Рішення від 04.03.2019 по справі 2240/2772/18

Справа № 2240/2772/18

РІШЕННЯ

іменем України

04 березня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області щодо неврахування окремих видів грошового забезпечення при виготовленні позивачу та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №48/121/49-2018 від 23.03.2018, відмови виготовити для перерахунку позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, на які позивач набув право, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016, за формою згідно з Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної на час виникнення в позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016, з врахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, не направлення такої нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016.

2. Зобов'язати ОСОБА_2 комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 та з 01.05.2018 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, з повною та реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням в довідці основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

посадовий оклад - 3000,00 грн;

оклад за званням підполковника міліції - 2200,00 грн;

надбавка за стаж служби - 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням;

надбавка за виконання особливо важливих завдань - 52% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;

- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% посадового окладу;

премія - 25% (посадового окладу + оклад за спеціальним званням + надбавка за вислугу років + надбавка за службу в умовах режимних обмежень + надбавка за виконання особливо важливих завдань).

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ОСОБА_2 комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області виготовила та направила до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням надбавок, які він отримував під час проходження служби в органах внутрішніх справ. Позивач зазначає, що у даній довідці не зазначені всі складові його грошового забезпечення, які визначені законодавством, а також премія визначена у відсотках з якими він не згідний. Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать законодавству України, порушують його право на отримання пенсії в належних розмірах, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Ухвалою суду від 16.08.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 16.08.2018 провадження у адміністративній справі №2240/2772/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії зупинено до дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.

Від представника відповідача 03.09.2018 надійшов відзив, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області керувалась вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», якою визначено вичерпний перелік складових, які мають бути внесені до довідки про перерахунок пенсії. Зазначив, що складові грошового забезпечення, внесені до довідки, мають відповідати складовим грошового забезпечення поліцейських, що і було враховано відповідачем.

У відзиві на позовну заяву представником відповідача також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Ухвалою суду від 21.01.2019 провадження у адміністративній справі №2240/2772/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії поновлено.

Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Судом встановлено такі обставини у справі.

ОСОБА_1 з 05.01.2000 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На особистому прийомі 31.07.2018 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу надані копії документів, які зберігаються в його пенсійній справі, в тому числі копія довідки №48/121/49-2018 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції).

Відповідно до довідки №48/121/49-17 від 27.06.2017 року наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року, становить: - посадовий оклад - 3000 грн; - оклад за спеціальним званням -2200 грн; - 50 % надбавка за стаж служби - 2600 грн; - 6,24% премія - 514,80. Всього: 8764,80 грн.

Не погоджуючись із зазначеним у даній довідці нарахуванням, позивач 06.08.2018 року звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області з заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення.

Листом від 08.08.2018 року № 49/275-0 ліквідаційна комісія Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Хмельницькій області відмовила позивачу у виготовленні нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Позивач, вважаючи, що протиправною бездіяльністю відповідача порушені його права та законні інтереси, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також суд відхиляє доводи позивача щодо протиправності зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував, розмірі, а саме 6.24% замість 25%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Розмір премії відповідно до постанови КМУ №45 для перерахунку пенсії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) за січень 2016. Середні розміри премії за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції доведені МВС України відповідно до інформації Національної поліції України від 12.03.2018 №2866/09/48-2018. Згідно з пунктом 17 розділу VІІ "Апарат головних управлінь Національної поліції" Інформації про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично сплачені за січень 2016 по посаді "заступник начальника відділу" розмір премії становить 6,24%.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 6,24% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 25%, яку отримував позивач, немає.

Аналогічні правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 по зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При цьому, справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/1/18, тому, суд враховує зазначені вище правові висновки Верховного Суду.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність своїх дій, в зв'язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29018 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:ОСОБА_2 комісія Управління МВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08592336)

Головуючий суддя ОСОБА_3