Справа № 162/133/19
Номер провадження 3/162/61/2019
20 лютого 2019 року суддя Любешівського районного суду Волинської області Гладіч Н.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Любешівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про притягнення адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, непрацюючого, до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.1 ст.183-1 КупАП, -
встановив:
З протоколу про адміністративне правопорушення №2 від 14 лютого 2019 року вбачається, що в боржника ОСОБА_1 наявна заборгованість зі слати аліментів в розмірі 34 032,11 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.183-1 КупАП та ч.12 ст.71 Закону України “Про виконавче провадження”.
Відповідно до п.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 статті 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи тощо.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 КУпАП, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.
Суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. 183-1 КУпАП.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, характеризується несплатою аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
У графі «суть порушення, частини, статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про виконавче провадження» та іншого законодавства» належить викладати суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №2 від 14 лютого 2019 року, суть адміністративного правопорушення, викладена в загальних рисах без конкретизації об"єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, зокрема, не вказано періоду часу виникнення аліментної заборгованості.
Також у протоколі вказано, що потерпілими від вчинення даного адміністративного правопорушення є неповнолітні діти ОСОБА_1 - син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 та дочка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, хоча за виконавчим листом №162/834/17 від 06.12.2017 року аліменти стягуються на користь ОСОБА_4.
Відповідно до ст.269 КУпАП потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Потерпілий має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися правовою допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення. Потерпілого може бути опитано як свідка відповідно до статті 272 цього Кодексу.
Крім того, в протоколі зазначено про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.12 ст.71 Закону України “Про виконавче провадження”, хоча вказана норма дає право державному виконавцю у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скласти протокол про адміністративне правопорушення та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідають вимогам КУпАП, а тому вважає, що дана справа не може бути призначена до розгляду по суті та підлягає поверненню до Любешівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, повернути Любешівському районному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області для належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: