Рішення від 18.02.2019 по справі 826/7968/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 лютого 2019 року № 826/7968/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім»

про стягнення штрафу в розмірі 1 700,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі по тексту - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» (далі по тексту - відповідач), в якому просить стягнути з Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 1 700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що позивачем встановлено порушення Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, за які до суб'єкта господарювання застосовано штраф у розмірі 1 700,00 грн. Представник позивача стверджує, що сума штрафу, станом на момент звернення до суду, не перерахована відповідачем до Державного бюджету України, тому підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог у відзиві на адміністративний позов представник відповідача зазначив, що до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» позивачем безпідставно застосовано штраф у розмірі 1 700,00 грн. за несвоєчасне виконання розпорядження від 02 лютого 2017 року №194, адже Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг наділена правом повторного застосування до порушника заходу впливу шляхом зобов'язання його вжити заходів для усунення порушення, що оформлюється розпорядженням, лише у разі оплати порушником штрафу та не усунення порушення, за яке застосовано штрафну санкцію.

За переконанням відповідача, Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» не передбачає повторне застосування штрафної санкції за невиконання одного і того ж правопорушення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 серпня 2018 року клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін залишено без задоволення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

До Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг надійшла скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Відшкодування» в особі генерального директора ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 від 16 січня 2017 року за вих. №1538 (вх. №361/11 від 23 січня 2017 року) щодо невиконання Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» зобов'язань за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №АІ/0387017 та порушення вимог законодавства про фінансові послуги. У скарзі порушувалося питання щодо неправомірної відмови Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» у виплаті страхового відшкодування.

З метою належного розгляду питання, порушеного у вказаній скарзі Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг надіслано вимогу щодо отримання від позивача інформації та документів по страховій справі.

За результатами розгляду документів, наданих Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» на вимогу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, встановлено, що за участю забезпеченого транспортного засобу під керуванням ОСОБА_5 та пішоходів ОСОБА_6 та ОСОБА_7 05 липня 2014 року сталася дорожньо-транспортна пригода, що має ознаки страхового випадку.

Слідчим відділу розслідування ДТП СУ УМВС України в Рівненській області винесено постанову від 30 грудня 2014 року про закриття кримінального провадження №12014180000000279 на підставі пункту 2 частини 1 статті 284 Кримінального процесуального кодексу України у зв'язку з відсутністю в діях водія ОСОБА_5 складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 286 Кримінального кодексу України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Відшкодування» 20 жовтня 2016 року звернулося до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» із заявою про виплату страхового відшкодування.

Листами від 26 грудня 2016 року №2182 та від 10 березня 2017 року №596 Приватне акціонерне товариство «Київський страховий дім» повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Відшкодування» про відмову у виплаті страхового відшкодування у зв'язку з відсутністю вини водія забезпеченого транспортного засобу у дорожньо-транспортній пригоді.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на підставі скарги генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Відшкодування» проведено перевірку за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 14 квітня 2014 року №АІ/0387017.

За результатами перевірки складено акт про правопорушення законодавства у сфері фінансових послуг, вчинені Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» від 22 лютого 2017 року №163/13-15/15, в якому зафіксовано порушення абзаців першого-третього пункту 36.2 статті 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власника наземних транспортних засобів».

Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 14 березня 2017 року №539 «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» останнього зобов'язано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 04 квітня 2017 року.

Постановою про накладення штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 18 травня 2017 року №610/903/13-4/14/11 накладено на Приватне акціонерне товариства «Київський страховий дім» штрафну санкцію у розмірі 1 700,00 грн.

В подальшому, 04 липня 2017 року позивачем відносно відповідача складено акт про правопорушення, вчинені Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» на ринку фінансових послуг №1287/13-4/14, яким встановлено порушення вимог пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20 листопада 2012 року №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за №2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг.

01 серпня 2017 року Нацкомфінпослуг прийнято постанову №880/1287/13-4/14/П про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, на підставі якої до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» застосовано штрафну санкцію у розмірі 3 400,00 грн.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 05 вересня 2017 року відносно відповідача склала акт про правопорушення, вчинені Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» на ринку фінансових послуг №1725/13-4/14, яким встановлено порушення вимог пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20 листопада 2012 року №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за №2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг.

На підставі вказаного акту про правопорушення, вчинені Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» на ринку фінансових послуг від 05 вересня 2017 року №1725/13-4/14, позивачем прийнято постанову №1034/1725/13-4/14/П від 19 вересня 2017 року про накладення штрафної санкції (штрафу) на Приватне акціонерне товариство «Київський страховий дім» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, якою до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 6 800,00 грн.

В подальшому, 02 листопада 2017 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг відносно відповідача склала акт про правопорушення, вчинені Приватним акціонерним товариством «Київський страховий дім» на ринку фінансових послуг №1966/13-4/14, яким встановлено порушення вимог пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20 листопада 2012 року №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за №2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг.

30 листопада 2017 року позивачем прийнято постанову №1232/1966/13-4/14/П про накладення штрафної санкції (штрафу) на Приватне акціонерне товариство «Київський страховий дім» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, на підставі якої до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 700,00 грн.

Зі змісту вказаної постанови вбачається, що до Нацкомфінпослуг листом від 29 листопада 2017 року №2846 (вх. від 30 листопада 2017 року №9729/ск) відповідачем надано інформацію та документи, що підтверджують виконання вимог розпорядження №539, а саме: відповідно до заяви на виплату від 17 жовтня 2016 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження» відповідачем сплачено страхове відшкодування згідно страхового акту №712-8083/2 по договору страхування №АІ-0387017 від 14 квітня 2014 року у розмірі 29 232,00 грн., що підтверджується копією платіжного доручення від 29 листопада 2017 року №23107. Таки чином, розпорядження №539 виконано у повному обсязі, проте несвоєчасно.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року 1070/2011, Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до пунктів 1.5, 1.6, 1.11, 2.4 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги», затвердженого Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 20 листопада 2012 року №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за №2112/22424, Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.

Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.

Посадова особа Нацкомфінпослуг при виявленні порушення законодавства про фінансові послуги, за яке застосовується захід впливу, складає акт про правопорушення.

Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.

У разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.

Умови, порядок і строки провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність із надання фінансових послуг (далі - Справи), порядок прийняття рішень про застосування заходів впливу та процедуру їх оскарження на момент виникнення спірних правовідносин встановлювались Положенням про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженим розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20 листопада 2012 року №2319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за №2112/22424 (далі по тексту - Положення №2319).

Як зазначалось вище, розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 14 березня 2017 року №539 «Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» останнє зобов'язано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 04 квітня 2017 року.

Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року у справі №826/4809/17 за позовом Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування розпорядження від 14 березня 2017 року №539, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2017 року вказану постанову суду першої інстанції залишено без змін, а відтак рішення у справі №826/4809/17 набрало законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 15 грудня 2017 року).

Також суд звертає увагу, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 жовтня 2017 року в справі №826/4809/17 відмовлено в задоволенні клопотання про зупинення виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2017 року.

Тобто, станом на момент прийняття позивачем постанови №1232/1966/13-4/14/П від 30 листопада 2017 року про накладення штрафної санкції (штрафу) на Приватне акціонерне товариство «Київський страховий дім» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, на підставі якої до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 700,00 грн., правомірність прийняття розпорядження від 14 березня 2017 року №539 встановлена в судовому порядку.

При цьому, оскарження розпорядження у судовому порядку не зупиняє виконання такого розпорядження.

Водночас, матеріали справи не містять доказів оскарження та/або скасування постанови №1232/1966/13-4/14/П від 30 листопада 2017 року про накладення штрафної санкції (штрафу) на Приватне акціонерне товариство «Київський страховий дім» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.

В межах даної адміністративної справи правомірність прийняття вказаної постанови від 30 листопада 2017 року не є предметом розгляду.

Відповідачем не надано суду доказів сплати штрафу накладеного постановою №1232/1966/13-4/14/П від 30 листопада 2017 року про накладення штрафної санкції (штрафу) на Приватне акціонерне товариство «Київський страховий дім» за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.

Пунктом 2.4. Положення №2319 встановлено, що у разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.

Особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.

При добровільному виконанні постанови особа зобов'язана надати Нацкомфінпослуг документи, що підтверджують перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Враховуючи те, що відповідачем штраф не сплачений, доказів, які підтверджують зворотне до суду не надано, відповідачем не оскаржена постанова про його накладення, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та наявність підстав для стягнення з відповідача штрафу у судовому порядку.

При цьому, посилання відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду з відповідними позовними вимогами та, як наслідок, наявність підстав для залишення адміністративного позову без розгляду судом до уваги не приймаються, оскільки відповідним обставинам була надана правова оцінка під час вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Згідно зі статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг підтверджені належними та допустимими доказами, а тому суд приходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 243-246, 257-263, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг задовольнити.

2.Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Київський страховий дім» (04053, м. Київ, вул. Артема, 37-41, код ЄДРПОУ 25201716) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 1 700,00 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя А.І. Кузьменко