Рішення від 12.09.2018 по справі 810/2619/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2018 року м. Київ № 810/2619/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з вимогами про визнання дій Департаменту соціального захисту населення КОДА про відмову у видачі йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії протиправними та зобов'язання Київської обласної державної адміністрації видати посвідчення встановленого зразка як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Позовні вимоги обґрунтовані твердженням заявника про наявність у нього підстав для одержання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, з огляду на те, що з 29.05.1987 р. по 31.05.1987 р. він приймав участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. На підставі експертного висновку №6070 від 21.12.2015 р. заявник має онкологічне захворювання, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. 12.01.2018 р. йому була встановлена 2 група інвалідності.

В порядку реалізації права на одержання посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 звернувся із заявою та надав необхідні документи до виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області для оформлення подання з подальшою можливістю реалізувати право на одержання посвідчення.

Листом Департаменту від 02.03.2018 р. №559/02-59, копія якого міститься у справі, заступник директора Департаменту КОДА повідомив про відсутність підстав для видачі позивачу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Відповідь обґрунтована тим, що у зв'язку із прийняттям Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Позивач не проживає, не працює і не навчається у зоні посиленого радіоекологічного контролю, не відноситься до потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а посвідчення категорії 4, фактично, втратило чинність.

Відповідач своїм правом на дачу заперечень не скористався.

Спірні правовідносини виникли у сфері соціального статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і стосуються визначення позивачу статусу особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи з видачею посвідчення постраждалої особи 1 категорії. Ці правовідносини регулюються Законом України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (далі - Порядок). Згідно з п. 2 ст. 9 Закону №796 особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 11 Закону №796 передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

На підставі ч.1 ст. 14 Закону №796 для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст.ст. 10, 11 і ч. 3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1 (п. 1); особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4 (п. 4).

Частиною 1 ст. 12 Закону №796 причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою виз- нається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорно- бильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спе- ціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутріш- ніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Згідно з абз. 9 п. 10 Порядку посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абз. 19 п. 10 Порядку рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. Наявна у справі копія посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серії В-П №051835, підтверджує статус позивача і належність його до вказаної категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Копії довідки МСЕК серії АВ №0770583 від 17.01.2018 р. і експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 17.12.2015 р. №31 засвідчують встановлення позивачу 2-ї групи інвалідності, захворювання пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з довідкою МСЕК серії АВ №0770583 від 17.01.2018 р., копія якої міститься у справі, на час вирішення справи судом, позивачу встановлено з 12.01.2018 р.2-ю групу інвалідності, захворювання пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. Таким чином, враховуючи належність позивача до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та встановлення йому інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується належними доказами, та відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 12 Закону №796 і абз. 9 п. 10 Порядку, суд дійшов висновку про виникнення передбачених у п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №796 підстав для віднесення позивача до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорно- бильської катастрофи і, як наслідок права на отримання посвідчення відповідного зразка.

Всупереч наведеним вище положенням Закону №796 і Порядку та поданим позивачем документам, необхідним для видачі посвідчення особи, яка постраждала від Чорно- бильської катастрофи (категорія 1), Департаментом неправомірне відмовлено у видачі пози-вачу відповідного документу, чим порушено право на визнання відповідного статусу і пов'язаного з ним соціального захисту.

Наведене у листі обґрунтування відмови про виключення зони посиленого радіоеколо-гічного контролю з переліку територій радіоактивного забруднення, суд вважає необґрунто-ваними і відхиляє, оскільки жодних змін у правовому регулюванні статусу осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи не відбулося; посвідчення позивача (категорія 4) є діючим і в законодавстві відсутні норми, які б передбачали визнання таких посвідчень недійсними (анульованими) та (або) їх вилучення; встановлення позивачу інвалідності внаслідок впливу аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, доводи позивача і надані ним докази, які не були спростовані Департаментом соціального захисту населення відповідають вимогам законодавства і вказують на наявність законних підстав для визначення відповідного статусу особі з видачею посвідчення, у зв'язку з чим оскаржувана відмова відповідача є протиправною.

Розглядаючи вимогу про зобов'язання Київської обласної державної адміністрації видати позивачу посвідчення встановленого зразка, суд виходить з того, що процедури надання (встановлення) особі відповідного статусу Законом №796 і Порядком не передбачено, оскільки належність громадян до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено Законом №796. Відповідно до абз. 19 п. 10 Порядку уповноваженим органом приймаються рішення з питань видачі або відмови у видачі посвідчення є Департамент. Тобто, приймаючи рішення про видачу посвідчення, уповноважений орган, тим самим, підтверджує належність громадянина до відповідної категорії осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи.

Вимога про зобов'язання КОДА видати посвідчення відповідного зразка є неналежним способом захисту порушеного права, позаяк здійснення формальностей, пов'язаних з видачею посвідчення є виключним обов'язком Департаменту, а не КОДА і суд не знаходить підстав перебирати цей обов'язок на себе, ураховуючи що видача посвідчення вимагає дотримання певних процедур Встановивши у цій справі право заявника до віднесення до кола осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії і законних підстав для видачі йому посвідчення відповідного зразка, суд вважає право заявника захищеним.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає про те, що адміністративний позов є частково обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню. Позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстав для стягнення судового збору з відповідача не має.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, яки виявились у відмові у видачі ОСОБА_1 ( код 152151873, м. Фастів, вул. Семена Білого, 70) посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

У задоволенні решти позовних вимог, -відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Брагіна О.Є.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 28 лютого 2019 р.