Рішення від 06.03.2019 по справі 923/1015/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2019 року, м. Херсон, справа № 923/1015/18

Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу

за позовом Акціонерного товариства «Херсонобленерго»

до Фермерського господарства «Чайка»

про стягнення 616 045,19 грн,

за участю:

секретаря судового засідання Бєлової О.С.,

представників:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

УСТАНОВИВ:

Щодо дій, аргументів та доказів позивача

07.12.2018 Акціонерне товариство «Херсонобленерго» звернулося з позовом до Фермерського господарства «Чайка» про стягнення 616 045,19 грн вартості електричної енергії необрахованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією, встановленого актом № 131504 від 05.07.2018.

У якості обґрунтування власної позиції позивач вказав, що:

- на підставі укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії № 199 від 05.11.2003 поставляв відповідачу електричну енергію,

- у межах договірних відносин відповідачем було допущено порушення пунктів 5.5.5.1., 5.5.5.5., 5.5.5.20., 5.5.5.25. Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме «самовільне поза облікове підключення струмоприймачів поза приладами обліку до мереж, що не є власністю енергопостачальника», яке виявилося у підключенні споживачем з метою безоблікового користування електричною енергією всіх наявних струмоприймачів до силового трансформатора,

- за наслідками виявленого порушення у присутності ОСОБА_3, який представився довіреною особою голови фермерського господарства ОСОБА_4, складений акт № 131504 від 05.07.2018,

- підписання ОСОБА_5 про порушення п'ятьма працівниками позивача та двома незаінтересованими особами є достатнім для виконання пункту 8.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, оскільки представник відповідача відмовився від проведення технічної перевірки, здійснив не допуск на територію та не надав підтверджуючих повноваження ОСОБА_3 документів,

- після виявлення факту самовільного підключення працівники позивача, які здійснювали перевірку, були видалені з території відповідача працівниками охоронної фірми, а тому вони не мали можливості демонтувати самовільне підключення та відібрати зразок кабелю,

- шляхом застосування автовишки із суміжної території працівниками позивача були здійснені заміри споживання електричної енергії,

- в ОСОБА_5 про порушення наявні всі вихідні данні для обрахунку вартості необлікованої електричної енергії, що відповідає пункту 4.6. вказаної ОСОБА_6,

- у зв'язку з виявленим порушенням та на підставі названого акту відповідачу нарахована плата у сумі 616 045,19 грн вартості електричної енергії не обрахованої внаслідок такого порушення,

- виставлений відповідачу рахунок про сплату нарахованої суми ним не сплачено.

З метою підтвердження заявлених вимог, позивач разом із позовною заявою надав та послався на наступні докази:

- договір № 199 від 05.11.2003 з додатками (а.с. 15-21),

- акт про порушення № 131504 від 05.07.2018 (а.с. 22-23),

- заява від 10.07.2018 (а.с. 24),

- акт про відключення електроустановок від 05.07.2018 (а.с. 25),

- витяг з протоколу № 76 від 10.07.2018 (а.с. 26),

- додатковий рахунок за липень 2018 року (а.с. 27),

- акт № 20122 від 05.07.2018 (а.с. 51),

- роздруківки зроблених фотографій при проведенні перевірки (а.с. 52-56, 67, 68),

- відео-файли на дисках (а.с. 64, 66 на зв).

Під час судового розгляду справи представник позивача надав відповідні пояснення щодо викладених обставин та доказів, а також просив позовні вимоги задовольнити.

Щодо дій, аргументів та доказів відповідача

Відповідач заявлені до нього вимоги не визнав та у поданому до суду у встановлений строк відзиві на позов, а також у судовому засіданні послався на наступні аргументи.

Так, на його думку, у задоволенні позову суд повинен відмовити виходячи з того, що:

- у відповідності до пункту 8.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення порушення на місці складається акт про порушення у присутності споживача або уповноваженого представника позивача, проте ОСОБА_5 про порушення був складений без його присутності та не вручений відповідачу,

- вказаний в ОСОБА_5 про порушення у якості представника споживача ОСОБА_3 не є співробітником фермерського господарства, а тому, на його думку, до акту внесені недостовірні відомості,

- внесення до акту недостовірних відомостей щодо представника споживача є наслідком неправомірності складення ОСОБА_5 про порушення, а тому він не є доказом у розумінні статті 78 Господарського процесуального кодексу України,

- в ОСОБА_5 про порушення особами, який був складений акт, зроблена примітка, що «споживач не відкрив двері КТП-458 РУЦ 0,4 кВ для фіксування перерізів дротів та показів приладу обліку», чим підтверджується, що представниками позивача не встановлено, що електроенергія приладом обліку не обліковувалася,

- в ОСОБА_5 про порушенні відсутні вихідні данні, які необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії, зокрема, переріз кабелю, через який нібито відбувалося безоблікове споживання, а тому застосування позивачем пункту 2.9. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, є неправомірним,

- на його думку, відсутні докази безоблікового споживання електричної енергії, оскільки позивач не довів факту перебування на території фермерського господарства з перевіркою та виявлення безоблікового споживання електричної енергії, оскільки вони не бачили чи здійснювалося споживання в обхід приладу обліку електричної енергії,

- в ОСОБА_5 про порушення вказано, що перерізи кабелів не виміряні, хоча позивач стверджує протилежне, а трансформатор являє собою металеву шафу без будь-яких бокових отворів, через які можна було б здійснити вирізання силового кабелю, або здійснювати заміри,

- надані позивачем відео-файли не можуть бути доказами у справі, оскільки подані позивачем поза межами встановленого законом строку, а також не направлені відповідачу у встановленому законом порядку,

- в ОСОБА_5 про порушення відсутні відомості про те, що під час перевірки здійснювалися відео та фото фіксація, що є порушенням пункту 4.1. названої ОСОБА_6, а тому відео-файли та роздруківка фотографічних зображень не може сприйматися належними та допустимими доказами у справі.

З метою підтвердження вказаних обставин, відповідач надав та послався на наступні докази:

- квитанцію № 55 від 28.06.2018 (а.с. 36),

- заяву свідка ОСОБА_7 (а.с. 37),

- лист № 35-1241-12 від 13.08.2018 (а.с. 39),

- довідку № 3 від 22.01.2019 (а.с. 72).

Під час судового розгляду справи представник відповідача підтвердив попередню позицію відповідача та просив у задоволені позовних вимог відмовити.

Процесуальні дії та рішення суду

Ухвалою суду від 10.12.2018 відкрите провадження у справі за правилами загального провадження. Цією ж ухвалою відповідачу встановлений строк (10.01.2019) надати відзив на позов, а позивачу строк (14.01.2019) - відповідь на відзив.

На виконання цієї ухвали сторонами подані: відповідачем - 10.01.2019 відзив на позов, 05.02.2019 заперечення на відповідь позивача на відзив, позивачем - 29.01.2019 відповідь на відзив.

При вирішенні питання порядку подачі доказів з метою їх подальшої оцінки при винесенні даного рішення, суд зазначає, що докази, які подані позивачем та відповідачем разом із процесуальними заявами прийняті судом до розгляду.

Суд також констатує, що сторонами не заявлено будь-яких процесуальних клопотань.

Установлені судом обставини

05.11.2003 між Відкритим акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Херсонобленерго» (яке на даний час має назву - Акціонерне товариство «Херсонобленерго») та Фермерським господарством «Чайка» укладено договір про постачання електричної енергії № 199, за умовами якого позивач здійснював поставку відповідачу електричної енергії на об'єкт фермерського господарства в с. Дар'ївка Білозерського району Херсонської області, а останній зобов'язувався сплачувати її вартість. Поряд з цим відповідач зобов'язувався сплачувати вартість недоврахованої електричної енергії у випадку споживання електроенергії поза засобами обліку (пункт 4.2.3. договору).

Як слідує з додатку № 5 до договору, за вказаною адресою на об'єкті споживання електричної енергії був установлений лічильник «СА4-И672М» № 330965.

05.07.2018 працівниками АТ «Херсонобленерго» здійснено перевірку електрообладнання та засобу обліку електричної енергії відповідача, за результатами якої складено ОСОБА_5 про порушення № 131504 від 05.07.2018 та зафіксовано порушення пунктів 5.5.5.1., 5.5.5.5., 5.5.5.20., 5.5.5.25. Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке пов'язане із самовільним безобліковим підключенням струмоприймачів поза приладами обліку до мереж, а саме споживач підключив всі наявні струмоприймачі до шпильок силового трансформатора.

Як слідує з тексту ОСОБА_5 про порушення:

- він складений комісійно у складі працівників ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_11 та за участі довіреної особи споживача ОСОБА_3, а також агронома ОСОБА_12,

- споживач на територію для переліку всіх наявних струмоприймачів, приєднаних до мережі, не допустив, про що складено акт не допуску,

- на момент складання ОСОБА_5 навантаження складає 42 кВт,

- від підпису акту довірена особа відмовилася,

- ОСОБА_5 підписаний ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_11, а також свідками ОСОБА_5 та ОСОБА_13

- до ОСОБА_5 додається зразок дроту самовільного підключення, вилученого у споживача.

У свою чергу, у той же день працівниками позивача ОСОБА_14, ОСОБА_6 та ОСОБА_9 складений ОСОБА_5 № 20122 про не допуск на територію відповідача для перевірки всіх наявних струмоприймачів приєднаних до мережі. При цьому в акті вказано, що довірена особа відповідача ОСОБА_3 від підписання акту відмовився.

На підставі вказаного акта Комісією по розгляду актів порушення АТ «Херсонобленерго» прийняте рішення, оформлене протоколом № 76 від 10.07.2018, в якому комісією вирішено провести розрахунок недоврахованої електричної енергії на суму 616 045,19 грн, за період з 05.01.2018 по 05.07.2018, виходячи з наступних показників: потужності - 106,92 кВт, часу самовільного підключення протягом доби - 12 год на добу, добового споживання - 1283,04 кВт/год на добу.

В рішенні також зазначено, що порушенням, на підставі якого застосовано донарахування, є « 2.1.7 підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або проводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку», а розрахунок проведено згідно з пунктом 2.9. «ОСОБА_6 визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією».

10.07.2018 позивачем був виставлений додатковий рахунок про сплату 616 045,19 грн, який станом на час розгляду справи в суді відповідачем не сплачений.

Оцінка суду установлених обставин та норм діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини

Щодо правової природи договору

Установлені судом обставини наявності укладеного між сторонами договору, свідчать про виникнення між ними майново-господарських зобов'язань, у силу яких у відповідності до приписів статей 173, 174, 175 Господарського кодексу України одна сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а інша (управнена) сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За частиною 1 статті 175 того ж Кодексу майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Зміст та умови договору, аналіз правовідносин та господарсько-договірних зобов'язань (майново-господарських зобов'язань у відповідності до частини 1 статті 179 ГК України), які виникли між сторонами на підставі вказаного договору (правочину), з огляду на вказані правові положення, свідчать, що за своєю юридичною природою між ними укладений договір енергопостачання.

Так, відповідно до приписів частини 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію споживачеві, який зобов'язується оплатити її та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання.

Щодо підстав застосування оперативно-господарських санкцій

Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України в тому числі цивільну відповідальність.

У відповідності до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

В даному контексті суд також зазначає, що у відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами, а згідно з нормою статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Поряд з цим за частиною 7 статті 193 Господарського кодексу України, одностороння відмова від виконання умов договору не допускається.

З огляду на вказані правові положення суд приходить до висновку, що споживач електричної енергії у випадку застосування до нього оперативно-господарської санкції повинен сплатити її у добровільному порядку.

Разом з тим, оцінюючи законність нарахування позивачем оперативно-госоподарської санкції у вказаному розмірі суд зазначає наступне.

Взаємовідносини, які виникають у процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами регулюються також «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14 березня 2018 року № 312.

Так, відповідно до положень цих Правил:

- «на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку (пункт 2.3.1.),

- «Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії …» (пункт 2.3.3.),

- «Споживач електричної енергії зобов'язаний: … 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); … 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача …» (пункт 5.5.5.),

- «У разі виявлення представниками оператора системи … самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором» (пункт 8.2.4.),

- «У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням» (пункт 8.2.5.),

- «На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків» (пункт 8.2.6.).

Таким чином, з викладених правових положень, в контексті наявного між сторонами спору, слідує висновок про:

- обов'язок споживача електричної енергії користуватися електричною енергією виключно на підставі договору та не допускати безоблікового її користування,

- у разі виявлення самовільного підключення до електричних мереж, а також порушень Правил роздрібного ринку електричної енергії, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення,

- в акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії,

- у разі відмови від підписання акту споживачем або його представником в ньому робиться запис про відмову і у такому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами за умови посвідчення їх осіб.

У даному випадку перевірка здійснена та ОСОБА_5 про порушення складені у присутності представника відповідача ОСОБА_3, який назвався особам, які здійснювали перевірку, саме представником голови фермерського господарства ОСОБА_4, та агрономом фермерського господарства ОСОБА_12, а безпосередньо ОСОБА_5 підписаний як перевіряючими особами, так і двома свідками, які засвідчили факт відмови від підписання акту, у зв'язку з чим суд доходить висновку про правомірність складеного ОСОБА_5 про порушення та відсутність підстав для тверджень про його невідповідність діючим правовим положенням.

Суд також наголошує, що Правилами роздрібного ринку електричної енергії не встановлена необхідність підтвердження повноважності представника, який діє від імені споживача, наявністю документального підтвердження цієї обставини, оскільки, на думку суду, мається на увазі добросовісність особи, яка діє та представляється іменем такого споживача. Більш того, ОСОБА_3 сам назвався представником споживача та повідомив, що він є сином голови фермерського господарства ОСОБА_4

Отже, судом не приймаються до уваги заперечення відповідача щодо складення ОСОБА_5 без присутності його представника та із внесенням до нього недостовірних відомостей щодо такого представництва.

Як зазначено вище, порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення Правил встановлено Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

Зокрема, за змістом пункту 2.9. Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1. цієї ОСОБА_6, а саме «підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку», розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (2.7) ОСОБА_6. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 7 пункту 2.1 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місце вилучення зразків позначається на схемі.

Зокрема, відповідно до пункту 2.7. Методики за наявності Договору величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб.с.п.н., кВт·год) визначається за формулою Wдоб.с.п.н. = Pс.п. · tвик.с.п. · Kв, де Pс.п. (кВт) визначається за формулою (2.8) або (2.9) ОСОБА_6, але виходячи з найменшої з величин: номінального струму спрацювання ввідного комутаційного апарата, установленого у споживача (у разі наявності такого та за умови збереження пломб, якими він опломбований), А; номінального первинного струму трансформатора (трансформаторів) струму (якщо він (вони) задіяний (задіяні) у схемі обліку), А; максимального струму лічильника, при якому нормується його похибка (якщо трансформатор (трансформатори) струму в схемі обліку не задіяний (не задіяні)), А; tвик.с.п. (день) та Kв визначаються відповідно до пунктів 2.5 та 2.6 ОСОБА_6. Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Дпер береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення до дня усунення самовільного підключення.

Таким чином, Методикою регулюються правовідносини щодо безоблікового споживання електричної енергії внаслідок порушення правил користування електричною енергією, які виявилися у діях споживача щодо «підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку» та для визначення потужності самовільного підключення в обов'язковому порядку необхідна така складова виявленого порушення як зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, про що робиться відповідний запис в акті про порушення, а місце вилучення зразків позначається на схемі.

Суд також зазначає, що поряд із Правилами роздрібного ринку електричної енергії порядок складання акту по порушення регулюється також і розділом 4 названої ОСОБА_6.

Так, за змістом цього розділу:

- « 4.1. Факт виявлених представниками енергопостачальника електричної енергії за регульованим тарифом … порушень споживачем вимог ПКЕЕ або ПКЕЕН оформлюється актом про порушення. Акт про порушення складається у присутності споживача представниками енергопостачальника, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень на місці виявлення порушень. У разі відмови споживача від підписання акта про порушення про це зазначається в акті про порушення. Акт про порушення без підпису споживача вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. Споживачі та представники енергопостачальника під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень, про що зазначається в акті про порушення.

4.2. Акт про порушення оформляється згідно з формою, наведеною в додатку 3…

4.5. Акт про порушення складається у двох примірниках у присутності споживача або уповноваженого представника споживача в разі виявлення порушень ПКЕЕ. Працівники енергопостачальника перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести зауваження та заперечення до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень та пропозицій. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

4.6. В акті про порушення зазначаються всі необхідні для розрахунку згідно з вимогами цієї ОСОБА_6 параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення….

4.8. Згода або незгода споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб або розрахункових приладів обліку фіксується в акті про порушення».

Резюмуючи наведене, суд приходить до висновку, що в акті про порушення в контексті виявленого самовільного споживання електричної енергії та для розрахунку, здійснюваного на підставі ОСОБА_6, в обов'язковому випадку повинні бути зазначені:

- параметри, що характеризують електроустановку споживача,

- схема підключення електроустановки споживача та її графічне зображення,

- межі балансової належності,

- перерізи та матеріали всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення,

- фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення.

З метою оцінки наявності цих параметрів в ОСОБА_5 про порушення суд вважає за необхідне навести їх, зокрема, в ньому мають місце наступні параметри:

- у розділі 3 «Результати проведення вимірів параметрів схеми електропостачання …» вказано, що струм споживання в амперах складає за фазами: А - 68А, Б - 68А, С - 68 А,

- у розділі 5 під назвою «Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, та режим роботи» вказано, що «Споживач на територію для переліку всіх наявних струмоприймачів, приєднаних до мережі, не допустив, про що складено акт про не допуск. На момент складання акту навантаження складає 42,0 кВт»,

- наявна схема підключення електроустановки споживача та її графічне зображення, у тому числі схема самовільного підключення з точкою такого підключення,

- вказані межі балансової належності,

- наведені переріз та матеріал проводу, через який здійснювалося самовільне підключення, а саме «ВВГ 3 х 70 мм2, провід», «матеріал мідь»,

- до акту додається «зразок дроту самовільного підключення, вилученого у споживача», який опломбований в пакеті, про що складний акт про опломбування.

За таких обставин суд констатує, що в ОСОБА_5 про порушення наведені всі необхідні параметри, які необхідні для обрахунку та визначення обсягу і вартості електричної енергії, що обраховується на підставі пункт 2.9. Методики, у тому числі наведений переріз та матеріал проводу самовільного підключення.

У цьому контексті суд зазначає, що відсутність в ОСОБА_5 зазначення перерізу проводу та показів приладу обліку в договірній схемі відповідача ніяким чином не впливає на фіксування перерізу проводу, через який здійснювалося самовільне підключення, оскільки для розрахунку вартості спожитої електричної енергії у такому випадку потребується лише переріз проводу самовільного підключення, а тому заперечення відповідача щодо не зазначення в ОСОБА_5 такого перерізу проводу, а також неможливість його виміру через знаходження у шафі трансформатора не приймається судом до уваги.

Відносно заперечень відповідача щодо безпідставності посилань позивача на відеозйомку як доказ проведення перевірки суд зазначає, що у відповідності до пункту 4.1. Методики споживачі та представники енергопостачальника під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень, про що зазначається в акті про порушення. Проте, в ОСОБА_5 про порушення не вказано, що при перевірці здійснювалася відео-зйомка, а тому надані позивачем відео-файли не приймаються судом як належні докази факту виявлених порушень.

Отже, позивачем при перевірці встановлено факт підключення електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, струмоприймачів поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку вчинений відповідачем, а тому такі дії останнього є порушенням підпунктів 5.5.5.1., 5.5.5.5., 5.5.5.20., 5.5.5.25. Правил роздрібного ринку електричної енергії, у зв'язку з чим застосування пункту 2.9. Методики для донарахування вартості електроенергії є правомірним.

Резюмуючи наведене, позивачем правомірно обрахована оперативно-господарська санкція у розмірі 616 045,19 грн, виходячи з наведеного у Протоколі № 76 від 10.07.2018 розрахунку, а саме добового споживання - 1283,04 кВт та періоду нарахування - 181 день з 05.01.2018 по 05.07.2018.

Щодо висновків суду

На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, суд вважає, що відповідачем допущено порушення підпунктів 5.5.5.1., 5.5.5.5., 5.5.5.20., 5.5.5.25. Правил роздрібного ринку електричної енергії, що виявилося у підключенні до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, струмоприймачів поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку, а тому несплата вартості недоврахованої електричної енергії за договором у розмірі 616 045,19 грн, є порушенням взятих відповідачем на себе зобов'язань, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат

Судовими витратами у даній справі є витрати позивача на сплату судового збору відповідно до платіжного доручення № Е64386 від 07.12.2018 у сумі 9 240,68 грн, які згідно з приписами статті 129 ГПК України підлягають стягненню з відповідача.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Фермерського господарства «Чайка» (75032, Херсонська область, Білозерський район, с. Дар'ївка; ідентифікаційний код 14143134) на користь Акціонерного товариства «Херсонобленерго» (73003 м. Херсон, вул. Пестеля, буд. 5; ідентифікаційний код 05396638) - 616 045,19 грн вартості донарахованої електричної енергії та 9 240,68 грн компенсації по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене - 07.03.2019

Суддя М.К. Закурін