Рішення від 25.02.2019 по справі 360/4147/18

5.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4147/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 31.01.2019),

представника відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 07.02.2019),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «ЛЮКСАВТО-СДК» до конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.12.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов приватного підприємства «ЛЮКСАВТО-СДК» (далі - позивач, ПП «ЛЮКСАВТО-СДК») до конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області (далі - відповідач, Конкурсний комітет), в якому позивач просить суд зобов'язати конкурсний комітет з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області провести повторний підрахунок балів з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів по об'єкту конкурсу № 32 маршрут № 141 «Кремінна АС - Рубіжне АС». Позов мотивовано таким.

23.11.2018 відповідачем проведено конкурс по об'єкту № 32 маршрут «Кремінна АС - Рубіжне АС», за яким прийнято рішення, оформлене протоколом засідання № 148 від 23.11.2018, яким рекомендовано організатору перевезень визнати переможцем конкурсу ТОВ «Буковина-Транс» та укласти договір терміном дії на 5 років.

Оголошення про проведення конкурсу оприлюднено в газеті «Вісті Луганщини» № 40(89) від 17.10.2018.

ПП «ЛЮКСАВТО-СДК» брало участь у конкурсі як перевізник-претендент, подавши всі необхідні документи згідно вимог Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Позивач вважає рішення відповідача протиправним і таким, що порушує законні інтереси підприємства на перевезення пасажирів на маршруті № 141 «Кремінна АС - Рубіжне АС» з таких підстав.

Згідно з пунктом 10 Додатку 5 до Порядку № 1081 за наявність матеріально-технічної бази, на якій забезпечується проведення медичного огляду водіїв, їх стажування та інструктажі, а також огляд технічного стану автобусів та їх зберігання у разі розміщення такої бази на відстані не більш як 20 км від місця формування рейсу перевізнику-претенденту нараховується +15 балів.

Відповідачем за результатами підрахунку кількості балів нараховано позивачу 5 балів та протиправно не враховано наявність у підприємства автобази, розташованої у м. Кремінна Луганської області. Відповідну інформацію для її внесення до ліцензійної справи ПП «ЛЮКСАВТО-СДК» надало Управлінню Укртрансбезпеки у Луганській області 14.11.2018.

Отже, якби відповідач до нарахованих 5 балів додав ще 15 балів за наявність матеріально-технічної бази, то позивач отримав би 20 балів. Тобто, ПП «ЛЮКСАВТО-СДК» за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів в силу положень п. 46 Порядку № 1081 є переможцем конкурсу як таке, що набрало найбільшу кількість балів серед інших учасників.

Таким чином, зазначає позивач, відповідачем порушено положення частини другої статті 19 Конституції України, пункту 42 Порядку № 1018, що призвело до неправильного підрахунку сумарної кількості балів перевізника-претендента ПП «ЛЮКСАВТО-СДК».

Ухвалою суду від 12.12.2018 позов було залишено без руху для усунення недоліків. На виконання ухвали суду 20.12.2018 позивач надав до суду уточнену позовну заяву.

Ухвалою суду від 26.12.2018 прийнято справ до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.

07.02.2019 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач визнає позовні вимоги в повному обсязі (арк. спр. 34).

Ухвалою суду від 14.02.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 25.02.2019.

21.02.2019 до суду надійшла заява від товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство - 1709» про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою суду від 25.02.2019 вказану заяву залишено без розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги та пояснив, що на цей час результати конкурсу скасовано, а об'єкт № 32 маршрут «Кремінна АС - Рубіжне АС» включено до переліку об'єктів, на які буде оголошено новий конкурс. При цьому документального підтвердження вказаному представник відповідача до суду не надав.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ПП «ЛЮКСАВТО-СДК» зареєстровано як юридична особа, про що міститься запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.11.2007 № 1 381 102 0000 001158, основний вид діяльності 49.31 «Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення» (арк. спр. 14-17).

Департаментом регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації як організатором було оголошено конкурс з регулярного перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласних маршрутах) із датою проведення 23.11.2018, в тому числі по об'єкту 32 маршрут № 141 маршрут «Кремінна АС - Рубіжне АС», про що оприлюднено оголошення в газеті «Вісті Луганщини» від 17.10.2018 № 40(89) (арк. спр. 36-37).

02.11.2018 ПП «ЛЮКСАВТО-СДК» подало до Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті № 141 «Кремінна АС - Рубіжне АС» (арк. спр. 67-68).

23.11.2018 відбулося засідання конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області, за наслідками якого за об'єктом конкурсу № 32 ПП «Автолайн Компані» нараховано 15 балів, ТОВ «Автотранспортне підприємство-1709» - 15 балів, ПП «ЛЮКСАВТО-СДК» - 5 балів, ТОВ «Буковина-Транс» - 18 балів. За результатами голосування конкурсним комітетом прийнято рішення рекомендувати організатору перевезень визнати переможцем Конкурсу ТОВ «Буковина-Транс» та укласти договір терміном дії 5 років, рекомендувати організатору перевезень визнати ТОВ «Автотранспортне підприємство-1709» претендентом, який посів друге місце. Рішення Конкурсного комітету оформлене протоколом від 23.11.2018 № 148 (арк. спр. 38-53).

При цьому матеріалами справи підтверджується, що за даними Укртрансбезпеки у ПП «ЛЮКСАВТО-СДК» наявна матеріально-технічна база в м. Кремінна (арк. спр. 108).

Розглядаючи спірні правовідносини, суд виходить з такого.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Відповідно до частини першої статті 43 цього Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначає Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Пунктом 8 Порядку № 1081 визначено, що переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об'єкта конкурсу.

Відповідно до пункту 17 Порядку № 1081 у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу.

Згідно з пунктом 29 Порядку № 1081 для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об'єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», за формою згідно з додатками 1-4.

Перевірку поданих документів на відповідність обов'язковим і додатковим (за наявності) умовам конкурсу та наявності усіх документів, передбачених цим Порядком, проводить організатор перевезень.

Пунктом 30 вказаного Порядку передбачено, що документи, подані перевізником-претендентом для участі в конкурсі, пронумеровуються, прошнуровуються, підписуються автомобільним перевізником або уповноваженою особою автомобільного перевізника із зазначенням кількості сторінок цифрами і словами.

Документи для участі в конкурсі подаються перевізником-претендентом у двох закритих конвертах (пакетах).

Конверт (пакет) з позначкою "№ 1", який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття.

Конверт (пакет) з позначкою "№ 2", який містить документи з інформацією про те, на який об'єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету.

Відповідно до пунктів 40, 41 Порядку № 1081 під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів на підставі інформації, поданої ними в конвертах № 1 і 2.

Під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента.

Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства.

Згідно з пунктом 42 Порядку № 1081 у разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.

Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.

За пунктом 49 Порядку № 1081 рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.

Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах.

За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об'єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу.

Пунктом 53 Порядку № 1081 передбачено, що організатор перевезень на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах не пізніше десяти робочих днів з дня опублікування свого рішення на офіційному веб-сайті укладає з переможцем конкурсу договір згідно з обов'язковими та додатковими (за наявності) умовами конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.

Організатор перевезень на міжобласних автобусних маршрутах не пізніше десяти робочих днів з дня опублікування свого рішення на офіційному веб-сайті, доводить його до відома Укртрансбезпеки для видачі протягом не пізніше десяти робочих днів з дня надходження такого рішення автомобільному перевізнику (перевізникам) дозволу (дозволів) за встановленою формою та відповідно до процедури видачі таких дозволів.

У разі письмової відмови перевізника-претендента, який став переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, від укладення з організатором перевезень договору такий договір укладається з перевізником-претендентом, який зайняв друге місце. У разі відсутності перевізника-претендента, який зайняв друге місце, рейс (маршрут) включається до об'єкта іншого конкурсу.

Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій автомобільних перевізників-претендентів (на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах) визначений в Додатку 5 до Порядку № 1081.

Розглянувши позовні вимоги про зобов'язання Конкурсного комітету провести повторний підрахунок балів з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів по об'єкту конкурсу № 32 маршрут № 141 «Кремінна АС - Рубіжне АС», суд не знаходить підстав для їх задоволення.

За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження щодо нарахування балів автомобільним перевізникам під час участі у конкурсі, а так само визначення переможця конкурсу, є виключною компетенцією конкурсного комітету.

Як слідує зі змісту Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_3 11.03.1980 на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, його ключовим завданням є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Тому суд не вправі перебирати на себе функції відповідного органу та своїм рішенням встановлювати для конкурсного комітету обов'язок щодо повторного підрахунку балів.

Позивач, зазначаючи у тексті позовної заяви, що внаслідок перерахунку балів він стає переможцем конкурсу, фактично не погоджується з рішенням Конкурсного комітету, прийнятим за наслідками проведеного конкурсу з перевезення пасажирів, щодо рекомендування організатору перевезень визнати учасника конкурсу переможцем такого конкурсу.

При цьому позивач не оскаржує таке рішення Конкурсного комітету. Також позивач не оскаржив і рішення організатора щодо визнання переможцем конкурсу.

Суд зауважує, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту своїх прав.

Задовольняючи позовні вимоги у такий спосіб, суд фактично втрутився би у дискреційні повноваження відповідача, що не відповідає засадам та принципам адміністративного судочинства. Та таким способом не допустимо переглядати результати конкурсу.

Відповідно до частини шостої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Таким чином, оскільки перерахунок балів призведе до перегляду результатів конкурсу не у спосіб, визначений законом, а також зважаючи, що позовні вимоги виходять за межі прав та інтересів позивача, оскільки ним заявлено вимоги про перерахунок балів взагалі, а не лише щодо позивача, визнання позову відповідачем порушить права та інтереси інших учасників конкурсу по вказаному об'єкту, суд не приймає визнання позову відповідачем.

За таких обставин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивачеві не відшкодовуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову приватного підприємства «ЛЮКСАВТО-СДК» до конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 01 березня 2019 року.

Суддя ОСОБА_4