Рішення від 06.02.2019 по справі 480/4342/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2019 р. Справа № 480/4342/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

представника позивача - Гусляниці О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4342/18

за позовом ОСОБА_1

до Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" Шосткинська міська рада Сумської області,

третя особа - ОСОБА_2

про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" (далі - відповідач), Шосткинської міської ради, третя особа - ОСОБА_2 , в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" від 01.08.2018 про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Ухвалою суду від 09.01.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.06.2016 у справі № 589/5356/15-ц вирішено розірвати договір найму (піднайму) житлового приміщення, розташованого за адресою: кв. АДРЕСА_2 , укладений 25.10.2004 між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , зареєстрований житлово-експлуатаційною організацією. Також визнано ОСОБА_3 та її доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , такими, що втратили право користування житловим приміщенням квартирою АДРЕСА_2 . Постановою Апеляційного суду Сумської області від 17.07.2018р. у справі № 589/5356/15-ц, яка набрала законної сили 17.07.2018, апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишено без задоволення, а рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.06.2016 у справі № 589/5356/15-ц залишено без змін. На виконання рішення суду відповідачем Управлінням «Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка» ОСОБА_5 та ОСОБА_4 знято з реєстраційного обліку 26.07.2018 за адресою: кв. АДРЕСА_2 . Але 01.08.2018 відповідач Управління «Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка» провів реєстрацію місця проживання у квартирі АДРЕСА_2 доньки ОСОБА_5 від першого шлюбу - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач підставою для реєстрації ОСОБА_2 вважає ст. 71 ЖК України - збереження за тимчасово відсутнім наймачем або членом сім'ї наймача понад 6 місяців жилого приміщення у зв'язку з навчанням. Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач зауважує, що відповідач не взяв до уваги те, що відповідно до ст.71 ЖК України житлове приміщення зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членами його сім'ї протягом усього часу навчання. Водночас, ОСОБА_2 не є ані наймачем ані членом сім'ї позивача, тому, посилання на ст.71 ЖК України в даному випадку є недоречним.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представники відповідачів та третя особа у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Від Управління «Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка» до суду надійшов письмовий відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_2 була знята з реєстрації за вказаною адресою з 22.08.2014 у зв'язку з навчанням, а отже, згідно статті 71 ЖК УРСР жиле приміщення зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членами його сім'ї понад шість місяців у випадках тимчасового виїзду з постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв'язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання. Відповідач вважає, що оскільки по зазначеній особі судом питання не розглядалось, то реєстрація ОСОБА_2 була проведена в межах діючого законодавства. Відповідач просив проводити розгляд справи за відсутності його представника та під час розгляду справи покладався на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_2 є квартирою спільного заселення, частина квартири (6/20 часток) житловою площею 9,3 кв.м. загальною площею 14,4 кв.м є власністю державного (комунального) житлового фонду. Наймачем вказаної частини квартири є позивач ОСОБА_1 . Наймодавцем вказаного житла у даний час є ПП «Івушка-Шостка».

19.10.2004 в квартирі АДРЕСА_2 було зареєстровано ОСОБА_6 , а також її неповнолітню доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 16).

25.10.2004 позивач уклав з ОСОБА_3 договір піднайму квартири площею 14,4 кв.м АДРЕСА_2 , який зареєстрований житлово-експлуатаційною організацією (а.с. 14).

22.01.2005 ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 , але 19.06.2013 шлюб між ними був розірваний, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 від 19.06.2013 (а.с. 17).

Рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.06.2016 у справі № 589/5356/15-ц розірвано договір найму (піднайму) житлового приміщення, розташованого за адресою: кв. АДРЕСА_2 , укладений 25.10.2004 між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , зареєстрований житлово-експлуатаційною організацією. Визнано ОСОБА_3 та її доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , такими, що втратили право користування житловим приміщенням квартирою АДРЕСА_2 (а.с. 11).

Рішенням Апеляційного суду Сумської області від 13.09.2016 у справі № 589/5356/15-ц апеляційну скаргу ОСОБА_5 задоволено частково. Рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.06.2016 скасовано та ухвалено нове. У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено (а.с. 62-63).

Постановою Верховного суду від 04.04.2018 у справі № 589/5356/15-ц рішення Апеляційного суду Сумської області від 13.09.2016 скасовано, справу направлено на новий розгляд до Апеляційного суду Сумської області (а.с. 64-67).

Постановою Апеляційного суду Сумської області від 17.07.2018 у справі № 589/5356/15-ц апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишено без задоволення, а рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.06.2016 залишено без змін. Постанова набрала законної сили 17.07.2018 (а.с. 12-13).

На виконання рішення суду відповідачем Управлінням «Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка» ОСОБА_5 та ОСОБА_4 знято з реєстраційного обліку 26.07.2018 за адресою: кв. АДРЕСА_2 (а.с. 19).

ОСОБА_2 була знята з реєстрації за вказаною адресою 22.08.2014 у зв'язку із переїздом на навчання до м. Києва (а.с. 16, 78).

01.08.2018 ОСОБА_2 звернулась до Управління «Центр надання адміністративних послуг» з заявою № 29 про реєстрацію її місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 , у якій зазначено підстава на проживання в житлі - повернення з навчання Національний Педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова 010.8.2018 (а.с. 77).

На підставі вказаної заяви 01.08.2018 Управлінням «Центр надання адміністративних послуг» прийнято рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за вказаною адресою (зворотній бік а.с. 77).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 № 1382-IV регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Згідно із ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України

Відповідно до ст. 11 Закону України: «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в У країні» орган реєстрації здійснює формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» з 04 квітня 2016 року повноваження з питань реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання делеговані органам місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 затверджено Правила реєстрації місця проживання.

Відповідно до п. 18 Правил реєстрації місця проживання для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами; 3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); 4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників); право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах); проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби); 5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); 6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Згідно із п. 11 Правил реєстрації місця проживання орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Згідно із ст. 14 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в У країні" рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 28 Правил реєстрації місця проживання реєстрація місця проживання/перебування особи або зняття з реєстрації місця проживання скасовуються в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.

Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернулась до Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" із заявою від 01.08.2018 № 29 про реєстрацію її місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 77).

На підтвердження права проживання в житлі до заяви було додано довідку ПП "Івушка Шостка" від 01.08.2018, відповідно до якої ОСОБА_2 дійсно була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 в період з 19.10.2004 по 22.08.2014, була виписана на навчання (а.с. 78).

Підставою прийняття рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за вказаною адресою стало те що, вказана особа була тимчасово відсутня у зв'язку з навчанням, а тому реєстрація її місця проживання була поновлена на підставі ст. 71 Житлового кодексу Української РСР.

Проте, суд не погоджується із зазначеною позицією відповідачів та зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 абз. 3 ст. 71 Житлового кодексу Української РСР жиле приміщення зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членами його сім'ї понад шість місяців у випадках тимчасового виїзду з постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв'язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, - протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання.

Згідно із абз. 4 ст. 71 Житлового кодексу Української РСР у випадках, передбачених пунктами 1 - 7 цієї статті, право користування жилим приміщенням зберігається за відсутнім протягом шести місяців з дня закінчення строку, зазначеного у відповідному пункті.

На думку суду, при прийнятті оскаржуваного рішення Управлінням "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" не було взято до уваги те, що право користування жилим приміщенням зберігається лише за відсутнім наймачем або членами його сім'ї.

Водночас, станом на 01.08.2018 ОСОБА_2 не була ані наймачем квартири за адресою: АДРЕСА_1 , ані членом сім'ї наймача. Доказів зворотного відповідачем суду надано не було.

Тому, посилання на ст. 71 Житлового кодексу Української РСР в даному випадку є недоречним.

Жодних інших доказів, які б підтверджували право ОСОБА_2 на проживання в житлі за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.08.2018, відповідачами суду надано не було.

Відповідно до Правил реєстрації місця проживання у разі відсутності документів, які підтверджують право на проживання в житлі, державна реєстрація місця проживання здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї.

Як встановлено судом та не спростовано відповідачами по справі, ОСОБА_1 , який є наймачем частини квартири за адресою: АДРЕСА_1 , не надавав згоди на реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за вказаною адресою, а навпаки заперечував проти цього, про що повідомив Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" листом від 05.07.2018 (а.с. 22).

Доказів наявності згоди інших власників/співвласників, наймачів житла за адресою АДРЕСА_1 , також, відповідачами не надано.

Враховуючи відсутність доказів, які б підтверджували право ОСОБА_2 на проживання в житлі за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.08.2018, а також відсутність згоди власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за вказаною адресою, суд вважає, що у Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" були відсутні підстави для здійснення такої реєстрації.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналізуючи наведені відповідачем доводи, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено належним чином наявність законних підстав для прийняття оскаржуваного рішення.

Згідно із п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд вважає, що рішення Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" від 01.08.2018 про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки прийняте не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" від 01.08.2018 про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської міської ради Сумської області судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка", Шосткинської міської ради Сумської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління "Центр надання адміністративних послуг в місті Шостка" від 01.08.2018 про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської міської ради Сумської області (вул. Садовий бульвар, 14, м. Шостка, Сумська область, 41100, ідентифікаційний код 36080075) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 18.02.2019.