Рішення від 18.02.2019 по справі 824/1081/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1081/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:

- за позовом Головного управління ДФС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу;

- за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по транспортному податку на загальну суму 25 000,00грн. до місцевого бюджету.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується узгоджений податковий борг з транспортного податку в сумі 25000,00 грн., що нарахований на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №0013962-52-2411 від 15.05.2018р. Указане рішення вручено відповідачу 18.05.2018р. Відповідачу також вручено податкову вимогу форми «Ф» від 17.01.2018р. Зважаючи на те, що вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення зазначеного боргу, позивач просить стягнути їх в судовому порядку.

Ухвалою суду від 21.11.2018р. відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 29.11.2018р. задоволено клопотання представника відповідача Ватаманюка В.В. та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

18.12.2018р. представник відповідача Ватаманюк В.В. подав до суду зустрічний позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області форми «Ф» №0013962-52-2411 від 15.05.2018р.

Позовні вимоги зустрічного позову мотивовані тим, що відповідач є власником транспортного засобу - автомобіля марки AUDI Q7, 2015 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, об'єм двигуна 2995 к.с., дата реєстрації - 17.08.2017р., який не входить до переліку автомобілів з року випуску яких минуло більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2017 (звітного) року. Крім того, представник відповідача вказував, що податковий орган повинен був вказати на наявність норми закону чи іншого нормативно - правового акту, виданого на підставі закону, з якого б вбачалася можливість застосування приблизного (заокругленого) показника об'єму циліндрів двигунів автомобілів, які визначенні в переліку, затвердженого Мінекономрозвитку. При цьому зазначив, що технічні характеристики автомобіля зазначеного в переліку на який посилався позивач, не співпадають з технічними характеристиками належного автомобіля позивачу. З указаний підстав, відповідач вважає податкове повідомлення-рішення рішення форми «Ф» №0013962-52-2411 від 15.05.2018р. протиправним та просить його скасувати.

Ухвалою суду від 20.12.2018р. поданий зустрічний позов об'єднано з первісним позовом в одне провадження.

У поданому позивачем відзиві на зустрічний позов останній, посилаючись на положення податкового законодавства, вказував, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Вартість визначається центральним органом виконавчої влади, виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Згідно інформації Мінекономрозвитку середньо-ринкова вартість транспортного засобу марки AUDI Q7, 2015 року випуску, об'єм двигуна 3.0 к.с. - становить 1767317,40 грн., що є вищою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати. Відтак зазначений автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком.

В судовому засіданні 16.01.2019р. представники позивача та відповідача просили перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Враховуючи положення статті 194 КАС України та подані до суду учасниками справи заяви, суд вважає за можливе продовжити розгляд даної справи у письмовому провадженні.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (с.Каплівка, Хотинський район, Чернівецька область) є власником транспортного засобу марки AUDI Q7, 2015 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, об'єм двигуна 2995 к.с., дата реєстрації - 17.08.2017р., що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 (а.с.41).

Згідно звіту №160 - 17 про ринкову вартість нерозмитненого транспортного засобу від 07.07.2017р. №162/07/17, виданого суб"єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_4 встановлено, що вартість нерозмитненого на території України автомобіля AUDI Q7 Quattro 3.0 T, 2015 року випуску в країні - експортері (придбання) становить - 200148,00грн., без урахування митних зборів та платежів (а.с.42-43).

Згідно листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 21.12.2018р. розрахована у 2017 році згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля AUDI Q7 з об"ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин 2015 року випуску становила 988 060грн (з ПДВ) (а.с.61).

В той же час, відповідно до розрахунку вартості на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку "Транспортні засоби" середньоринкова вартість транспортного засобу марки AUDI Q7, 3.0 внутрішнього згорання, бензин; 2015 року випуску - становить 1767317,40 грн. (а.с.64).

Сервісним центром №7343 Регіонального сервісного центру МВС України в Чернівецькій області листом від 28.03.2018р. № 31/24/13474, з метою залучення фізичних та юридичних осіб до сплати транспортного податку у 2018 році - надано ГУ ДФС у Чернівецькій області інформацію щодо власників транспортних засобів та об'єктів оподаткування (легкові автомобілі), з року випуску яких минуло не більше п'яти років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, законом на 01 січня звітного року. Зокрема повідомлено, що за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2) ІНФОРМАЦІЯ_1., мешканкою с.Каплівка Хотинського району Чернівецької області зареєстрований транспортний засіб 17.08.2017р.: AUDI Q7, V2995 см куб. В універсал 2015 року випуску, проведено заміну на д.н.з. НОМЕР_1. (а.с.57).

Відповідно до митної декларації №805180/17/010229 від 07.07.2017р., вартість автомобіля марки AUDI Q 7, 2015 року випуску, становить 205355,23 грн. (а.с.46).

Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №0013962-52-2411 від 25.05.2018р., яким визначена сума податкового зобов'язання за ОСОБА_1 з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00грн. за 2018 рік (а.с.12).

Оскільки, сума транспортного податку на підставі вказаного вище рішення ОСОБА_1 не сплачена, податковий орган звернувся до суду з позовом про стягнення її в судовому порядку. При цьому, ОСОБА_1 не погоджуючись з таким рішенням контролюючого органу подала зустрічний позов, в якому просить скасувати указане податкове повідомлення-рішення.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України) в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин)).

З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII. Згідно вказаного нормативно-правового акту статтею 267 Податкового кодексу України запроваджено транспортний податок.

Відповідно до вимог пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп.267.2. п.267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Базою оподаткування відповідно до вимог пп.267.3.1 п.267.1 ст.267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 п.267.2 цієї статті.

Згідно з вимогами п.267.4 ст. 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 цієї статті.

У відповідності до п.п.267.5.1. п.267.5.1 ст. 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20.12.2016р. №1791-VIII, який набрав чинності 01.01.2017р., внесено зміни до ПК України щодо об'єкту оподаткування транспортним податком.

Згідно з вимогами пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України (у редакції Закону від 20.12.2016р. №1791-VIII) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Враховуючи те, що Законом України №1791-VIII не встановлювався новий транспортний податок, а також те, що його ставка не змінювалась, з 1 січня 2018 року платниками транспортного податку є власники легкових автомобілів не старіше п'яти років, середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017р. №2246-VIII мінімальна заробітна плата з 1 січня 2018р. становила 3723 грн. Отже, об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 р. є легкові автомобілі не пізніше 2013р. випуску, середньоринкова вартість яких станом на 1 січня 2018 р. становить не менш 1396125грн 00 коп. (3723 х 375).

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016р. №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, якою встановлено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Згідно з вимогами п.2 названої Методики передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. №403 (Офіційний вісник України, 2013 р., №44, ст. 1576), де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Відповідно до вимог п.3 Порядку визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк/ 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.

Відповідно до цієї Методики Мінекономрозвитку розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.13 Методики в редакції чинній на час спірних правовідносин).

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Аналіз наведених положень Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить про врахування при розрахунку цієї вартості певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу.

Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

З матеріалів справи видно, що згідно листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 21.12.2018р. №3805-05/56670-06 щодо середньоринкової вартості легкового автомобіля, серед іншого, зазначено, що автомобіль марки AUDI Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин до 2 років експлуатації (включно), було включено до Переліку легкових автомобілів, які підлягали оподаткуванню транспортним податком у 2017 році. Розрахована у 2017 році згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля марки AUDI Q7 з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, 2015 року випуску становила 988060,00 грн. (з ПДВ) (а.с.61).

За таких обставин, суд доходить висновку, що твердження податкового органу про те, що вартість зазначеного автомобіля становить більше 375 мінімальних заробітних плат, тобто більше 1 396 125,00 грн., є необґрунтованим. Отже, транспортний засіб, що належить ОСОБА_1 не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018р. відповідно до вимог ст.267 ПК України.

Згідно з переліком легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку - встановлено наявність у цьому переліку транспортного засобу марки AUDI Q7, 2015 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 3,0, тип пального бензин.

При цьому, технічні характеристики автомобіля, зазначеного у вказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобіля позивача, оскільки, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, копія якого наявна в матеріалах справи, позивач є власником автомобіля марки AUDI Q 7, 2015 року випуску, з об'ємом двигуна 2995 см. куб. Відтак, хоча вказаний автомобіль і відноситься до переліку автомобілів з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно), проте його середньоринкова вартість не становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року.

Положення статті 4 Податкового кодексу України закріплюють низку принципів, які повинні застосовуватися як на стадії встановлення податків, їх основних елементів, при внесенні змін до окремих елементів податку, так і на стадії застосування норм, якими визначений обов'язок сплати податку. Серед принципів, проголошених у вказаній нормі є, зокрема, презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України).

Суд вважає, що вирішення спору у цій справі на користь платника податків обумовлено як прогалиною у нормативному регулюванні вказаних правовідносин, так і положеннями податкового принципу презумпції правомірності платника податків, що відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду у справі №822/2687/17 від 05.11.2018р.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що підстави для нарахування ОСОБА_1 податкового зобов'язання з транспортного податку у розмірі - 25 000,00 грн. у позивача відсутні, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню. З такого висновку слідує, що податкове повідомлення-рішення №0013962-52-2411 від 15.05.2018р., прийняте відносно ОСОБА_1 є неправомірним, а відтак підлягає скасуванню.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Згідно зі ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Чернівецькій області необхідно відмовити, тоді як вимоги зустрічного позову - задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що у даній справі задоволено вимоги зустрічного позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір за зустрічний позов в сумі 704,80грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернівецькій області.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - відмовити повністю.

2. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області форми «Ф» №0013962-52-2411 від 15.05.2018р.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати - судовий збір в сумі 704,80 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2, АДРЕСА_1)

Відповідач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул.Героїв Майдану,200-А, м.Чернівці, 58013).

Суддя В.О. Кушнір