Справа № 560/4351/18
іменем України
04 березня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосинявського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Старосинявського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним висновок складений Старосинявським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в частині відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану №53 від 09.06.1973 щодо виправлення національності нареченої та зобов'язати відповідача внести виправлення національності нареченої "українка" на "полька" в актовому записі про шлюб ОСОБА_1 №53 від 09.06.1973, складеного Городоцьким територіальним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління у Хмельницькій області.
В обґрунтування вимог позову зазначає, що під час складання актового запису про шлюб №53 від 09.06.1973 Городоцьким територіальним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління у Хмельницькій області була допущена помилка в частині правильного написання прізвища нареченої після укладення шлюбу та в частині визначення її національності.
У зв'язку із цим звернулась до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про укладення шлюбу в якій просила зазначити національність "полька" та вірно зазначити прізвище, однак отримала висновок від 10.10.2018, який вважає протиправний та просить зобов'язати вчинити дії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.01.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався та відзив на позовну заяву до суду не надав.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 зверталася до Старосинявського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Хмельницькій областіз заявою, зокрема, щодо внесення змін до актового запису про шлюб №53 від 09.06.1973, складеного Городоцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області виправивши прізвище нареченої та виправивши національність нареченої з "українка" на "полька", однак отримала часткову відмову стосовно виправивлення національності нареченої через відсутність достатніх підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України №2398-VI від 01.07.2010 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частиною 1 ст. 9 Закону №2398-VІ визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно роз'яснень, що містяться в пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 07.07.1995 року "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта.
Відповідно до ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суд розглядає справи про встановлення фактів, та наведено перелік таких.
Згідно з ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Відповідно до ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає такі справи в порядку окремого провадження.
Велика Палата Верховного Суду 14 листопада 2018 року у справі №425/2737/17 (провадження №14-408 цс 18) зробила висновок, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність законних підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану ( п. 49).
Компетенція органів державної реєстрації актів цивільного стану визначена статтею 6 Закону № 2398-VI і до їх повноважень не належить встановлення юридичних фактів.
Суд звертає увагу позивача, що остання фактично просить встановити факт, що її національність "полька", а не "українка", про що вказує у позові, однак не враховує вищевказаний висновок Верховного Суду, тому суд приходить до висновку, що даний спір не відноситься до адміністративної юрисдикції.
Отже, суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують в тому числі факт віднесення особи до тієї чи іншої національності. З урахуванням цього вирішується питання про неправильність актового запису в частині зазначення національності особи і зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши правильну національність.
Пунктом 1 ч. 1 ст.238 КАС України визначено, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд, з урахуванням висновку Великої Палати Верховного Суду у справі №425/2737/17, приходить до висновку, що спір, у якому позивач фактично просить суд встановити, що її національність "полька", а не "українка", шляхом внесення відповідного запису щодо національності до актового запису, не підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства, а є справою про встановлення фактів, які мають юридичне значення, тому наступає наслідок визначений п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Частиною 2 ст. 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Згідно з квитанціями №0.0.1217384577.1 від 19.12.2018 та №0.0.1234040780.1 від 10.01.2019 позивач сплатив судовий збір у розмірі 1409,60 грн.
Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження в адміністративній справі №560/4351/18 за позовом ОСОБА_1 до Старосинявського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позивачу роз'яснити, що встановлення фактів, які мають юридичне значення вирішуються у порядку встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Повернути ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн 60 коп., відповідно до квитанцій №0.0.1217384577.1 від 19.12.2018 та №0.0.1234040780.1 від 10.01.2019.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.П. Шевчук