Рішення від 01.03.2019 по справі 812/1801/18

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 березня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1801/18

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Борзаниці С.В.

при секретарі судового засідання Кравцовій Т.О.,

за участю сторін:

представника позивача Дегтярьова Ю.С.,

представника відповідача Свистуна Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі також - позивач, ГУ ДСНСУ у Луганській області) до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД (далі також - відповідач, ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД, ТРЦ), в якому просить застосувати до ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівлі, споруд, приміщень Торговельно-розважального центру «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД за адресою: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 46, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, вказаних в Акті перевірки від 17.04.2018 №10.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що в період з 03.04.2018 по 17.04.2018 здійснена позапланова перевірка Торговельно- розважального центру «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД за адресою: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 46 щодо дотримання (виконання) законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 17.04.2018 №10 (далі - Акт перевірки).

Актом перевірки виявлені порушення Кодексу цивільного захисту України №5403- VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки, а саме: 67 порушень.

Стосовно технічного директора ТРЦ ОСОБА_4 складений протокол від 05.06.2018 серія ЛГ №003411 про адміністративне правопорушення відповідно статті 175 КУпАП. Постановою від 05.06.2018 у Серія: ЛГ №003411 про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_4 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 175 КУпАП, та накладено штраф 34,00 грн., який він сплатив.

Торговельно-розважальний центр «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД є комплексом загальною площею 23 500 м2.

Експлуатація будівлі, споруд та приміщень Торгівельно-розважального центру «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей. Їх не усунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає:

- на забезпечення безпеки при використанні та експлуатації будівлі, споруд, приміщень ТРЦ, його відвідувачів та співробітників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту;

- на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі чи аварії;

- на ліквідацію пожежі, аварії, надзвичайної ситуації та на ліквідації наслідків пожежі, аварії чи надзвичайної ситуації;

- на евакуацію людей та їх захисту від пожежі, аварії, надзвичайної ситуації, на забезпечення всіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.

Співробітники та відвідувачі Торгівельно-розважального центру «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД постійно перебувають під реальною загрозою втрати життя та отримання травм чи шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами Відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач позов не визнав, подав відзив, в якому у задоволенні вимог просить відмовити повністю з таких підстав (т. 2 а.с. 147-158).

За результатами позапланової перевірки складений Акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 17.04.2018 №10, згідного якого виявлено 67 порушень.

Однак, відповідачем були частково усунені порушення, тому була проведена позапланова перевірка додержання вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.

За результатами позапланової перевірки був складений Акт від 05.12.2018 № 51.

ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД не погоджується з висновками, зазначеними в Акті, з наступних причин:

1) Розділ ІІ, п. 5 ППБУ

На об'єкті не вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.

ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД на даний час усунуло дане порушення, вивішений План Евакуації відвідувачів та працівників ТРЦ «Джаз» на випадок пожежі, який погоджений із заст. начальника управління - начальником ВЗНС Сєвєродонецького МУ ГУ ДСНС у Луганській області ОСОБА_6

2) Розділ ІІ, п. 9, Розділ ІІІ, гл. 2, п.2.17. п.9.3.8. ППБУ ДБН В.2.2-9-2009

На час перевірки відсутні дані щодо показників пожежної небезпеки на матеріали оздоблення стін, підлоги (ковролін) в приміщеннях, в яких можливе перебування 50 та більше осіб (кінотеатр зал 1, зал 2).

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

3) Розділ ІІ, п. 9 Розділ ІІІ, гл. 2, п.2.17. п.9.3.8. ППБУ ДБН В.2.2-9-2009

На час перевірки відсутні дані щодо показників пожежної небезпеки на матеріали оздоблення стін (пінополістирол) в приміщеннях, в яких можливе перебування 50 та більше осіб (кінотеатр зал1, зал 2).

Вжито заходів, визначених п. 2.

4) Розділ ІІ, п. 10 ППБУ

Для працівників охорони не розроблено інструкцію та не визначені їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також не указано, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі. Працівники охорони не мають список посадових осіб об'єкта із зазначенням їх місць проживання, службових, домашніх (мобільних) телефонів.

ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД розроблена та введена в дію 24.04.2018 «Загальнооб'єктова інструкція про заходи пожежної безпеки в Сєвєродонецьком ТРЦ «Джаз», де передбачені дії персоналу на випадок виникнення пожежі, крім того під час перевірки був наданий для огляду список посадових осіб об'єкта із зазначенням службових і мобільних телефонів, що можуть бути викликані у разі виникнення пожежі.

У Акті не зазначено, яким чином відсутність цієї інструкції може призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України.

5) Розділ ІІ, п. 11 ППБУ

Орендарі не дотримуються протипожежного режиму та не виконують вимоги Правил пожежної безпеки.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ та самостійно нести відповідальність у разі порушень.

Вжито заходів, визначених п. 2.

6) Розділ ІІ, п. 21 ППБУ

Проведено технічне переоснащення приміщень, торгівельного центру (кінотеатр зал 1, зал 2, магазин «Пів ціни», дитячий розважальний центр «Малишляндія», магазин «Шиворот на виворот» на ІІ поверсі) без проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ.

Вжито заходів, визначених п. 2.

7) Розділ ІІ, п. 21 ППБУ

На час перевірки реставрація, капітальний ремонт приміщень, торгівельного центру (колишнього магазину «Шиворот на виворот», колишні приміщення кафе) здійснюються без проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.

Вжито заходів, визначених п. 2.

Також зазначено, що в торгівельному центрі не проводиться капітальний ремонт та реставрація.

8) пункти 2, 4, 5 статті 57КЦЗУ

Початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб'єктом господарювання (кінотеатр зал1, зал 2, магазин «Пів ціни», магазин «Шиворот на виворот» на ІІ поверсі) без декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ.

9) Розділ ІІІ, гл. 2, п.2.3. п. 6.2., п.6.4. ППБУ ПБН В.1.1-7:2016

Під час експлуатації об'єкта допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. (протипожежні відсіки)

ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД приймає заходи з метою усунення зазначених порушень, так вже було заказано та отримано розроблений Робочий проект «Автоматичні протипожежні завіси (екрани) ППЗ з класом вогнестійкості ЕІ120 (EW120)» № ЦЗ-11/ППЗ-10-01, згідно якого будуть виконані роботи по монтажу протипожежних завіс відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2016, проектно-кошторисної документації, інструкції з монтажу на проріз протипожежної перешкоди.

У Акті не зазначено яким чином ці порушення можуть призвести до виникнення пожежі, як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

10) Розділ ІІІ, гл. 2, п.2.3. п. 6.2., п.6.4. п.6.3.9 ППБУ ДБН В.1.1-7:2016 ДБН В.2.2-23:2009

Двері комори та приміщення для приймання товарів магазину «Пів ціни» не виконані протипожежними не нижче 2-го типу, двополотними завширшки не менше 1,3 м і заввишки не менше 2,3 м.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ.

11) Розділ ІІІ, гл. 2, п.2.3. п. 6.2. п.6.3.11 ППБУ ДБН В.1.1-7:2016 ДБН В.2.2-23:2009

Комори (склади) товарів, які є горючими матеріалами, або негорючих товарів в упаковці із горючих матеріалів (магазин «Пів ціни», магазин «Шиворот на виворот», «Gloria Jeans», ФОП Нагорная, ФОП Абдулова, ФОП Нарижних, магазин меблів) не відокремлені від торговельної зали протипожежними перегородками 1-го типу і перекриттями 3-го типу, передбачаючи вхід до них через тамбур-шлюз.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

12) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.9. ППБУ

Для всіх приміщень складського призначення (магазин «Пів ціни», магазин «Шиворот на виворот», ТОВ «РЕДДИНГ», «Gloria Jeans», ФОП Нагорная, ФОП Абдулова, ФОП Нарижних, магазин меблі) не визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог, а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок, у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні, які повинні бути визначені керівниками (технологами) об'єктів, або проектувальними організаціями, або спеціалізованими науково-дослідними закладами.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

13) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.23. п.8.8 ППБУ ДБН В.2.2-23:2009

Допущено зменшення розмірів всіх основних евакуаційних проходів з будівлі і приміщень торговельно-розважального центру шляхом встановлення торгівельних кіосків посередині проходів.

Також зазначає, що п.8.8. ДБН В.2.2-23:2009 встановлює вимоги до ширини основних евакуаційних проходів у торговельній залі, згідно якого, якщо торговельна площа: понад 400 м2 - 2,5 м., але загальна ширина евакуаційних проходів у торговельно-розважальному центрі складає 4 м.

У Акті не зазначено яким чином ці порушення можуть призвести виникнення пожежі як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

14) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.23. п.7.3.6. п.14.10 ППБУ ДБН В.1.1-7-2016 ДБН В.2.2-16-2005

Ширина евакуаційного проходу вздовж стіни з приміщення кінотеатру (зал № 1) не відповідає вимогам до евакуаційних виходів. (менше ніж 1,2)

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

15) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.23. п.7.2.4. ППБУ ДБН В.1.1-7-2016

З другого поверху в магазин «Шиворот на виворот» не передбачено другий евакуаційний вихід, який повинен відповідати вимогам ДБН В. 1.1-7

ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД не може погодитись з такими висновками, оскільки в магазині «Шиворот на виворот» є другий евакуаційний вихід, а саме: вихід на сходову клітину через територію супермаркету «Сім'я».

16) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.28 п.8.16. ППБУ ДБН В.2.2-23:2009

В порушення норм на шляхах евакуації використовуються килимові покриття. (дитячо-розважальний центр «Малишляндія»).

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

17) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.37 п. 7.3.8. пп. В ППБУ ДБН В.1.1-7-2016

На шляхах евакуації із приміщення боулінгу допущено влаштування порогу висотою більш ніж 0,05 м.

Ці роботи будуть виконанні при черговому поточному ремонті.

Також зазначає, що у Акті не зазначено, яким чином ці порушення можуть призвести до виникнення пожежі, як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

18) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.23. п. 7.3.8. пп. б) ППБУ ДБН В.1.1-7-2016

На шляхах евакуації із магазину «Пів ціни» допущено влаштування порогу, що не має трьох ступеней.

Ці роботи будуть виконанні при черговому поточному ремонті.

Також зазначає, що у Акті не зазначено, яким чином ці порушення можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

19) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.37, 2.23 п. 8.6. ППБУ ДБН В.2.2-23:2009

На шляхах евакуації торгівельно-розважального центру «Jazz» (входи зі сторони проспекту Центральний) влаштовані розсувні двері, без наявності поряд з ними дверей, які відчиняються за напрямом евакуації і відповідають вимогам ДБН В. 1.1-7 до евакуаційних виходів.

ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі» були затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва № 4 від 19.01.2009 р. і їх норми поширюються на проектування нових, реконструкцію і розширення існуючих будинків та окремих приміщень підприємств роздрібної торгівлі (магазинів, ринків), за винятком будинків оптової (гуртової) торгівлі, магазинів із продажу автомобілів (автосалонів) запчастин до них, магазинів зброї, магазинів-складів будівельних матеріалів, магазинів виробничих фірм, а також магазинів тимчасового функціонування. Торгівельний центр прийнятий в експлуатацію Актом державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єктом від 18.02.2008, який підписаний в тому числі і органом пожежного нагляду.

Згідно п.8 зазначеного Акту, на об'єкті виконанні згідно з державними будівельними нормами всі роботи, передбачені проектною документацією, змонтоване обладнання, проведено пусконалагоджувальні роботи згідно з технологічним регламентом, створені безпечні умови для праці виробничого персоналу та перебування людей до вимог нормативно-правових актів з охорони праці, пожежної безпеки, екологічних санітарних норм.

Враховуючи вищенаведене, то виконання облаштування дверей можливо буде провести при реконструкції або розширенні торгівельного центру.

Також зазначає, що у Акті не зазначено яким чином ці порушення можуть призвести виникнення пожежі як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

20) Розділ ІІІ, гл. 2. п. 2.37. п.2.23. п. 8.6. ППБУ ДБН В.2.2-23:2009

Евакуаційні виходи торговельно-розважального центру «Jazz» не обладнані двополотними дверима ширина кожного полотна не менше 0,8 м.

ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі» були затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва № 4 від 19.01.2009 і їх норми поширюються на проектування нових, реконструкцію і розширення існуючих будинків та окремих приміщень підприємств роздрібної торгівлі (магазинів, ринків), за винятком будинків оптової (гуртової) торгівлі, магазинів із продажу автомобілів (автосалонів) запчастин до них, магазинів зброї, магазинів-складів будівельних матеріалів, магазинів виробничих фірм, а також магазинів тимчасового функціонування.

Торгівельний центр прийнятий в експлуатацію Актом державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єктом від 18.02.2008, який підписаний в тому числі і органом пожежного нагляду.

Згідно п.8 зазначеного Акту, на об'єкті виконанні згідно з державними будівельними нормами всі роботи, передбачені проектною документацією, змонтоване обладнання, проведено пусконалагоджувальні роботи згідно з технологічним регламентом, створені безпечні умови для праці виробничого персоналу та перебування людей до вимог нормативно-правових актів з охорони праці, пожежної безпеки, екологічних санітарних норм.

Враховуючи вищенаведене, евакуаційні виходи торговельно-розважального центру «Jazz» можливо буде обладнати двополотними дверима ширина кожного полотна не менше 0,8 м при реконструкції або розширенні торгівельного центру.

Також зазначає, що у Акті не зазначено яким чином ці порушення можуть призвести виникнення пожежі як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

21) Розділ ІV, гл.1. п. 1.12. ППБУ

На час перевірки відсутній акт проведення прихованих робіт електромереж (підвісна стеля).

Розроблення Акту проведення прихованих робіт електромереж (підвісна стеля) можливо буде виконати при проведенні робіт системи пожежної сигналізації простору за підвісною стелею торгового центру.

22) Розділ ІV, гл.1. п. 1.15. ППБУ

Для загального відключення силових та освітлювальних мереж комор (складів) товарів (магазин «Пів ціни», магазин «Шиворот на виворот», ТОВ «РЕДДИНГ», «Gloria Jeans», ФОП Нагорная, ФОП Абдулова, ФОП Нарижних, магазин меблі) не передбачено встановлення апаратів відключення (вимикачів) поза межами (ззовні).

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

23) Розділ ІV, гл.1. п. 1.18. ППБУ

Допущено складування горючих матеріалів, товарів та тари під електрощитками в орендованих приміщеннях.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

24) Розділ ІV, гл.1. п. 1.18. ППБУ

Допущено використання побутових електронагрівальних приладів в місцях (приміщеннях), де їх застосування не передбачено (торгівельні зали, комори орендованих приміщень)

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

25) Розділ ІV, гл.2. п. 2.26. ППБУ

Лінії живлення до побутових кондиціонерів в приміщені залу 5-D не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту.

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

26) Розділ ІV, гл. 4 п. 4.1 розділ ІІІ, п.3.2 п. 6.54. ППБУ Правила безпеки систем газопостачання України ДБН В.2.5-20-2001

Розміщення газового обладнання та установок не відповідає Правилам безпеки систем газопостачання України.

Газове обладнання установлено на даху будівлі виробничо-торгового блоку, тобто поза межами приміщень, де можуть перебувати одночасно більше 50 людей.

Крім того, таке розміщення газового обладнання було погоджено Висновками комплексної державної експертизи по робочому проекту «Реконструкція будівлі під торговий центр м. Сєвєродонецьк, пр. Радянський, 46», в тому числі із Експертним висновком управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС України в Луганській області від 06.06.2007 № 02/02/1690-3 проведеною повторною експертизою правильності та повноти виконання протипожежних вимог нормативно-правових актів у проектній документації «Реконструкція будівлі під торговий центр м. Сєвєродонецьк, пр. Радянський, 46», згідно якого порушень вимог пожежної безпеки не виявлено.

Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 16.06.2006 № 1016 призначено склад Державної комісії з прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів житлово-цивільного та виробничого призначення, 18.02.2008 торгівельний центр прийнятий в експлуатацію Актом державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єктом, який підписаний в тому числі і органом пожежного нагляду.

Згідно п.8 зазначеного Акту, на об'єкті виконанні згідно з державними будівельними нормами всі роботи передбачені проектною документацією, змонтоване обладнання, проведено пусконалагоджувальні роботи згідно з технологічним регламентом, створені безпечні умови для праці виробничого персоналу та перебування людей до вимог нормативно-правових актів з охорони праці, пожежної безпеки, екологічних санітарних норм.

27) Розділ V, гл.1. п. 1.2. п.5.9. розділ 11,13 ППБУ ДБН В.2.5-56:2014

Управління системами протипожежного захисту не передбачено з спеціально обладнаного пожежного поста з цілодобовим перебуванням чергового персоналу

При виконанні робіт з монтажу передбаченої проектом системи пожежної сигналізації простору за підвісною стелею торгового центру будуть проведені роботи по переносу управління системами протипожежного захисту до спеціалізованого приміщення з постійним цілодобовим перебуванням чергового персоналу.

28) Розділ V, гл.1. п. 1.3. п. 9.5.5. ППБУ ДБН В.2.2-23:2009

В торговельно-розважальному центрі не передбачено блокування систем вентиляції від сигналу автоматичних установок пожежогасіння та (або) пожежної сигналізації.

З метою усунення вказаних порушень ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД уклало Договір від 11.05.2018 № 47М-2018 на монтаж та пусконаладку автоматичної пожежної сигналізації, яким передбачено в тому числі блокування систем вентиляції від сигналу автоматичних установок пожежної сигналізації.

29) Розділ V, гл.1. п. 1.2. п.10.2.4. п. 8.14., ППБУ ДБН В.2.5-56:2014 ДБН В.2.2-23:2009

У залах торговельно-розважального центру без природного освітлення не влаштована система протидимної вентиляції (димовидалення).

Необхідно зазначити, що ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД приймає заходи з метою усунення зазначених порушень, так вже було заказано та отримано Робочий проект «Системи проти димного захисту» 02-08-2018-СДТ.

Також зазначає, що у Акті не зазначено яким чином ці порушення можуть призвести до виникнення пожежі, як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

30) Розділ V, гл.1. п. 1.2. п.10.2.4. п.6.3.11 ППБУ ДБН В.2.5-56:2014 ДБН В.2.2-23:2009

В коморах (складах) (магазин «Пів ціни», магазин «Шиворот на виворот», ТОВ «РЕДДИНГ», «Gloria Jeans», ФОП Нагорная, ФОП Абдулова, ФОП Нарижних, магазин меблі) не влаштована система протидимної вентиляції (димовидалення).

Будуть усунені при виконанні робіт згідно Робочого проекту «Системи протидимного захисту» 02-08-2018-СДТ.

31) Розділ V, гл.1. п. 1.2. п.8.17. Додаток А, Таблиця А.1, розділ 4.8. ППБУ ДБН В.2.2-23:2009 ДБН В.2.5-56:2014

Приміщення магазин «Пів ціни», магазин «Шиворот на виворот» не обладнані автоматичними системами пожежогасіння відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014

З метою усунення порушень ведуться перемовини щодо можливості монтажу автономної системи пожежогасіння.

Також зазначає, що у Акті не зазначено яким чином ці порушення можуть призвести до виникнення пожежі, як неконтрольованого процесу у відповідності до пункту 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту.

32) Розділ V, гл.1. п. 1.4. Додаток Ж ППБУ ДБН В.2.5-56:2014

Технічне обслуговування та підтримання експлуатаційної придатності автоматичних систем пожежогасіння відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 не проводиться

З метою усунення вказаних порушень ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД уклало Договір від 11.05.2018 № 47М-2018 на монтаж та пусконаладку автоматичної пожежної сигналізації, яким передбачено в тому числі технічне обслуговування та підтримання експлуатаційної придатності автоматичних систем пожежогасіння

33) Розділ V, гл.1. п. 1.2. Розділ 7; Додаток А, Таблиця А.1, розділ 4.8. ППБУ ДБН В.2.5-56:2014

Приміщення котельні, підпотолочний простір торгівельного центру не обладнані системами пожежної сигналізації

З метою усунення вказаних порушень ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД уклало Договір № 47М-2018 від 11.05.2018 р. на монтаж та пусконаладку автоматичної пожежної сигналізації, в тому числі приміщення котельні, підпотолочний простір.

34) Розділ V, гл.1. п. 1.1., гл.1. п. 1.4. Розділ 9.3., Розділ 9.4. ППБУ ДБН В.2.5-56:2014

Рівень звуку системи оповіщення в зоні кінотеатру та дитячо розважального центру «Малишляндія» не відповідає вимогам

З метою усунення вказаних порушень ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД уклало Договір № 47М-2018 від 11.05.2018 р. на монтаж та пусконаладку автоматичної пожежної сигналізації.

35) Розділ V, гл.1. п. 1.1., гл.1. п. 1.4. Розділ 9.4., п.9.5. ППБУ ДБН В.2.5-56:2014

Не всі приміщення та шляхи евакуації торгівельного центру обладнані світовими табло та покажчиками напрямку евакуації та їх розміщення не відповідає переплануванню центру.

З метою усунення вказаних порушень ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД уклало Договір № 47М-2018 від 11.05.2018 р. на монтаж та пусконаладку автоматичної пожежної сигналізації

36) Розділ V, гл.1. п. 1.2.; Розділ 9.7. ППБУ ДБН В.2.5-56:2014

Відсутнє аварійне освітлення, призначене для того, щоб дати людям можливість залишити небезпечне місце та створити необхідні умови бачення та орієнтації на шляхах евакуювання і забезпечити легкий пошук засобів безпеки та пожежогасіння.

З метою усунення вказаних порушень ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД уклало Договір № 47М-2018 від 11.05.2018 р. на монтаж та пусконаладку автоматичної пожежної сигналізації

37) Розділ ІІІ, гл. 2 п. 2.2,п.8.23 ППБУ ДБН В.2.2-23:2009

Сигнали на запускання пожежних насосів, відкривання засувки на обвідній лінії водомірного вузла не надходять від кнопок дистанційного пуску, які встановлені у шафах пожежних кранів, приміщення пожежного поста та автоматично від датчиків положення запірних вентилів пожежних кранів і кран-комплектів (у разі відкриття наполовину будь-якого запірного вентиля).

Зазначені порушення будуть виконані при проведенні робіт згідно Договору № 47М-2018.

38) Розділ V, гл. 2 п. 2.3, пп. 4 ППБУ

Не забезпечено утримання у постійній експлуатаційній готовності пожежних насосів та перевірка надійності переведення пожежних насосів з основного на резервне електропостачання (у тому числі від дизельних агрегатів) з реєстрацією результатів у журналі.

У приміщенні автоматичного пожежогасіння знаходиться АВР, автоматична система переходу на електропостачання у разі вимкнення одного із вводів електропостачання і автоматичний перехід на другий ввод.

39) Розділ V, гл. 3 п. 3.17., п.3.22. ППБУ

Особами, відповідальними за пожежну безпеку в орендованих приміщеннях, не забезпечено своєчасні огляди та технічне обслуговування вогнегасників згідно з діючими нормативними актами (Наказ МВС України від 15.01.2018 №25).

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

40) Розділ V, гл. 3 п. 3.10 ППБУ

Переносні вогнегасники в орендованих приміщеннях не розміщені шляхом навішування за допомогою кронштейнів на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для їх повного відчинення, або на підставки та спеціальні тумби

На виконання вимог порушення даного пункту ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД повідомило Орендарів про необхідність суворого виконання ППБУ, які відповідно до вимог п.6 ППБУ після укладення договорів оренди самостійно зобов'язані забезпечити виконання вимог ППБУ та самостійно відповідати за їх порушення. Відповідач згідно повноважень, визначених статтею 67 КЦЗУ та Положенням «Про Державну службу з надзвичайних ситуацій», наділений контролюючими функції відносно орендарів, до яких уповноважений вживати заходів реагування.

41) пункт 2 частини першої статті 20, пункт 4.3 КЦЗУ, ПТБ ПКМУ № 1200

Працівники торговельного центру не забезпечені засобами індивідуального захисту.

З метою усунення порушення ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД отримало від ТОВ «Схід пожбезпека» рахунок на оплату від 06.12.2018 № 632 та найближчім часом придбає засоби індивідуального захисту працівників.

Позивачем надана відповідь на заперечення (т. 2 а.с. 190-193), в якому зазначено таке.

Стосовно заперечення до порушення № 1 Акту зазначає, що на період проведення перевірки зазначене порушення залишалось неусуненим. Встановити факт усунення вказаного порушення Головне управління може лише під час проведення наступних заходів державного нагляду (контролю).

Стосовно перекладання обов'язків щодо усунення наявних порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту на орендарів (суборендарів) Головне управління зазначає, що відповідно до статей 20 та 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту покладається на власників та керівників суб'єктів господарювання. Також необхідно зазначити, що відповідно до вимог п. 1.7 типового договору оренди передача майна в оренду (суборенду) не припиняє права власності на майно у його власника. Враховуючи вимоги п. 4.5 типового договору суборенди (перепланування та переобладнання Об'єкта оренди (суборенди) не можливе без письмового дозволу власника (орендаря)), Головне управління вважає, що реконструкція, перепланування, переоснащення приміщень торгівельного центру проведено власником або з його відома (порушення №№ 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 22, 23, 24, 25, 39, 40 Акту)

Стосовно порушень, які знаходяться на стадії виконання, Головне управління зазначає, що встановити факт їх усунення можливо лише після повного їх виконання, під час проведення наступних заходів державного нагляду (контролю) ч (порушення №№ 1, 9, 17, 18, 19, 20, 21, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 41 Акту).

Щодо заперечення № 4 до Акту Головне управління наголошує, що в «Загальнооб'єктовій інструкції про заходи пожежної безпеки в Сєвєродонецькому ТРЦ «Джаз» не визначено обов'язки працівників охорони щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі тощо. Перелік посадових осіб об'єкта, доданий до інструкції, не містить інформації щодо місць їх проживання, що передбачено вимогою ППБУ. З урахуванням викладеного, Головне управління не має підстав вважати зазначене порушення усунутим.

Стосовно заперечення № 13 щодо зменшення розмірів всіх основних евакуаційних проходів з будівлі і приміщень торговельно-розважального центру, Головне управління зазначає, що ширина евакуаційних проходів значно зменшена встановленими в їх центрі кіосками (вітринами) та становить менше 2,5 метрів з кожного боку.

Необхідно зазначити, що Головне управління наполягає на улаштуванні другого евакуаційного виходу з магазину «Шиворот на виворот» на другому поверсі ТРЦ (зауваження № 15 до Акту), адже відповідно до п. 2.23 Правил пожежної безпеки в Україні забороняється зменшувати кількість евакуаційних виходів, а відповідно до п. 7.2.4 ДБН В. 1.1-7-2016 у цьому приміщенні необхідно передбачити не менш двох евакуаційних виходів по самостійних (окремих) шляхах евакуації, які ведуть назовні. Вихід з супермаркету "Сім'я" не може вважатися другим евакуаційним виходом з приміщення магазину "Шиворот на виворот".

Стосовно розміщення газового обладнання та установок на даху виробничо- торгового блоку будівлі торгівельно-розважального центру (зауваження № 26 до Акту) Головне управління роз'яснює, що після проведення експертизи правильності та повноти виконання протипожежних вимог нормативно-правових актів у проектній документації щодо реконструкції будівлі під торговий центр, у будівлі ТРЦ допущено улаштування додаткового газового обладнання (котельні), що є порушенням вимог Правил пожежної безпеки, Правил безпеки систем газопосточання, пункту 6.54 ДБН В.2.5-20-2001 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди. Газопостачання".

Також, звертає увагу, що перевірка надійності переведення пожежних насосів з основного на резервне електропостачання (зауваження № 38 до Акту) повинна проводитись не рідше одного разу на місяць з реєстрацію результатів у журналі. Під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) відповідні журнали не надавалися. З урахуванням викладеного, Головне управління не має підстав вважати зазначене порушення усунутим.

Нормами чинного законодавства не передбачено внесення до акту перевірки відомостей щодо можливості виникнення пожежі внаслідок виявлених порушень. Поряд з цим наявність зазначених порушень створює загрозу життю та здоров'ю людей. Так, недоліки в інструкції щодо дій персоналу під час пожежі може призвести до виконання неправильних дій під час евакуації, що в свою чергу може призвести до паніки та збільшить час впливу небезпечних факторів на відвідувачів та персонал. Зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах призведе до швидкої втрати їх цілісності і теплоізолювальної спроможності, що підвищить вплив небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), їх швидке поширення у часі і просторі та завдасть безпосередньої шкоди життю та здоров'ю людей. Недотримання вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшить час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створить загрозу життю та/або здоров'ю людей. Необхідно зазначити, що вплив продуктів горіння на органи дихання людини протягом декількох секунд може завдати критичної шкоди здоров'ю людини. Відсутність у будівлі систем протипожежного захисту (системи автоматичної пожежної сигналізації, системи пожежогасіння, системи оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, системи протидимного захисту) призводить до збільшення часу виявлення пожежі у будівлі, допускає розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, а також збільшує концентрацію продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі.

Зазначені порушення створюють загрозу викидання небезпечних хімічних речовин, перевищують нормативні показники пожежної безпеки будівлі торговельно-розважального центру та відповідно до пункту 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

З урахуванням вищевикладеного, Головне управління наполягає на виконанні заходів, які зазначені в Акті від 05.12.2018 № 51, а також на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

По справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 позовної заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви (т. 1 а.с. 53).

Ухвалою від 16.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 25.07.2018. Справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).

25.07.2018 за клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 11.09.2018 (т.1 а.с. 137).

25.07.2018 за клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 10.10.2018 (т.1 а.с. 181).

Ухвалою від 11.09.2018 продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі № 1240/1801/18 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) на двадцять дев'ять днів (т.1 а.с. 182).

10.10.2018 за клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 16.10.2018 (т.1 а.с. 181).

Ухвалою від 16.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті на 16.10.2018 на 15-00 год. (т.1 а.с. 197-198).

Ухвалою суду від 16.10.2018 провадження у справи зупинене до 20.11.2018. Підготовче засідання призначено на 20.11.2018 (т. 1 а.с. 200).

Ухвалою суду від 20.11.2018 провадження у справі поновлено (т.2 а.с. 1).

Ухвалою суду від 20.11.2018 зобов'язано сторони у справі провести огляд будівлі, споруд, приміщень Торгівельно-розважального центру «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД за адресою: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 46, щодо можливого усунення виявлених порушень законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, вказаних в Акті перевірки від 17.04.2018 №10. Результати перевірки, оформлені у вигляді відповідного акту, надати суду до 06.12.2018 (т. 2 а.с. 141). 20.11.2018 розгляд справи відкладено на 07.12.2018 (т.2 а.с. 142).

Ухвалою суду від 07.12.2018 провадження у справи зупинене до 16.01.2019. Судове засідання призначено на 16.01.2019 (т. 2 а.с. 180).

Ухвалою суду від 16.01.2019 провадження у справі поновлено (т.2 а.с. 195).

16.01.2019 за клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 22.01.2019 (т.2 а.с. 196).

22.01.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 24.01.2019 (т.2 а.с. 196).

Ухвалою суду від 24.01.2019 провадження у справи зупинене до 26.02.2019. Судове засідання призначено на 26.02.2019 (т. 2 а.с. 209).

Ухвалою суду від 26.02.2019 провадження у справі поновлено (т.2 а.с. 238).

Ухвалою суду від 26.02.2019 провадження у справи зупинене до 01.03.2019. Судове засідання призначено на 01.03.2019 (т. 2 а.с. 240).

Ухвалою суду від 01.03.2019 провадження у справі поновлено.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.

Судом встановлено, що ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД є юридичною особою, зареєстровано Станично-Луганською районною адміністрацією Луганської області 18.06.2001, номер державної реєстрації 13761070044000008 (т. 1 а.с. 80-111).

В період з 03.04.2018 по 17.04.2018 здійснено позапланову перевірку Торговельно-розважального центру «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД щодо дотримання (виконання) законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки.

За результатами позапланової перевірки складено Акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 17.04.2018 №10 (т.1 а.с. 21-40).

05.06.2018 відносно технічного директора перевірку Торговельно- розважального центру «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД ОСОБА_4 складено протокол серія ЛГ №003411 про адміністративне правопорушення відповідно статті 175 КУпАП т. 1 а.с. 30).

Постановою від 05.06.2018 серія: ЛГ №003411 про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_4 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 175 КУпАП, та накладено штраф 34,00 грн.(т. 1 а.с.31).

Згідно фіскального чеку ПАТ «Укрпошта» від 07.06.2018 №000348542 00111 адміністративний штраф сплачено у повному обсязі (т. 1 а.с. 32).

Головним інспектором відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Сєвєродонецького міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області підполковником служби цивільного захисту Руднєвим В.П. на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 04.12.2018 № 53 було проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, за результатами якої складено Акт від 05.12.2018 № 51 та виявлені порушення, викладені в 41 пункті (т.2 а.с. 159-167).

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877), Кодексом цивільного захисту України №5403- VI (далі - КЦЗУ), Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ).

Статтею 1 Закону України № 877-V закріплено, що державний нагляд (контроль) визначено як діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 4 Закону України № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 1 КЦЗУ, даний правовий акт регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

За приписами статей 64, 65 та 66 КЦЗУ центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 КЦЗУ до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 1 статті 68 КЦЗУ визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

В силу приписів частини 2 статті 68 КЦЗУ у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 КЦЗУ визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Частиною 2 статті 70 КЦЗУ визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Виходячи з вищевикладеного, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі ТРК до повного усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб є заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Суд зазначає, що при обранні виключного заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі ТРК позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

Пунктом 26 статті 2 КЦЗУ визначено, що небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Аналіз вказаної норми дає підстави для таких висновків.

Поняття «небезпечного чинника» як складової частини обумовлюється наявністю хоча б однієї з двох подій:

1) небезпечного явища або

2) процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників.

Обов'язковою умовою такої події як небезпечного чинника повинно бути створення загрози життю та/або здоров'ю людини.

В свою чергу законом визначено, що необхідно розуміти під небезпечним явищем, а саме це:

- пожежа,

- вибух,

- викидання,

- загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин.

Тобто, відповідно до п. 26 ч. 2 КЦЗУ «пожежа» та «загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин» є різними складовими поняття «небезпечного явища».

Як наслідок, «загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин» можлива на об'єкті, де такі небезпечні речовини зберігаються.

Як встановлено матеріалами справи, в жодному з приміщень торговельно-розважального комплексу відсутні небезпечні хімічні, радіоактивні і біологічно небезпечні речовини.

Матеріалами справи встановлено, що на даху торговельно-розважального комплексу встановлена котельня.

Повітряне опалення приміщень ТРК здійснюється за допомогою дахових кондиціонерів з газовим підігрівом у кількості 13 шт.

Джерело газопостачання котельної та кондиціонерів - газопровід низького тиску, який проходить вертикально по стіні приміщення та по даху.

Кондиціонери з газовим підігрівом є моноблочними апаратами, які призначені для нагріву повітря за рахунок згоряння природного газу в нагрівальному контурі, а також - для охолодження повітря в холодильному контурі.

Контур охолодження заповнюється фреоном R22, речовиною 4 класу небезпеки (нетоксичний), вибухобезпечним.

На об'єкті ТРК використовується небезпечна речовина - природний газ (метан), який відноситься до 1 категорії у відповідності з п. 1 та доповненням 2 «Нормативів порогових мас небезпечних речовин для ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки».

Сумарна маса небезпечної речовини (метану), яка обертається на об'єкті, складає 0,0026т, що менше 1% порогової маси небезпечних речовин другого класу.

Маса небезпечної речовини (природний газ) 2-го класу небезпечності (горючі гази), що обертається на об'єкті ТРК, не перевищує порогового значення, розрахованого згідно п. 16 постанови КМУ № 990 від 21.09.2011, у зв'язку з чим потенційно небезпечний об'єкт не відноситься до об'єктів підвищеної небезпеки (Т.№ 3, а.с.35-43).

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач вживає заходів для утримання газового обладнання в належному стані, проведення поточного ремонту обладнання, технічного обслуговування. При цьому реконструкція котельної не проводилася, обладнання встановлене згідно проекту (Т.№ 3, а.с.2-14).

Під час проведення перевірок позивачем не виявлено та не зазначено належних доказів наявності загрози викидання небезпечних хімічних речовин, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що виключає можливість віднесення встановленої на даху ТРК газової котельні до складової частини небезпечного явища: загрози викидання небезпечних хімічних речовин. Таких доказів не виявлено і судом.

У зв'язку з чим по даній справі станом на момент проведення перевірок у квітні та грудні 2018 року відсутні підстави визначення встановленої на даху ТРК газової котельні як небезпечного чинника.

Пунктом 4.1 глави 4 розділу ІV ППБУ визначено, що розміщення газових опалювальних котлів, опалювальних апаратів, ємнісних газових водонагрівників, газобалонних установок має відповідати Правилам безпеки систем газопостачання України, затвердженим наказом Мінпаливенерго України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119.

Пунктом 3.2. розділу ІІІ Правил безпеки систем газопостачання України визначено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Пунктом 6.54 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання громадських будинків» передбачено, що в громадських будинках і прибудованих до них приміщеннях можлива установка газового обладнання, в тому числі для теплопостачання, за винятком культурно-видовищних, дозвільних, спортивних, торгівельних, транспортних, культових та інших закладах з можливим масовим перебуванням людей (більше 50 людин) у одному приміщенні.

Додатком В (обов'язковий) «ТЕРМІНИ І ВИЗНАЧЕННЯ» ДБН В.22-9-99 "Громадські будинки та споруди" визначені такі терміни.

«Поверх надземний» - поверх, позначка підлоги приміщень якого не нижче планувальної позначки землі.

«Поверх технічний» - поверх для розміщення інженерного обладнання та прокладання комунікацій; може бути розташований у нижній (у тому числі технічний підпідлоговий простір), верхній (у тому числі технічне горище) або у середній частині будинку.

«Поверх цокольний» - поверх, позначка підлоги приміщень якого нижче планувальної позначки землі на висоту не більше половини висоти приміщень, що в ньому розташовані.

«Приміщення технічні» - приміщення для розміщення обладнання тепловузлів, бойлерних, щитових, венткамер, комутаторів, радіовузлів, машинних відділень ліфтів, холодильних установок та ін.

Аналіз вказаних термінів свідчить, що приміщення є складовою поверху, на якому може бути розташовано декілька приміщень.

Крім того, в самому Акті перевірки № 51 позивачем зазначено, що перевірялися приміщення, будівлі, територія та орендовані приміщення ТРЦ (Т.№2, а.с. 160).

Таким чином, ТРЦ має два поверхи та приміщення, які на них розташовані.

Приміщення кінозалів № 1 та № 2, в яких можливе масове перебування людей більше 50 осіб, розташовані на першому поверсі.

Газова котельна розташована на даху будівлі, тобто вище другого поверху.

Як наслідок, як матеріалами перевірок позивача, так і матеріалами адміністративної справи встановлено, що газове обладнання відповідачем встановлене не у приміщенні з можливим масовим перебуванням людей (більше 50 людей) у одному приміщенні, а на даху будівлі, що виключає наявність зазначеного позивачем у п. 26 Акту перевірки порушення стосовно розміщення газового обладнання та установок всупереч Правилам безпеки систем газопостачання України.

Іншою подією, з наявністю якої можна зробити висновок про існування «небезпечного чинника» відповідно до п. 26 ст. 2 КЦЗУ, є процес, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників.

Тобто, в даному випадку треба встановити процес, який характеризується «перевищенням» нормативних показників, в даному випадку - пожежної безпеки.

У зв'язку з чим, під час перевірок позивач повинен був встановити процес, внаслідок якого перевищуються показники саме безпеки, а не технічних нормативів стосовно певних споруд, систем тощо.

Тобто, позивач повинен зафіксувати порушення нормативу та зазначити небезпечність такого порушення в сукупності з іншими чинниками в конкретному приміщенні (тобто визначити процес, як це передбачено пунктом 26 статті 2 КЦЗУ).

Натомість, в Актах перевірки зазначені лише порушення нормативних актів без визначення конкретних показників та без обґрунтування їх негативного впливу та можливих наслідків, які б перевищували нормативні показники пожежної безпеки. Такого обґрунтування представником позивача не було надано і під час розгляду адміністративної справи, а також не виявлено судом.

Актами перевірок встановлені порушення нормативних показників пожежної безпеки будівлі торговельно-розважального центру, частина з яких була усунута, а стосовно іншої частини вжиті заходи щодо їх усунення.

При цьому позивачем не було надано належних та достатніх доказів, які б свідчили, що внаслідок наявних порушень нормативних показників утворюється загроза життю та/або здоров'ю людини.

Таким чином, під час перевірок, результати проведення яких оформлені Актами перевірок у квітні та грудні 2018 року, позивачем не були виявлені та зафіксовані небезпечні чинники, які б вказували на наявність підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівлі, споруд, приміщень Торговельно-розважального центру «Jass» за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 46.

Також під час розгляду справи позиція позивача стосовно того, що експлуатація будівлі, споруд та приміщень ТРЦ «Jass» ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, а зазначені порушення створюють загрозу викидання небезпечних хімічних речовин, перевищують нормативні показники пожежної безпеки будівлі торговельно-розважального центру та відповідно до пункту 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не знайшла свого підтвердження на підставі зібраних доказів.

З огляду на викладене, зважаючи на той факт, що порушення, зазначені в Актах перевірки, у своїй більшості усунуті, відповідачем надані докази, які свідчать про реальну можливість усунути решту порушень, суд, враховуючи принцип пропорційності порушення і покарання, здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності, суд дійшов висновку про відсутність необхідності у примусовому порядку застосування заходів реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкту.

У зв'язку із відмовою у задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівлі, споруд, приміщень Торгівельно-розважального центру «Jass» Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД за адресою: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 46, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, вказаних в Акті перевірки від 17.04.2018 №10, - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 11 березня 2019 року.

Суддя ОСОБА_5