28 лютого 2019 року м. Ужгород№ 260/1192/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Міца В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1), в особі представника - адвоката Стегури Наталії Петрівни, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач - ГУ ПФУ в Закарпатській області), яким просить визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо ненарахування та невиплати індексації на щомісячний розмір пенсії ОСОБА_1 в період з липня 2016 року по день звернення з даним позовом - протиправною, зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 розмір індексації, встановлений чинним законодавством, починаючи з липня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області як пенсіонер по лінії Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01.04.2004 року. До липня 2016 року розмір пенсії ОСОБА_1 складав 1596,59 грн., в т.ч., індексація 223,21 грн. В період з липня 2016 року на декілька місяців позивач був працевлаштований. Через це, як повідомлено відповідачем у відповіді № 7314 від 30.05.2018 року, право на індексацію пенсіонер втратив. З липня 2016 року по сьогоднішній день індексація на розмір пенсії йому не нараховується та не виплачується. Про таку незаконну бездіяльність позивач дізнався лише в травні 2018 року та його представник звернулася до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації на пенсію ОСОБА_1 за період з липня 2016 року по теперішній час. 12.06.2018 року відповідачем повідомлено про відмову у проведенні такого перерахунку. У відповідь на скаргу представника позивача до Пенсійного фонду України останнім зазначено, що підставою не нарахування індексації ОСОБА_1 є відсутність законодавчого порядку повернення суми фіксованої індексації після звільнення з роботи. З наведеним позивач та його представник не погоджуються, адже не врегульованість процедурних питань не означає, що право особи може не дотримуватись.
ГУ ПФУ в Закарпатській області подано відзив на позовну заяву, згідно якого вважає заявлений позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки з моменту звільнення позивача та станом на сьогоднішній день розмір пенсії позивача не перевищує встановленого законом порогу для нарахування індексації, відтак, з липня 2016 року індексація не проводиться.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 04.01.1997 року.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів та не заперечується сторонами, у червні 2016 року, під час відпрацювання списків працюючих осіб, на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, ГУ ПФУ в Закарпатській області було встановлено що ОСОБА_1 в період з 25.04.2016 року по 20.05.2016 року працював у КЕВ м. Мукачево та в період з 25.05.2016 року по 06.07.2016 року працював в ІП "Петро Карбо Хем-Мукачево" та не повідомив про працевлаштування органи пенсійного фонду. Рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області утримано переплату індексації за вказаний період в сумі 491,06 грн. Утримання надмірно сплачених сум пенсії проведено в період з липня 2016 року по серпень 2016 року.
22.05.2018 року представником позивача, адвокатом Стегура Н.М., направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області адвокатський запит із проханням: повідомити чи призначена позивачу пенсія, якщо так, то якого виду та з якого часу: надати повний детальний роз0рахунок пенсії позивача; надати довідку про розмір отриманої позивачем пенсії за період з 2016 року по сьогоднішній день.
У відповідь на адвокатський запит, ГУ ПФУ в Закарпатській області надано відповідь від 30.05.2018 року за № 7314/03, згідно якої, повідомлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2004 року. На виконання Постанови КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року ГУ ПФУ в Закарпатській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення, визначеного Постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" Загальний розмір пенсії ОСОБА_1 складає 2277,50 грн. Сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року 2476,50 грн. виплачена додатковою відомістю 20.03.2018 року. Також, надано інформацію щодо отриманої пенсії гр. ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року. Розмір пенсії 1596,59 грн. з урахуванням індексації 223,21 грн. на яку пенсіонер втратив право при працевлаштуванні з 01.07.2016 року - 1373,38 грн. У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 11.10.2017 року розмір пенсії складає 1452,00 грн. Оскільки перерахунок проводився у жовтні, після основної виплати пенсії за жовтень - виплата у листопаді складається з: пенсії за листопад 2017 року - 1452,00 грн. та доплати за жовтень 2017 року - 78,62 грн., всього 1530,62 грн. У березні 2018року - два зарахування: пенсія за березень у старому розмірі 1452,00 грн. та доплата перерахованої пенсії за період з січня по березень 2018 року - 2476,50 грн.
06.06.2018 року представник позивача, адвокат Стегура Н.М., звернулася до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації ОСОБА_1
12.06.2018 року ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомлено останню про те, що перерахунок пенсії громадянину ОСОБА_1, у відповідності до вимог п.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1від 30.01.2007 року, за наявності підстав, може проводитись за його особистою заявою. Також, додатково зазначено, що згідно поданої громадянином ОСОБА_1 заяви від 09.06.2010 року на підставі записів трудової книжки про звільнення з роботи йому було проведено перерахунок пенсії в частині проведення індексації з липня 2007 року. На сьогоднішній день, після проведення перерахунку пенсії громадянину ОСОБА_1 згідно Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, його пенсія підвищилась та складає 2277,50 грн. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення пенсії. Таким чином, на сьогодні підстав для проведення індексації пенсії ОСОБА_1 немає.
Не погоджуючись з діями ГУ ПФУ в Закарпатській області, адвокат позивача подала скаргу до Пенсійного фонду України на відмову у нарахуванні та виплаті індексації.
16.07.2018 року Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України розглянуто адвокатський запит та надано відповідь про те, що за інформацією, наданою ГУ ПФУ в Закарпатській області, ОСОБА_1 станом на червень 2016 року проводилась індексація пенсії як непрацюючому пенсіонеру та встановлено доплату зафіксованої індексації у розмірі 223,21 грн. Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (неподання відомостей про зміну обставин, що впливають на виплату пенсій), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду. Водночас, чинним законодавством не передбачено повернення суми фіксованої індексації після звільнення з роботи.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо ненарахування індексації з липня 2016 року, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року № 1282-XII (надалі - Закон № 1282-XII) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII (дата набрання законної сили - 01.01.2016) у частині першій статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" цифри "101" замінено цифрами "103".
Частиною 2 ст. 4 Закону № 1282-XII передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті (частина третя статті 4 Закону № 1282-XII).
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 1282-XII підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (надалі - Порядок № 1078).
Згідно з пункту 1-1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній станом на 28.04.2016 року) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Положеннями пункту 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Положеннями пункту 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Відповідно пункту 10-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Таким чином, судом достовірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 в період з 25.04.2016 року по 20.05.2016 року працював у КЕВ м. Мукачево та в період з 25.05.2016 року по 06.07.2016 року працював в ІП "Петро Карбо Хем-Мукачево".
Відповідно до п.9 Порядку № 1078, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії. Після звільнення пенсіонера з роботи обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації пенсії здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення його пенсії (в редакції чинній до 28.02.2018 року).
У зв'язку з неповідомленням відповідача про працевлаштування позивача за період з 25.04.2016 року по 20.05.2016 року та з 25.05.2016 року по 06.07.2016 року, ОСОБА_1 отримав, в тому числі, 491,06 грн. надміру виплаченої індексації, яка була утримана пенсійним фондом в порядку статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), що не оскарженоні в адміністративному, ні в судовому порядку, а відтак, визнається позивачем.
Разом з тим, у травні 2016 року було зафіксовано базовий місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 (або 100 відсотків), відповідно, у травні 2016 року відсутні підстави для проведення індексації пенсії.
Для забезпечення проведення індексації пенсії із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.20.16 року № 77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 і від 09.12.2015 року № 1013" у березні, квітні 2016 року застосовувалися коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсії, які використовувалися для індексації пенсії у лютому 2016 року.
Аналіз наведених нор дозволяє дійти висновку про те, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням роботи з 06.07.2016 року, однак, за даними Державної служби статистики України, починаючи з липня 2016 року, індекс інфляції не перевищив 103 відсотки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для перерахунку та виплати позивачу індексації пенсії за спірний період.
З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на відповідача. Відповідачем доведено правомірність відмови у проведенні індексації гр. ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав, відтак, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації позивачу та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації починаючи з липня 2016 року - є необґрунтованими, суперечать вимогам законодавства та обставинам справи, що підтверджується дослідженими належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно ст. 139 КАС України та в зв'язку з відсутністю понесених судових витрат відповідача, судові витрати не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код 20453063) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті