Рішення від 25.02.2019 по справі 480/4601/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2019 р. Справа № 480/4601/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 26.10.2018 № М-12274-4857/21-18, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області та зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 25.09.2018 позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області. До заяви додала: копію паспорту, ідентифікаційного номеру та графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки.

Листом від 26.10.2018 № М-12274-4857/21-18 відповідач повідомив ОСОБА_1 про неможливість задоволення її заяви, оскільки землі за рахунок яких планується формування земельної ділянки частково відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення форма власності - приватна, земельна ділянка, за рахунок якої планується до відведення входить до земель які знаходяться у приватній власності громадян та частково включені до масиву який включений до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону.

Позивач вважає, що даним листом їй фактично було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з підстав, не передбачених Земельним кодексом України.

14.01.2019 відповідач подав до суду письмовий відзив, у якому зазначив, що відповідно до інформаційної довідки відділу у Охтирському районі Головного управління від 11.10.2018 № 586/401-18 землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки частково відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення форми власності - приватна, земельна ділянка, за рахунок якої планується до відведення входить до масиву, який включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону. Крім того, відповідач просив суд врахувати інформацію, оприлюднену на офіційному сайті Держгеокадастру, стосовно того, що земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 8,0391 га та 8,1842 га на території Олешнянської сільської включені до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено для продажу на земельних торгах Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області. Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області № 305 від 19.03.2018 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні). Наказом від 27.09.2018 № 869, виданим Головним управлінням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (земельна ділянка загальною площею 4,3421 га. (площу 8,0391 га в ході інвентаризації зменшено до 4,3421га. Кадастровий номер НОМЕР_2), розташованої за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області.

У додаткових поясненнях до відзиву відповідач зауважив, що наказом від 08.02.2018 № 95, виданим Головним управлінням внесено зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 № 23 «Про визначення переліку земельних ділянок», серед даного переліку включені земельні ділянки площею 8,0394 га та площею 8.1842 га (кадастровий квартал НОМЕР_1), розміщені за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області.

Отже, за твердженнями відповідача з посиланням на норми ч. 3 ст.136 ЗК України земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, виключає можливість відчуження цієї земельної ділянки її розпорядником (відповідачем) до завершення торгів.

Отже, у зв'язку з невідповідністю місця розташування спірної земельної ділянки вимогам ЗК України (частина якої включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону та частина якої входить до земель, які знаходяться у приватній власності громадян), відповідач вважає, що правомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність спірної земельної ділянки.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що згідно схеми розміщення земельної ділянки (графічні матеріали) та відповідно до публічної кадастрової карти України земельна ділянка, яку ОСОБА_1 хотіла б отримати у приватну власність не знаходиться у приватній власності (навіть частково), а також не відноситься до масиву, який включений до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 25.09.2018 позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області (а.с.7). До заяви додала: копію паспорту, ідентифікаційного номеру та графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки.

Листом від 26.10.2018 № М-12274-4857/21-18 відповідач повідомив ОСОБА_1 про неможливість задоволення її заяви, оскільки відповідно до інформаційної довідки, наданої Відділом у Охтирському районі Головного управління від 11.10.2018 № 583/401-18 (а.с. 58) землі за рахунок яких планується формування земельної ділянки частково відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення форма власності - приватна, земельна ділянка, за рахунок якої планується до відведення входить до земель які знаходяться у приватній власності громадян та частково включені до масиву який включений до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону (а.с. 8).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Частиною 4 ст.122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч. 1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 вказаної статті передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.

Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Аналіз приписів статті 136 Земельного кодексу України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Як встановлено судом, наказом Держземагентства від 08.02.2018 № 95 до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, для продажу прав на них на земельних торгах земельні ділянки згідно з переліком, що додається, зокрема віднесені земельні ділянки площею 8,0394 га, та 8,1842 га, які знаходяться на території Олешнянської сільської ради Охтирського району (а.с. 71-72).

Наказом від 27.09.2018 № 869, виданим ГУ Держгеокадастру у Сумській області затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (земельна ділянка 4,3421 га (площу 8,0391 га в ході інвентаризації зменшено до 4,3421 га, кадастровий номер НОМЕР_2), розташованої за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області (а.с. 31).

Відповідно до інформаційної довідки Відділу у Охтирському районі Головного управління від 11.10.2018 № 583/401-18 (а.с. 58) в масиві, де зазначено бажане місце розташування земельної ділянки ОСОБА_1, обліковуються землі державної та приватної форм власності, а саме: землі, які частково знаходяться у приватній власності громадян та частково включені до масиву який включений до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону (а.с. 58).

Отже, включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, виключає можливість відчуження цієї земельної ділянки її розпорядником (відповідачем) до завершення торгів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 02.10.2018 у справі № 806/3708/15.

Крім того, земельна ділянка, за рахунок якої позивач бажає отримати дозвіл на землевідведення, частково входить до земель, на які громадянам видано державні акти на право приватної власності на землю та зареєстровано їх в Книзі записів державних актів, а саме: видано Державний акт на право приватної власності № НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_3 (а.с. 28-29) та Державний акт на право приватної власності № НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_4 (а.с. 26-27).

Частинами першою та другою статті 149 ЗК України передбачено, що за згодою землекористувачів, на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад, може провадитися вилучення земельних ділянок, наданих у постійне користування із земель державної та комунальної власності.

Рішень щодо вилучення земельних ділянок у громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ні позивачем, ні представником відповідача не надано.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Сумській області правомірно відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно КВЦПЗ сільськогосподарського призначення, яка розташована розташована за адресою: за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко