судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «TFC GROUP» про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «TFC GROUP» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках,-
встановив:
Головне управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області, позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "TFC GROUP" (далі - ТзОВ "TFC GROUP", Відповідач), в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "TFC GROUP" грошові кошти у розмірі 204805,93 грн., які знаходяться на рахунках у банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
26.12.2018 Відповідач подав заяву про залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропущення строку звернення до суду. Наголошує, що розгляд такої категорії адміністративних справ унормований положеннями статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Вказаною нормою передбачено особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів. Так, згідно з частиною 2 вказаної статті 283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин. Зазначає, що оскільки у Позивача право на пред'явлення позовних вимог було до 23.12.2015, позовну заяву належить залишити без розгляду з підстав попуску строку звернення до адміністративного суду.
Позивач подав відзив на заяву про залишення позовної заяви без розгляду. Наголосив про відсутність імперативної вимоги до контролюючого органу щодо звернення до суду з вимогою про стягнення коштів за податковим боргом, шляхом подання відповідної заяви в порядку статті 283 КАС України. Зазначив, що наявність у контролюючого органу повноважень на звернення до суду з заявою щодо стягнення коштів за податковим боргом, не позбавляє його права на звернення до суду з позовною заявою за загальними правилами КАС України. У зв'язку з цим, просив у задоволенні заяви відмовити повністю.
Суд, розглянувши заяву та дослідивши письмові докази на її обґрунтування, встановив наступне.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 КАС України.
Відповідно до частини 3 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідач при обґрунтуванні заяви зазначив, що вказана справа підлягає розгляду в порядку статті 283 КАС України, відтак така заява повинна подаватися протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Суд зазначає, що КАС України передбачає для органів ДФС право звернення із позовними заявами як в загальному порядку так із заявами в порядку статті 283 КАС України.
Так, статтею 283 КАС України передбачено особливості провадження у справах за зверненням доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень на підставі заяви таких органів щодо:
1) зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків;
2) підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків;
3) надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі;
4) зобов'язання керівника підприємства провести інвентаризацію основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, які перебували або перебувають під митним контролем чи використовувалися цим підприємством разом із товарами, які були поміщені у відповідний митний режим;
5) стягнення коштів за податковим боргом;
6) зобов'язання платника податків, який має податковий борг, укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості цього платника на орган доходів і зборів.
Відповідно до частини 2 вказаної статті заява подається до суду протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Згідно із частиною 8 вказаної статті, рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, підлягає негайному виконанню.
Суд звертає увагу Відповідача, що Позивач звернувся до суду із позовною заявою в загальному порядку, відтак при розгляді вказаної справи суд не застосовує вимоги до заяви, передбачені статтею 283 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 2 вищевказаної статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Таким чином, позовні вимоги контролюючого органу, пов'язані із стягненням податкового боргу з платників податків, повинні пред'являтися протягом 1095 днів з дня виникнення податкового боргу.
Строк для стягнення податкового боргу починає свій перебіг з дня виникнення податкового боргу.
Визначене контролюючим органом грошове зобов'язання (незалежно від того, на який з 1095 днів припаде відповідне визначення) в разі його несплати платником податків набуває статусу податкового боргу. З дня виникнення податкового боргу починається відлік строку тривалістю 1095 днів для звернення податкового органу до суду з вимогою, пов'язаною із стягненням такого боргу.
Як видно з довідки ГУ ДФС у Львівській області № 39972/10/13-01-52-17-10 від 20.11.2018 податковий борг Відповідача по податках та платежах перед бюджетом станом на 06.11.2018 становить 766472,38 грн.
Однак, Позивач просить стягнути нараховані контролюючим органом суми коштів відповідно до податкового повідомлення - рішення від 15.06.2011 № 0000022401 у розмірі 204805,93 грн.
Вказане податкове повідомлення - рішення платник податків оскаржував до суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2015, у задоволенні вимоги про визнання вказаного податкового повідомлення - рішення протиправним - відмовлено.
Таким чином, сума податкових зобов'язань за податковим повідомленням - рішенням від 15.06.2011 № 0000022401 є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплаченою, тобто вказана сума набула статусу податкового боргу.
Враховуючи те, що визначений статтею 102 ПК України строк звернення до суду з вимогою про стягнення вищевказаного боргу на день звернення Позивача із позовом не минув, суд вважає вимогу Позивача про стягнення податкового боргу у сумі 204805,93 грн. такою, що заявлена ним у межах строку звернення до адміністративного суду.
Таким чином, жодних підстав для залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду немає.
Тому, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "TFC GROUP" про залишення позовної заяви без розгляду у вказаній справі - повністю.
Керуючись статтями 240, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «TFC GROUP» про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «TFC GROUP» про стягнення податкового боргу з рахунків у банках - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Повний текст ухвали виготовлений 11.03.2019.
Суддя Мричко Н.І.