18 лютого 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/24/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
10.01.2019 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунку пенсії за вислугу років та її виплату відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 та від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки від 14.03.2018 року про розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, виходячи із 77% відповідних сум грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії, а саме на серпень 2013 року.
2) зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки від 14.03.2018 року про розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, виходячи із 77% відповідних сум грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії, а саме на серпень 2013 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з серпня 2013 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області і отримує пенсію за вислугу років на службі в органах внутрішніх справ відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що діяв на час призначення пенсії, виходячи з розміру 77 процентів від чинної на той час заробітної плати відповідної, посади працівника органу внутрішніх справ. Для визначення розмір пенсії враховано 29 років вислуги.
Позивач зазначив, що він набув право на перерахунок пенсії та її виплату з 01.01.2016 року. Але на протязі понад двох років перерахунок пенсії та її виплата не були здійснені, так як МВС та Пенсійний фонд України не виконували постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 "Проведення перерахунку пенсій".
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Даною постановою зобов'язано Пенсійний фонд України здійснити перерахунок та виплату пенсій співробітникам органів внутрішніх справ України (міліції) згідно Закону №900, Постанови КМУ №988 та Порядку №45 з 01.01.2016 року.
У зв'язку з цим, позивач 06.11.2018 року письмово звернувся до ГУ ПФУ в Чернівецькій області за роз'ясненнями з наданням завірених копій відповідних документів.
З листа ГУ ПФУ від 19.11.2018 за № 938/П -11, який позивач отримав особисто у даному Управлінні, стало відомо, що відповідно до п. 3 Постанови КМУ № 103 йому проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Крім цього у листі зазначено, що при перерахунку пенсії її основний розмір обчислено відповідно до п. "а" ст. 13 Закону № 2262 із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого зазначеним Законом у редакції, чинній на час проведення перерахунку, тобто 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Обґрунтовуючи застосування 70% відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії, ГУ ПФУ посилалось на Закон України від 27.03.2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166, яким до статті 13 Закону № 2262 внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зміни набули чинності 01.05.2014 року.
У зв'язку з цим, при перерахунку пенсії ГУ ПФУ застосовано норми законодавства, чинного на момент його проведення.
Не погоджуючись із протиправними діями ГУ ПФУ при перерахунку пенсії із розрахунку 70% від грошового забезпечення, позивач 29.11.2018 року звернувся зі скаргою до даного Управління з вимогою усунути порушення Закону України № 2262 та провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року в належному розмірі, тобто із застосуванням норми, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 77% відповідних сум грошового забезпечення.
12.12.2018 року ГУ ПФУ повідомило позивача про те, підстав для обчислення основного розміру пенсії у більшому відсотку немає, так як при перерахунку пенсії застосовано норми законодавства, чинного на момент його проведення.
Позивач вважає, що такою протиправною бездіяльністю відповідача були порушені його законні права та інтереси стосовно перерахунку пенсії та її виплати з 01.01.2016 року в належному 77% розмірі відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надав суду письмовий відзив проти позову, в якому зазначив, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до якої передбачено проведення перерахунків та виплату перерахованих сум пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб у порядку, визначеному даною постановою".
У березні 2018 року на адресу Головного управління надійшла довідка з Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 14.03.2018 року за №13/НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
З урахуванням вищезазначеної довідки, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2016 року проводиться ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб".
Відповідач вказував на те, що вимога позивача, щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії в цьому розмірі з 01.01.2016 року із врахуванням раніше виплачених сум є безпідставною, оскільки згідно Закону України від 27.03.2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зміни набули чинності з 01.05.2014 року.
Таким чином, перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року здійснювалися у період часу дії редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою встановлено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 даного Закону, що не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи вищенаведені обставини, відповідач вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій. Розмір пенсії який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку згідно позовних вимог.
Позивач, ознайомившись з відзивом проти позову, подав до суду відповідь на відзив в якому зазначив, що відповідачем у відзиві не наведено жодних доказів, які б спростовували його доводи та письмові докази.
Крім того вказував, що позивачем були дотримані відповідні строки звернення до суду, зокрема, дізнавшись про порушення своїх прав та свобод, 29.11.2018 року позивач направив лист до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області де було запропоновано добровільно провести перерахунок. Таким чином з моменту коли позивач дізнався про порушення своїх прав, а саме з 29.11.2018 року, минуло 42 доби, що не перевищує строк звернення до адміністративного суду встановлений КАС України.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.01.12.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження від 14.01.2019 року позивач та відповідач отримали 17.01.2019 року та 14.01.2019 року відповідно.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 виданий 11.07.1997 року Глибоцьким РВ УМВС України в Чернівецькій області. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 15-22).
Згідно з протоколом за пенсійною справою №2403002777 (МВС) від 19.08.2013 року позивачу з 03.07.2013 року була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (29 років вислуги) у розмірі 77% від суми грошового забезпечення (а.с. 30).
У березні 2018 року на адресу Головного управління надійшла довідка з Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 14.03.2018 року за №13/НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року (а.с.29).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, позивачу проведено перерахунок пенсії. Так, 28.03.2018 року пенсія за вислугу років позивачу перерахована із сум грошового забезпечення всього - 9305,27 грн, в тому числі: посадовий оклад - 3500,00 грн; оклад за військовим званням - 2400,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 2655,00 грн, премія 8,77% - 750,27 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 6513,69 грн (а.с. 29).
06.11.2018 рок позивач звернувся до начальника ГУ ПФ України в Чернівецькій області із Листом в якому просив надати інформацію по наступних питаннях:
1. На підставі яких складових грошового забезпечення (із зазначенням їх розмірів у гривнях та процентах) проведений перерахунок моєї пенсії станом на 01.01.2016 року. Скільки становила остаточна сума моєї перерахованої пенсії на вказану дату. Скільки процентів відповідних сум грошового забезпечення становив розмір перерахованої пенсії і, якщо цей процент становив менше ніж той який було призначено при виході на пенсію в 2013 році, то пояснити причини.
2. Який розмір різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови КМУ №103, та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року. У якій сумі щомісячно за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року, а з 01.01.2020 року до повної виплати буде виплачуватися розмір різниці.
3. На підставі яких складових грошового забезпечення (із зазначенням їх розмірів у гривнях та процентах) проведено нарахування мені пенсії за січень 2018 року. Скільки становила сума моєї пенсії за вказаний місяць поточного року.
Крім цього позивач просив направити на його адресу належним чином завірені копії наступних документів:
1. Грошового атестату на моє ім'я.
2. Довідок на моє ім'я про розміри грошового забезпечення (на виконання ЗУ № 900 та постанов КМУ №№ 988, 103): поданої Ліквідаційною комісією до ГУ ПФУ в Чернівецькій області до набрання чинності постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 та додатково оформленої та поданої відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
3. Протоколу про перерахунок моєї пенсії згідно ЗУ від 23.12.2015 року №900 та постанов КМУ від 11.11.2015 року №988 і від 21.02.2018 року №103.
4. Протокол про перерахування мені пенсійного забезпечення при виході на пенсію за вислугою років в 2013 році, із зазначенням всіх видів грошового забезпечення та відсотку від грошового встановленого забезпечення (а.с. 23-24).
Розглянувши питання поставлені позивачем у Листі від 06.11.2018 року, відповідач Листом від 19.11.2018 року №938/П-11 повідомив про наступне:
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області, проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Для визначення розміру пенсії враховано 29 років вислуги та грошове забезпечення в сумі 9305,27 грн, яке складається з наступних видів: посадовий оклад - 3500,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник міліції/полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 2655,00 грн; премія (8,77% від усього грошового забезпечення) - 750,27 грн.
Розмір пенсії внаслідок перерахунку з 01.01.2016 склав 7587,69 грн.
Одночасно відповідач надіслав копії документів, зазначених у зверненні. При цьому, надати копію довідки виданої Ліквідаційною комісією УМВС в Чернівецькій області у 2017 році немає можливості. За повідомленням Міністерства внутрішніх справ України, її визнано недійсною, так як вона не відповідає вимогам рішення Уряду від 21.02.2018 року № 103, зокрема, невірно зазначені окремі види грошового забезпечення (а.с. 25-26).
Не погоджуючись із перерахунком пенсії, 29.11.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою за №993/П-11 про здійснення перерахунку призначеного пенсійного забезпечення виходячи з розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року (а.с. 31-32).
Розглянувши звернення позивача щодо перерахунку пенсії, листом від 12.12.2018 року №993/П-11 відповідач повідомив його, про те що при перерахунку пенсії застосовано норми законодавства, чинного на момент його проведення. Зазначено, що проведений перерахунок призвів до збільшення, а не зменшення пенсійної виплати (а.с. 33).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 77% відповідних сум грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На момент призначення позивачу пенсії відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (Закон № 2262-XII) діяла редакція Закону з 01.08.2003 року.
Так, згідно ст. 13 Закону № 2262-XII пенсії за вислугу років призначалися в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, пенсія йому була призначена у розмірі 77% від суми грошового забезпечення за вислугу 29 років служби.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб" (Постанова №103), якою передбачено проведення перерахунку та здійснення виплати перерахованих сум пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Вказаною Постановою, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановлено перерахувати пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 року, який набув чинності 01.04.2014 року, внесено зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, чинного на час проведення перерахунку пенсії позивача перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 4-5 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Судом встановлено, що у березні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 14.03.2018 року за №13/НОМЕР_1 про суми грошового забезпечення та згідно з постановами Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 13.08.2018 року, "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 року, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року.
Як зазначено вище, пенсія позивачу була призначена на підставі положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року, у редакції, яка діяла з 01.08.2003 року.
Разом з тим, на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року, а саме редакція Закону №2262-XII від 11.10.2017 року, згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 Закону № 2262-XII, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Таким чином, відповідач з врахування положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року в редакції Закону з 11.10.2017 року перерахував з 01.01.2016 року позивачу пенсію виходячи із розрахунку вже 70% грошового забезпечення.
Проте, суд вважає такі дії відповідача протиправними та зазначає, що зміни, що відбулись в законодавстві, стосуються саме призначення, а не перерахунку пенсії.
У даному ж випадку повинен здійснюватися саме перерахунок пенсії, і тому розмір пенсії повинен розраховуватись відповідно до законодавства чинного на момент її призначення, тобто в розмірі 77% від суми грошового забезпечення позивача.
Отже, розмір пенсії визначається у відсотках, що встановлені на момент призначення пенсії, а не на момент здійснення перерахунку.
Як видно з матеріалів справи, пенсія позивачу була призначена у розмірі 77% від суми грошового забезпечення за вислугу 29 років служби.
У рішенні №3-рп/2001 від 05.04.2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до ст. ст. 6 та 7 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 77 відсотків від суми грошового забезпечення позивача.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в рішенні від 04.02.2019 року у справі 240/5401/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/58/18).
Статтями 22 та 64 Конституції України гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст. 55 Закону № 2262-XII нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти висновку, що в ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсій за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини та без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.
З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішенні від 15.10.2013 року № 8-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положень частини другої ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. ст. 1, 12 Закону України "Про оплату праці" і у рішенні від 15.10.2013 року № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України, а також на підставі аналізу положення ч. 1 ст. 122 КАС України в системному зв'язку з положенням ст. 46 Закону №1058-IV суд приходить до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).
Із змісту вказаних норм видно, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність дій щодо перерахунку пенсії позивача з 77% на 70% від суми грошового забезпечення. З огляду на вищезазначене, а також враховуючи, що судом встановлено протиправність дій відповідача щодо перерахунку його пенсії, суд приходить до висновку про задоволення позову повністю.
Разом із цим, безпідставними є твердження відповідача про порушення строків звернення до суду із цим позовом за захистом своїх прав, оскільки відповідно до частини першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно матеріалів справи, 29.11.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою за №993/П-11 про здійснення перерахунку призначеного пенсійного забезпечення виходячи з розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року. Розглянувши вказане звернення позивача щодо перерахунку пенсії, листом від 12.12.2018 року №993/П-11 відповідач відмовив йому у задоволенні заяви про перерахунку призначеного пенсійного забезпечення виходячи з розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
Отже, саме з 12.12.2018 року у позивача й виникло право на звернення до суду з даним позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії, оскільки саме із цієї дати позивач дізнався про порушення відповідачем його прав, що виразилось у відмові останнього уперерахунку призначеного пенсійного забезпечення. Докази зворотного в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №161 від 09.01.2019 року (а.с. 3).
Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунку пенсії за вислугу років та її виплату відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 та від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки від 14.03.2018 року про розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, виходячи із 77% відповідних сум грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії, а саме на серпень 2013 року. .
3. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268" та від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки від 14.03.2018 року про розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, виходячи із 77% відповідних сум грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії, а саме на серпень 2013 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, сплачений згідно квитанції №161 від 09.01.2019 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2, АДРЕСА_1);
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).
Суддя В.О. Григораш