Справа № 379/123/19
3-в/379/2/19
12.03.2019 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Потеряйко Світлана Анатоліївна, розглянувши подання старшого інспектора Таращанського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в м.Києві та Київській області майора внутрішньої служби ОСОБА_1 про заміну адміністративного стягнення у вигляді 30 годин громадських робіт іншим видом адміністративного стягнення щодо ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, не одруженого, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, на якого згідно постанови Таращанського районного суду Київської області від 30.01.2019 року за ч.1 ст. 173-2 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді 30 годин громадських робіт, -
26.02.2019 року до Таращанського районного суду Київської області надійшло подання старшого інспектора Таращанського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в м.Києві та Київській області майора внутрішньої служби ОСОБА_1 про заміну 30 годин громадських робіт, призначених постановою Таращанського районного суду від 30.01.2019 року громадянину ОСОБА_2.
Своє подання обґрунтовує тим, що 13.02.2019 року на виконання до Таращанського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в м.Києві та Київській області надійшла постанова Таращанського районного суду від 30.01.2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173-2 ч.1 КУпАП громадянина ОСОБА_2 В цей же день правопорушник був викликаний до Таращанського РВ з питань пробації для ознайомлення з порядком та умовами виконання адміністративного стягнення у виді громадських робіт.
19.02.2018 правопорушнику було роз'яснено порядок і умови відбування даного стягнення та вручено направлення до Степківської сільської ради та роз'яснено, що в разі ухилення від відбування громадських робіт, громадські роботи можуть бути замінено штрафом або адміністративним арештом.
21.02.2019 до Таращанського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в м.Києві та Київській області надійшло повідомлення від Степківської сільської ради про те, що правопорушник ОСОБА_2 не з'явився до сільської ради згідно направлення та не приступив до відбування громадських робіт.
21.02.2019 старшим інспектором Таращанського РВ філії Державної установи «Центр пробації» в м. Києві та Київській області майора внутрішньої служби ОСОБА_1 був здійснений телефонний дзвінок до ОСОБА_2, відповідно до якого правопорушник був викликаний на 22.02.2019 до органу пробації, проте в зазначений день ОСОБА_2 не з'явився, про причини неявки не повідомив
Станом на 25.02.2019 правопорушник ОСОБА_2 громадських робіт не відбув. Поважні причини, які унеможливлювали б виконання громадських робіт та, які є документально підтверджені - відсутні.
В судовому засіданні ОСОБА_2 визнав, що дійсно в зв'язку із сімейними обставинами не відбув покарання у виді громадських робіт. Просить суд замінити даний вид покарання на інший, а саме зобов'язується сплатити штраф.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши всі наявні докази в їх сукупності, суд вважає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Таращанського районного суду Київської області від 30.01.2019 року ОСОБА_2 визнано винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт строком на 30 годин.
Вказана постанова Таращанського районного суду була прийнята до виконання Таращанським районним відділом з питань пробації 13.02.2019 року, на що вказує повідомлення старшого інспектора Таращанського районного відділу з питань пробації майора внутрішньої служби ОСОБА_1 про прийняття постанови суду до виконання.
Згідно зі статтею 304 КУпАП питання, повязані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Статтею 321- 4 КУпАП передбачено, що у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом. Заміна громадських робіт арештом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, не передбачає можливості застосування штрафу. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п'ятнадцять діб. Розмір штрафу визначається з розрахунку чотири невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Відповідно до Інструкції про порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 457/22989 від 21.03.2013 року, ухиленням від відбування громадських робіт вважається: «невихід порушника на роботу без поважної причини; неприбуття порушника за викликом до кримінально-виконавчої інспекції без поважної причини або зникнення з місця проживання».
Відповідно до подання старшого інспектора Таращанського районного відділу з питань пробації майора внутрішньої служби ОСОБА_1, відбутий термін громадських робіт ОСОБА_2 складає 0 год., не відбутий - 30 год.
Таким чином, враховуючи вимоги ч.3 ст. 30-1 КУпАП та те, що порушник ухиляється від відбуття покарання у вигляді громадських робіт, є підстави для застосування ст. 321-4 КУпАП, яка передбачає заміну громадських робіт штрафом з розрахунку чотири невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Керуючись статтями 173-2, 283-285, 294, 304, 321-4 КУпАП,
Подання старшого інспектора Таращанського районного відділу з питань пробації майора внутрішньої служби ОСОБА_1 про заміну громадських робіт адміністративним арештом або штрафом щодо ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, - задовольнити.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, замінити невідбуте стягнення у вигляді 30 (тридцяти) годин громадських робіт на штраф у розмірі 7,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 127 (сто двадцять сім) грн. 50 коп.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею за цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: ОСОБА_3.