Головуючий суддя у першій інстанції : Сакалош В.М.
13 лютого 2019 рокуЛьвів№ 857/3708/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Бруновської Н.В.
суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.
за участю секретаря судового засідання: Бедрій Х.П.
представника апелянта: Добровольської Ю. Р.
представника позивача: Робейко А. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року у справі № 813/2074/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західенерготрейд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення рішення, -
21.05.2018р. позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Західенерготрейд" (далі - ТзОВ "Західенерготрейд") звернувся в суд із позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 25.01.2018р. № 0029861231.
06.07.2018р ухвалою суду проведено заміну відповідача Державної фіскальної служби України на належного - Головне управління ДФС у Львівській області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2018р. позов задоволено. Суд визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 25.01.2018 № 0029861231 про застосування до ТзОВ "Західенерготрейд" штрафних санкцій у розмірі 40 700, 97 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Головне управління ДФС у Львівській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.10.2018р. скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові.
Представник апелянта Добровольська Ю. Р. в судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу із підстав у ній зазначених.
Представник позивача Робейко А.А. в судовому засіданні просила суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
25.01.2018р. Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «Західенерготрейд» за липень 2017 року, за результатами якої складено акт № 426/13-01-12-31/40452638.
Даний акт перевірки містить висновок про порушення «Західенерготрейд» термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, а саме: податкова накладна від 12.07.2017р.№ 945 на суму 203498,11 грн. зареєстрована 01.08.2017р.; податкова накладна від 12.07.2017р. № 946 на суму 67247,31 грн. зареєстрована 02.08.2017р.; податкова накладна від 12.07.2017р.№ 947 на суму 69016,97 грн. зареєстрована 02.08.2017р.; податкова накладна від 12.07.2017р.№ 948 на суму 67247,31 грн. зареєстрована 02.08.2017р..
На підставі даного акта перевірки Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.01.2018р. № 0029861231, яким відповідно до пункту 120-1 статті 120 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 10% від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, у розмірі - 40 700, 97 грн.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема, в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Приписами пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, зокрема, передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що належним доказом реєстрації податкової накладної або наміру її реєстрації є квитанція про прийняття податкової накладної, про неприйняття їх в електронному вигляді або про зупинення її реєстрації із зазначенням причин, які надсилаються протягом операційного дня. При цьому, у випадку порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, при наявності факту її реєстрації, до платника податків застосовуються штрафні санкції.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач склав та відправив до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні від 12.07.2017р. за № 945, 946, 947, 948.
Із змісту отриманих квитанцій видно, що податкові накладні прийнято, реєстрацію їх зупинено та зазначено про виявлені помилки щодо невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД:1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. (а.с. а.с. 14,16,18,20 )
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову оскільки, податковий орган як суб'єкт владних повноважень діяв не у спосіб передбачений законами та Конституцією України. Штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних відповідач протиправно застосував в період зупинення реєстрації податкових накладних. Тобто, податкові накладені не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, рішення щодо відновлення податкових накладних не приймалось.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2018 року у справі № 813/2074/18 -без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Бруновська
Суддя В.С. Затолочний
Суддя З.М. Матковська
Постанова складена в повному обсязі 21.02.2019р.