Справа №500/208/19
20 лютого 2019 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Риндюк В.Т.
позивача ОСОБА_1,
представника позивача - адвоката Захарчука Ю.В.
представника відповідача Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Павлинів І.Г., довіреність від 10.01.2019 №162/07
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
16 січня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити та виплатити пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 починаючи з 02 листопада 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 02.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особа, яка станом на 1 січня 1993 року прожила або відпрацювала у цій зоні не менше 4 років, і має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки роботи, але не більше 5 років.
Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області своїм рішенням (протокол №97 від 09.11.2018) відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії на умовах, передбачених вказаною нормою Закону, мотивуючи тим, що він проживає з моменту аварії на ЧАЕС по теперішній час на території, що не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, а період роботи в Чортківському автотранспортному підприємстві №19036 м. Чортків Тернопільської області з 26 квітня 1986 ропу по 1 січня 1993 року потребує додаткових доказів, мотивуючи тим що специфіка роботи водія потребує уточнення характеру роботи.
З таким рішенням відповідача позивач не погодився, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено у справі судове засідання на 20.02.2019.
04.02.2019 від відповідача Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву.(арк.спр.23-24).
В судовому засіданні 20.02.2019 позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю з мотивів викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Представник відповідача Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення учасників справи оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зокрема, передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області 06.02.199 ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року в селі Шманьківчики Чортківського району Тернопільської області, де і постійно проживає.(арк.спр.25-26)
Позивач ОСОБА_1 у зв'язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, для чоловіків 55 років, як потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, подавши необхідні документи.
Позивачем було подано заяву, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію чорнобильського посвідчення НОМЕР_3, копію трудової книжки НОМЕР_5, копію військового квитка НОМЕР_4, довідку про заробіток, видану ТзОВ "Чотківське автотранспортне підприємство 16142" №205 від 31.10.2018.
Згідно протоколу засідання комісії для розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням пенсій Чортківського управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №97 від 09.11.2018 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно заяви №2101 від 08.11.2018, специфіка роботи в якості водія потребує уточнення місця проходження роботи.(арк.спр.8)
Суд зазначає, що згідно довідки товариства з обмеженою відповідальністю "Чортківське автотранспортне підприємство 16142" №188, виданої 12.10.2018 позивач ОСОБА_1 працював на даному підприємстві водієм вантажних автомобілів з 31.01.1984 (наказ №12 від 31.01.1984) по 24.07.2000 (наказ№66 від 24.07.2000). За період роботи ОСОБА_1 отримував радіаційні відшкодування до заробітної плати з 01.07.1992 по 24.07.2000 отримував чорнобильські відпустки.(арк.спр.10)
Крім того, доказами роботи позивача в товаристві з обмеженою відповідальністю "Чортківське автотранспортне підприємство 16142" є копія трудової книжки НОМЕР_5.
ОСОБА_1 надано статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) та 25.11.1993 Тернопільською обласною державною адміністрацією видано посвідчення серії НОМЕР_3.(арк.спр.9)
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-XII) передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема пунктом 4 частини першої цієї статті:
- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до абзацу першого та абзацу шостого пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":
- особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, куди входить м. Чортків Тернопільської області.
Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону №796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону №796-ХІІ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що факт роботи позивача на радіоактивно забрудненій території в період з моменту аварії на Чорнобильській АЕС по 24.07.2000 підтверджено зібраними в матеріалах справи доказами.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у призначенні пільгової пенсії за віком позивачу відповідач порушив його право на призначення пенсії із зниженням віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 03 листопада 2018 року.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплаченого згідно квитанції №0.0.1237574864.1 від 15.01.2019.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 03 листопада 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп., сплаченого згідно квитанції №0.0.1237574864.1 від 15.01.2019.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1);
відповідач - Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ 41248539).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25 лютого 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.