Справа № 461/837/19
Провадження № 1-кс/461/2047/19
про доручення проведення експертизи
11.03.2019 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Галицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 про проведення експертизи, -
старший слідчий слідчого відділу Галицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні №12019140050000479 від 31.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України, погодженим прокурором Львівської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_4 про проведення у даному кримінальному провадженні почеркознавчу експертизу, проведення якої пропонує доручити експертам ЗЕС УСТЕ СБУ в УСБУ у Львівській області (вул. С.Бандери, 1, м. Львів, 79040).
Подане клопотання мотивує тим, що отримання висновку експерта має істотне значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, наслідки неявки; однак, його неявка не перешкоджає розгляду клопотання відповідно до вимог ч.3 ст. 244 КПК України. Одночасно із поданим клопотанням, слідчий звернувся до суду із заявою про слухання справи без його участі; клопотання підтримав просив задовольнити.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.242 КПК України слідчий або прокурор зобов'язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.
Частиною 1 цієї ж статті встановлено, що експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Галицького ВП ГУ НП України у Львівській області проводиться досудове розслідування, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019140050000479 від 31.01.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України.
Досудовим слідством встановлено, що в період часу з жовтня 2018 року по 31 січня 2019 року, начальник Головного управління Держпраці у Львівській області ОСОБА_5 , грубо порушила законодавство про працю, яке полягало в істотній зміні умов праці працівників ГУ Держпраці у Львівській області.
Подальшим досудовим слідством встановлено, що в Головному управлінні Держпраці у Львівській області, має місце не тільки недотримання законів, правил, але й свідомого порушення їх керівником - ОСОБА_5 , що призводить до критичних наслідків такого керівництва: грубих порушень законодавства про працю, які полягають в обмеження працівників Головного управління Держпраці у Львівській області трудових прав та зневажливому ставленню до них. свавіллі, несправедливості керівника - а відповідно, й до неуспішності роботи всього колективу, що шкодить інтересам держави, так як не можуть забезпечити довіру суспільства і громадян до державної служби та держави. Окрім того, вищевказане супроводжується регулярним наданням ОСОБА_5 підлеглим вказівок, які виходять за межі її повноважень.
Допитаний в якості потерпілого 05.02.2019 року, заступник начальника ГУ Держпраці у Львівській області ОСОБА_6 показав, що незаконний тиск на нього зі сторони начальника ГУ Держпраці у Львівській області ОСОБА_5 розпочався після того, як ним були виявлені використання ОСОБА_5 в супереч інтересам державної служби, свого посадового становища, що полягало у примушуванні під тиском звільнення головних державних інспекторів та керівників структурних підрозділів управління приховувати під час проведення перевірок виявлені ними порушення вимог чинного законодавства, як з питань праці так і з охорони праці.
Зокрема, 29 жовтня по 09 листопада 2018 року інспекторами праці Головного управління Держпраці у Львівській області була проведена планова перевірка ПАТ «Львівська вугільна компанія» про стан проведення якої, заступник начальника ГУ Держпраці у Львівській області ОСОБА_6 , неодноразово просив повідомити, так як контроль за дотримання законодавства про працю на підприємствах вугільної галузі у Львівській області, відноситься безпосередньо до його відання.
Після чергового прохання ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , повідомив його у телефонному режимі, що він отримав відповідну вказівку від начальника ОСОБА_5 щодо проведення даної перевірки, а також нікому ні про що, не доповідати, а тому він нічого не скаже.
В подальшому стало відомо, що в акт вищевказаної перевірки інспекторами внесено деякі порушення, які фактично відсутні на підприємстві, а також записані порушення не відповідають НПАОП.
Дане підтвердили і голова комісії - заступник начальника відділу нагляду у вугільній промисловості ОСОБА_7 та головний державний інспектор відділу нагляду у вугільній промисловості ОСОБА_8 .
В подальшому, з врахуванням вищевказаного, акт та припис про усунення виявлених правопорушень, відмовилися підписувати посадові особи ПАТ «Львівська вугільна компанія», у зв'язку з внесенням до нього завідомо неправдивих відомостей, і який направлений на підприємство поштою, за вказівкою тієї ж ОСОБА_5 був підписаний одним з членів комісії, яка проводила зазначену перевірку, замість інших членів комісії. Дане згодом підтвердили і деякі члени комісії та повідомили, що не були присутні в м. Червонограді при підписанні примірника акту, який скеровувався на підприємство, оскільки мали перевірки у інших СГД у м. Львові.
Підписи на вказаних вище акті перевірки та приписі про усунення виявлених правопорушень ПАТ «Львівська вугільна компанія» викликають сумніви у їх правдивості і потребують додаткового дослідження із застосуванням спеціальних знань.
Зважаючи на те, що для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, відтак, вважаю, що у межах даного кримінального провадження необхідно провести судову почеркознавчу експертизу.
При цьому, на підставі абз.2 ч.6 ст.244 КПК України, вважаю доцільним доручити проведення цієї експертизи експертам ЗЕС УСТЕ СБУ в УСБУ у Львівській області.
З врахуванням обставин, встановлених у кримінальному провадженні на час звернення з цим клопотанням, вважаю, що поставлені експертові особою, яка звернулася з клопотанням, питання стосуються такого кримінального провадження та, в подальшому, матимуть значення для можливого судового розгляду, а тому їх слід включити до цієї ухвали на підставі ч.7 ст.244 КПК України.
Керуючись ст.ст.242-245 КПК України, слідчий суддя , -
клопотання задовольнити.
Доручити експерту (експертам) ЗЕС УСТЕ СБУ в УСБУ у Львівській області (вул. С.Бандери, 1, м. Львів, 79040) провести у кримінальному провадженні №12019140050000479 від 31.01.2019 року судову почеркозначу експертизу.
Поставити експерту (експертам) ЗЕС УСТЕ СБУ в УСБУ у Львівській області (вул. С.Бандери, 1, м. Львів, 79040) наступний перелік питань, які необхідно дослідити в ході проведення цієї експертизи:
1.чи виконано ОСОБА_7 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
2.чи виконано ОСОБА_9 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
3.чи виконано ОСОБА_10 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
4.чи виконано ОСОБА_11 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
5.чи виконано ОСОБА_12 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
6.чи виконано ОСОБА_13 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
7.чи виконано ОСОБА_14 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
8.чи виконано ОСОБА_15 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?;
9.чи виконано ОСОБА_16 або ж іншою особою підпис у графі «ПІДПИС:» у Акті перевірки суб'єкта (акта перевірки виробничого об'єкта) перевірки від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107 та Приписі від 09 листопада 2018 р. № 13/25/132/1107-0852?.
Зобов'язати ЗЕС УСТЕ СБУ в УСБУ у Львівській області надати старшому слідчому слідчого відділу Галицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 чи іншій особі за його дорученням чи дорученням керівника органу досудового розслідування висновок (висновки) експерта (експертів) за результатами цієї експертизи.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1 .