Рішення від 05.02.2019 по справі 120/4630/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 лютого 2019 р. Справа № 120/4630/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Чернюк А.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання: Павліченко А.В.,

представника позивача: Сніцаренко А.А.,

представника відповідача: Пенькас В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр"

до: Головного управління ДФС у Вінницькій області, Державної фіскальної служби України

про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр" (далі - ТОВ "Трейдагрохімцентр", позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 2) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною фіскальною службою України було зупинено реєстрацію податкових накладних № 3 від 16.05.2018 року, № 5 від 18.05.2018 року. Позивачем було направлено відповідачу документи, які підтверджують реальність господарських операцій із своїми контрагентами. Проте, рішеннями Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 816676/42023890 від 25 червня 2018 року та № 816655/42023890 від 25 червня 2018 року відмовлено в реєстрації податкових накладних № 3 від 16.05.2018 року та № 5 від 18.05.2018 року.

В Квитанціях про зупинення реєстрації даних податкових накладних зазначено, про те, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На думку позивача, він виконав вимоги, вказані в Квитанціях, проте рішеннями Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації відмовлено в реєстрації податкових накладних № 3 від 16.05.2018 року та № 5 від 18.05.2018 року з наступних підстав: ненадання платником податку копій первинних та розрахункових документів. При цьому, які порушення закону були допущенні при складені даних документів, або в чому полягає їх недостатність, в даному рішенні не зазначено.

На підставі викладеного, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними і скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області, що діє у складі Головного управління ДФС у Вінницькій області та приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації № 816676/42023890 від 25 червня 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр", складених 16 травня 2018 року за № 3 та 18 травня 2018 року за № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою суду від 19.12.2018 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено її до розгляду в судовому засіданні.

11.01.2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що відповідно до квитанцій, які платником отримано за допомогою програми електронного документообігу, вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних зупинена, оскільки дані податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН в ЄРПН та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття комісією рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. У зв'язку з ненаданням платником податків документів на підтвердження реальності господарських операцій, а саме: розрахункових документів, що є первинними, комісією Головного управління ДФС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 816676/42023890 від 25 червня 2018 року та № 816655/42023890 від 25 червня 2018 року, якими позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних № 3 від 16.05.2018 року та № 5 від 18.05.2018 року.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідачів у судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, що викладенні у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.

15 травня 2018 року між ТОВ "Трейдагрохімцентр" та СТОВ "Вернигородське" було укладено договір поставки № 000009 (надалі - Договір № 000009).

Відповідно до п. 1.1. Договору № 0000014 ТОВ "Трейдагрохімцентр" як постачальник поставляє, а СТОВ "Вернигородське" як покупець приймає мінеральні добрива (надалі - «Товар»). Найменування, кількість, ціна, строки поставки кожної партії Товару визначаються в додатках до даного Договору, які є невід'ємною його частиною.

Згідно Додатку № 1 від 15 травня 2018 року до Договору № 000009 ТОВ "Трейдагрохімцентр" взяло на себе зобов'язання здійснити поставку та передати у власність СТОВ "Вернигородське" наступний товар: добриво аміачно-нітратне Біг-Беги, у кількості 25 тон за ціною 7500,00 грн. з ПДВ за 1 тону, на загальну суму 187500,00 грн, в тому числі ПДВ 31250,00 грн.

Згідно п. 2 Додатку № 1 від 17 травня 2018 року до Договору № 000009, сторони визначили умови оплати - 100% передплата згідно наданого рахунку.

15 травня 2018 року TOB «Трейдагрохімцентр» виставило СТОВ "Вернигородське" рахунок № 0000010 на оплату вищевказаного товару.

16 травня 2018 року, на підставі вказаного рахунку СТОВ "Вернигородське" оплатило ТОВ «Трейдагрохімцентр» 187500,00 грн., в тому числі ПДВ 31250,00 грн.

За правилом першої події за результатами здійснення вказаної операції ТОВ «Трейдагрохімцентр» було виписано та подано на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 16 травня 2018 року.

Згідно з квитанцією №1, яка отримана ТОВ «Трейдагрохімцентр» 15 червня 2018 року, податкову накладну № 3 від 16 травня 2018 року прийнято, але реєстрацію зупинено, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, та зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням наведеного, позивачем було подане до відповідного органу ДФС Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, за № 1 від 23 червня 2018 року.

Зокрема, ТОВ «Трейдагрохімцентр» було надано документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній № 3 від 16 травня 2018 року, а саме:

- копію Договору поставки № 000009 від 15 травня 2018 року, на підставі якого ТОВ «Трейдагрохімцентр» взяло зобов'язання поставити СТОВ "Вернигородське" товар;

- копію Додатку № 1 від 15 травня 2018 року до Договору поставки № 000009 від 15 травня 2018 року, у кому було визначено номенклатуру, кількість, ціну товару, умови його поставки та порядок розрахунків;

- копію рахунку на оплату № 0000010 від 15 травня 2018 року;

- копію видаткової накладної № 000006 від 16 травня 2018 року;

- копію товарно-транспортної накладної № 01/18 від 16 травня 2018 року;

- копію Договору поставки № 000000050 від 16 травня 2018 року, на підставі якого ТОВ "Трейдагрохімцентр" придбало у ТОВ "Агрохімтехнолоджі" товар, який у подальшому було поставлено СТОВ "Вернигородське";

- копію Додатку № 1 від 16 травня 2018 року до Договору поставки № 00000050 від 16 травня 2018 року, у кому було визначено номенклатуру, кількість, ціну товару, умови його поставки та порядок розрахунків;

- копію рахунку на оплату № 50 від 16 травня 2018 року;

- копію видаткової накладної № 71 від 16 травня 2018 року;

- копію податкової накладної № 16 від 16 травня 2018 року, яка була зареєстрована в ЄРПН.

Крім того, проведення розрахунків за Договором поставки № 000009 від 15 травня 2018 року, на підставі якого ТОВ "Трейдагрохімцентр" передало у власність СТОВ "Вернигородське" відповідний товар, та за Договором поставки № 000000050 від 16 травня 2018 року, на підставі якого позивач придбав у ТОВ "Агрохімтехнолоджі" такий товар, підтверджується банківськими виписками за 16 травня 2018 року.

Однак, Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 25 червня 2018 року прийнято рішення № 816676/42023890 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 16 травня 2018 року в ЄРПН, з підстав ненадання платником податків копій первинних та розрахункових документів.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням від 25 червня 2018 року, позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою на відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 16 травня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням Комісії ДФС України з питань розгляду скарг від 29 листопада 2018 року № 47053/42023890/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення від 25 червня 2018 року - без змін.

Крім того, 17 травня 2018 року між ТОВ "Трейдагрохімцентр" та ТОВ "Северинівське-Плюс" було укладено договір поставки № 0000014 (надалі - Договір № 0000014).

Відповідно до п. 1.1. Договору № 0000014 ТОВ "Трейдагрохімцентр" як постачальник поставляє, а ТОВ "Северинівське-Плюс" як покупець приймає мінеральні добрива (надалі - «Товар»). Найменування, кількість, ціна, строки поставки кожної партії Товару визначаються в додатках до даного Договору, які є невід'ємною його частиною.

Згідно Додатку № 1 від 17 травня 2018 року до Договору № 0000014 ТОВ "Трейдагрохімцентр" взяло на себе зобов'язання здійснити поставку та передати у власність ТОВ "Северинівське-Плюс", наступний товар: карбамід фас 800 кг, у кількості 6,4 тони за ціною 8900,40 грн. з ПДВ за 1 тону, на загальну суму 56962,56 грн., в тому числі ПДВ 9493,76 грн.

Відповідно п. 2 Додатку № 1 від 17 травня 2018 року до Договору № 0000014 сторони визначили умови оплати - 100% передплата згідно наданого рахунку.

17 травня 2018 року ТОВ "Трейдагрохімцентр" виставило ТОВ "Северинівське-Плюс" рахунок № 0000016 на оплату вищевказаного товару.

18 травня 2018 року, на підставі вказаного рахунку ТОВ "Северинівське-Плюс" оплатило ТОВ "Трейдагрохімцентр" 56962,56 грн, в тому числі ПДВ 9493,76 грн.

За правилом першої події за результатами здійснення вказаної операції ТОВ "Трейдагрохімцентр" було виписано та подано на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 18 травня 2018 року.

Згідно з квитанцією №1, яка отримана ТОВ "Трейдагрохімцентр" 15 червня 2018 року, податкову накладну № 5 від 18 травня 2018 року прийнято, але реєстрацію зупинено, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Зокрема, зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам п.п. 1.6 п.„ 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням наведеного ТОВ "Трейдагрохімцентр" було подане до органу ДФС Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, за № 2 від 23 червня 2018 року.

Зокрема, ТОВ "Трейдагрохімцентр" було надано документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній № 5 від 18 травня 2018 року, а саме:

- копію Договору поставки № 0000014 від 17 травня 2018 року, на підставі якого ТОВ "Трейдагрохімцентр" взяло зобов'язання поставити ТОВ "Северинівське-Плюс" товар;

- копію Додатку № 1 від 17 травня 2018 року до Договору поставки № 0000014 від 17 травня 2018 року, у кому було визначено номенклатуру, кількість, ціну товару, умови його поставки та порядок розрахунків;

- копію рахунку на оплату № 0000016 від 17 травня 2018 року;

- копію видаткової накладної № 0000010 від 18 травня 2018 року;

- копію товарно-транспортної накладної № 3-ТХ від 18 травня 2018 року;

- копію Договору поставки № ЖМ-116 від 17 травня 2018 року, на підставі якого ТОВ "Трейдагрохімцентр" придбало у ПрАТ "Украгро НПК" товар, який у подальшому було поставлено ТОВ "Северинівське-Плюс";

- копію рахунку на оплату № ЖМ116 від 17 травня 2018 року;

- копію видаткової накладної № В78 від 18 травня 2018 року;

- копію податкової накладної № 408 від 18 травня 2018 року, яка була зареєстрована в ЄРПН.

Крім того, проведення розрахунків за Договором поставки № 0000014 від 17 травня 2018 року, на підставі якого позивач передав у власність ТОВ "Северинівське-Плюс" відповідний товар, та за Договором поставки № ЖМ-116 від 17 травня 2018 року, на підставі якого позивач придбав у ПрАТ "Украгро НПК" такий товар, підтверджується банківськими виписками за 18 травня 2018 року.

Однак, Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 25 червня 2018 року прийнято рішення № 816655/42023890 про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 18 травня 2018 року в ЄРПН, на підставі ненадання платником податків копій первинних та розрахункових документів.

Не погоджуючись із таким рішенням від 25 червня 2018 року, позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою на відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 18 травня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішенням Комісії ДФС України з питань розгляду скарг від 28 листопада 2018 року № 46827/42023890/2, скаргу залишено без задоволення, а рішення від 25 червня 2018 року - без змін.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно підпунктів «а», «б» п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі ПК України), об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п. 187.1 ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 201.16 ст. 216 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 №117 та визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок).

Як передбачено п. 5 Порядку податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Відповідно до п. 6 зазначеного Порядку, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з п. 7 цього ж Порядку, у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (п. 10 Порядку).

Згідно з пп. 1.6 п. 1 листа ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податку», комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 -1.5 цих Критеріїв.

Відповідно п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Відповідно до п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

За змістом п. 15 зазначеного Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до п.п. 4 п. 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Відповідачами щодо позивача було встановлено критерії ризиковості, проте комісіями ДФС України та Головного управління ДФС у Вінницькій області не було враховано надані позивачем документи та пояснення на усунення вказаних ризиків.

Суд наголошує, що оскаржувані рішення Комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області від 25 червня 2018 року за № 816655/42023890 та за № 816676/42023890 не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/ійвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити). В оскаржуваних рішеннях Комісією Головного управління ДФС у Вінницькій області не зазначено, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

На думку суду, відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації вказаних податкових накладних, а оскаржувані рішення Комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 25 червня 2018 року за № 816676/42023890 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 16 травня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та від 25 червня 2018 року за № 816655/42023890 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 18 травня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відповідача № 816676/42023890 від 25 червня 2018 року та № 816655/42023890 від 25 червня 2018 року, якими позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних № 3 від 16.05.2018 року та № 5 від 18.05.2018 року, прийняті не у спосіб визначений законом, а відтак, є протиправними. Крім того, з метою належного захисту порушених прав позивача, підлягають скасуванню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні № 3 від 16.05.2018 року та № 5 від 18.05.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Аналізуючи дані положення КАС України, суд доходить висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Таке ж формулювання резолютивної частини судового рішення узгоджується з приписами підпункту 201.16.4. статті 201 Податкового кодексу України, згідно якого визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на висновок суду щодо протиправності рішення відповідача, а також те, що вказаними рішеннями порушено право позивача на отримання податкового кредиту, суд вважає за необхідне зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ "Трейдагрохімцентр" № 3 від 16.05.2018 року та № 5 від 18.05.2018 року

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Вінницькій області, що діє у складі Головного управління ДФС у Вінницькій області та приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації:

- № 816676/42023890 від 25 червня 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр", складеної 16 травня 2018 року за № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 816655/42023890 від 25 червня 2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр", складеної 18 травня 2018 року за № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр", складену 16 травня 2018 року за № 3, та податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр", складену 18 травня 2018 року за № 5.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр" (код ЄДРПОУ 42023890, адреса: вул. Європейська, 13, кв. 55, м. Іллінці, Іллінецький район, Вінницька область, 22700) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 39402165, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21001).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдагрохімцентр" (код ЄДРПОУ 42023890, адреса: вул. Європейська, 13, кв. 55, м. Іллінці, Іллінецький район, Вінницька область, 22700)

Відповідач 1: Головне управління ДФС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 39402165, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21001)

Відповідач 2: Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053)

Повний текст рішення виготовлено: 18.02.2019

Суддя Чернюк Алла Юріївна