Номер справи 220/206/19
Номер провадження 3/220/137/19
05 березня 2019 року смт. Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Яненко Г.М.,
за участю секретаря Сербіної І.В.,
прокурора Матросова С.П.
особи, яка притягується
до відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли з УЗЕ в Донецькій області ДЗЕ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, українки, громадянки України, не судиму, яка має вищу освіту, заміжню, голова Зеленопільської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, проживає та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 відповідно до Рішення Зеленопільської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області №7/1-2 від 17.11.2015 року «Про підсумки виборів Зеленопільського сільського голови» обрано та визнано її повноваження, як голови Зеленопільської сільської ради, і відповідно до п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», вона є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.
Відповідно до частини другої статті 52 Закону, у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Пунктом 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подасться шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.
Пунктом 4 передбачено, що інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, 24.10.2017 року голова Зеленопільської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_1 придбала автомобіль марки BMW X1, 2012 року випуску, згідно договору купівлі-продажу № 8043/2017/676405 від 24.10.2017 року вартість автомобіля складає 375000,00 грн. та у строк до 02.11.2017 року вона зобов'язана була у встановленому порядку повідомити Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць зокрема працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень. Тобто вартість транспортного засобу ОСОБА_1 у розмірі 375000,00 гривень та становить 234,4 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.
За таких умов, у голови Зеленопільської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_1, виник обов'язок, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону, а саме у десятиденний строк з моменту отримання доходу, письмово повідомити про це НАЗК.
Опрацюванням відомостей з Реєстру, встановлено, що станом на 29.12.2017 року ОСОБА_1 не повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.
Таким чином, голова Зеленопільської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_1 не повідомила НАЗК у встановлений законом десятиденний строк про суттєві зміни у майновому стані, а саме про придбання автомобіля марки BMW X1, 2012 року випуску, вартість якого згідно договору купівлі-продажу № 8043/2017/676405 від 24.10.2017 року складає 375000,00 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначеного вище правопорушенняе визнала та пояснила, що не повідомила у встановлений строк про зміни у майновому стані, оскільки не знала про необхідність подання відповідної інформації. Зазначила, що у грудня 2017 року вона подала декларацію про зміни в майновому стані, в якій зазначила цей транспортний засіб.
Прокурор вважав, що ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просив притягнути її до відповідальності, призначивши адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в межах санкції ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Вислухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, доведена дослідженими судом доказами, а саме:
- рішенням Зеленопільської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області №7/1-2 від 17.11.2015 року «Про підсумки виборівЗеленопільського сільського голови» (а.с. 12);
- листом Територіального сервісного центру 1445 РСЦ в Донецькій області від 13.12.2018 р. № 31/5-1445-3070, відповідно до якого 24.10.2017 р. за ОСОБА_1 зареєстровано легковий автомобіль BMW X1, 2012 року випуску. Вартість транспортного засобу, зазначена в договорі купівлі-продажу, становить 375000,00 грн.;
- поясненнями ОСОБА_1, відповідно до яких вона не знала про те, що після придбання транспортного засобу, протягом 10 днів необхідно було подати декларацію про зміну майного стану, оскільки раніше не стикалася з цим питанням. Тому у встановлений строк не повідомила про зміни у майновому стані (а.с. 33);
- скрін-шотом сторінки з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з якого вбачається, що декларацію про зміни в майновому стані ОСОБА_1 подано 29.12.2017 року о 13 год. 57 хв.(а.с. 29);
- декларацією ОСОБА_1 про суттєви зміни в майновому стані від 29.12.2017 року; (а.с. 30-32).
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 у встановлений законом десятиденний строк не повідомила НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.
Доказів поважності причини несвоєчасного подання декларації про суттєви зміни у майновому стані ОСОБА_1 суду не надала і об'єктивних причин, які б перешкоджали поданню декларації, судом не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство.
Дана правова норма встановлена законодавцем в якості імперативної і зобов'язує суб'єктів декларування виконувати вищевказаний обов'язок.
Ст. 68 Конституції України встановлено, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Враховуючи положення статті 68 Конституції України, які є нормами прямої дії, та ту обставину, що набуття статусу спеціального суб'єкта адміністративного правопорушення пов'язано переважно саме зі знанням певних правових норм, можна для визначення вини користуватись принципом презумпції усвідомлення протиправності діяння.
Таким чином, суд вважає повністю доведеною провину ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6 КУпАП, тобто у неповідомленні про суттєві зміни у майновому стані.
Враховуючи обставини скоєного, особу ОСОБА_1, зокрема, те, що вона раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалась, пом'якшуючою обставиною суд визнає щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю необхідним та достатнім призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальних межах санкції ч.2 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 172-6 ч.2, 283, 284, 285 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в доход держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області. За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку встановленого на оскарження.
Суддя Г.М. Яненко