Рішення від 18.02.2019 по справі 1140/3426/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року справа № 1140/3426/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Алсіті-Сервіс» (далі - Товариство) до Державної фіскальної служби України (далі - Служба) про визнання протиправним рішення і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з заявою до Служби про визнання протиправним рішення від 14 червня 2018 року, яким зупинена реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).

Водночас, просив суд зобов'язати відповідача зареєструвати податкову накладну.

У позовній заяві Товариство зазначило, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної є безпідставним, оскільки не ґрунтується на вимогах закону.

Служба відзив на позов не надала, будучи належним чином повідомлена про відкриття провадження у справі (а.с.43).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, 12 лютого 2018 року Товариство (підрядник) та ТОВ «Сентинел» (далі - Товариство 2) (замовник) уклали договір підряду (а.с.14-17).

31 травня 2018 року сторонами правочину складено акт приймання виконаних будівельних робіт (а.с.18-25).

11 червня 2018 року Товариство 2 сплатило позивачу кошти у безготівковій формі у сумі 454600 грн. (а.с.26).

31 травня 2018 року Товариство виписало податкову накладну №3 на суму 454600 (з урахуванням ПДВ 75766,67 грн.) (а.с.27).

14 червня 2018 року Служба зупинила реєстрацію податкової накладної (а.с.28).

У квитанції зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано надати пояснення та копії відповідних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Товариство не надало до суду докази виконання вимог Служби.

22 червня 2018 року Головне управління Державної фіскальної служби України в Кіровоградській області (далі - Управління) прийняло рішення про відмову у реєстрації податкової накладної (а.с.47-48).

У рішеннях в графі "підстава" зазначено наступне: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Юридична оцінка, встановлених судом обставин і фактів справи.

Перш за все, приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до приписів пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок).

Приписами пункту 3 Порядку встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмЧ1,4.

Приписами пункту 5 та 6 Порядку передбачено, що податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, обов'язкова умова зупинення реєстрації податкової накладної - наявність критерію ризикованості платника податків.

Підставою прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної є саме такий критерій.

Листом Служби від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18 встановлено Критерії ризиковості платника податку (далі - Критерій).

Пунктом 1.6 Критерію, посилання на який містить рішення відповідача про зупинення реєстрації податкової накладної, встановлено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Рішення Служби про зупинення реєстрації податкової накладної не містить інформації про застосування хоча б якось підпункту пункту 1.6 Критерію.

Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України рішення суб'єкта владних повноважень перевіряється судом на предмет обґрунтованості.

Рішення Служби про зупинення реєстрації податкової накладної за формою не містить детального обґрунтування.

Тому, у разі оскарження такого рішення у відповідача виник обов'язок надати до суду детальне обґрунтування, щоб пояснити платнику податків і суду логіку прийнятого рішення.

Служба не виконала такий обов'язок, оскільки не подала відзив на позов.

Підсумовуючи, суд зробив висновок про необґрунтованість оскарженого рішення відповідача.

Це ж підстава визнання його протиправним.

Суд не вправі зобов'язувати Службу зареєструвати податкову накладну, оскільки існує рішення Управління про відмову у реєстрації податкової накладної.

Приписами пункту 27 Порядку встановлено, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Тому, суд зробив висновок про часткове задоволення позову.

Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 3524 грн. Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовільнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 14 червня 2018 року, яким товариству з обмеженою відповідальністю «Алсіті-Сервіс» зупинена реєстрація податкової накладної від 31 травня 2018 року №3 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

В іншій частині позову відмовити у задоволенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Алсіті-Сервіс» судові витрати в сумі 1762 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей