Справа № 278/58/19
18 лютого 2019 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Зубчук І. В., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги, -
Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулося до суду з позовною заявою, в якій зазначило, що відповідачу була призначена деравна соціальна допомога, однак внаслідок того, що останньою було надано недостовірну інформацію про доходи, відбулася переплата допомоги в сумі 78199 грн 69 коп. На адресу відповідача направлялися повідомлення з проханням з'явитися для вирішення питання стосовно переплати, однак остання вказану суму не сплатила.
У зв'язку з наведеним позивач просить стягнути з відповідача 78199 грн 69 коп надміру виплаченої державної допомоги.
Відповідач відзив на позовну заяву не подала, хоча про розгляд справи повідомлялася належним чином (а.с. 60).
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Богунським РУПСЗН м. Житомир у зв'язку зі зверненням відповідача із заявами щодо призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям та щодо призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям було прийнято рішення про призначення відповідної допомоги (а.с. 29, 39-45)
У ході проведення перевірки правильності та повноти наданої відповідачем інформації виявлено, що відповідач надала недостовірну інформацію про купівлю будинку та земельних ділянок, внаслідок чого були надміру нараховані та виплачені кошти в сумі 54,96 грн за період з 01 січня 2017 року по 30 квітня 2018 року, а також 78144,73 грн за період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2018 року (а.с. 14-15).
Відомості про повернення відповідачем сплаченої допомоги матеріали справи не містять, хоча останній були адресовані претензії та повідомлення про необхідність у повернення переплаченої суми (а.с. 6-11).
Відповідно до положень ст.ст. 55, 124 Конституції України, ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок) особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
За змістом п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
З огляду на наведене, враховуючи, що позивачем належними доказами доведено, що надміру сплачена сума державної допомоги, виплачена надміру внаслідок зловживань та недобросовісності з боку відповідача, суд вважає за необхідне задовольнити позовну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, сплачений судовий збір у розмірі 1762 грн має бути стягнутий з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-83, 89, 141 ЦПК України, суд -
Задовольнити позовну заяву Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги.
Стягнути зі ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради суму переплати державної допомоги на дітей, як одинокій матері, в розмірі 54,96 грн за період з 01 січня 2017 року по 30 квітня 2018 року та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 78144,73 грн за період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2018 року.
Стягнути зі ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 1762 грн судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження в разі пропуску строку з поважних причин. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І. В. Зубчук