Ухвала від 14.02.2019 по справі 296/1272/19

Справа № 296/1272/19

1-кс/296/678/19

УХВАЛА

Іменем України

14 лютого 2019 року м.Житомир

Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Жидтомира ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Житомирській області майора поліції ОСОБА_3 , погодженого прокурором військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42018000000002529 від 18.10.2018, про тимчасовий доступ до речей і документів та їх вилучення, -

ВСТАНОВИВ:

СУ Головного управління Національної поліції в Житомирській області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені, зареєстрованому у Єдиному реєстрі досудових розслідувань №42018000000002529 від 18.10.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

До суду звернулася слідчий, в обґрунтування якого зазначила, що службові особи Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » неналежно виконували службові обов'язки через несумлінне ставлення до них під час організації та проведення у 2017 році закупівель комплектуючих для ремонту військової техніки за державним оборонним замовленням, що призвело до перевитрат грошових коштів на суму понад 1,2 млн. грн. під час придбання гідроамортизаторів НОМЕР_1 , а також до закупівлі у 2018 році без проведення відповідної тендерної процедур гідроамортизаторів за завищеними цінами на суму понад 1,2 млн. грн. чим спричинили тяжкі наслідки.

Відділом представництва інтересів держави, протидії корупції у військовій сфері та в оборонно-промисловому комплексі Головної військової прокуратури у ході вивчення стану законності під час здійснення Державним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») закупівель комплектуючих для ремонту військової техніки за державним оборонним замовленням виявлено обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» дія цього закону застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тис. грн., а робіт - 1,5 млн. гривень.

Статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що закупівлі здійснюються за принципами максимальної економії та ефективності, об'єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Разом з цим встановлено, що службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 28.09.2017 провели тендер №1499062 на закупівлю Гідроамортизатора 765-32-сб116 в кількості 42 одиниць. Тендерною документацією було визначено умови постачання продукції шляхом здійснення попередньої поставки та оплати упродовж 30 календарних днів. Початкова вартість за одиницю встановлена у розмірі 40 тис. грн. без ПДВ. Також тендерною документацією передбачено, що в частині оплати умови можуть бути змінені.

За результатами проведеного тендеру переможцем визнано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яке запропонувало ціну - 32,7 тис. грн. без ПДВ за одиницю. При цьому пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яким запропонувало нижчу ціну - 20,58 тис. грн. без ПДВ за одиницю, було відхилено. Водночас переможцем попередньої тендерної процедури, яка завершилась 25.09.2017 було саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ціновою пропозицією 16,5 тис. грн. без ПДВ за одиницю.

Пропозиція TOB « ІНФОРМАЦІЯ_4 » була відхилена у зв'язку із її невідповідністю умовам тендеру в частині оплати продукції, хоча сама тендерна документація передбачала можливість зміни умов оплати. При цьому обрана пропозиція ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка окрім того що передбачала більшу вартість також не відповідала тендерній документації через відсутність підтвердження спроможності товариства на постачання Гідроамортизатора 765-32-сб116.

За результатами проведеного тендеру 25.09.2017 між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » укладено договір 25/09-2017 з терміном дії до 31.12.2017. За умовами договору ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » зобов'язувалося передати у власність, а ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » прийняти та оплатити продукцію, вказану у специфікаціях на умовах та в строки, передбачені договором.

Постачання Гідроамортизатора 765-32-сб116 здійснювалось відповідно до специфікацій, а саме: №7 від 01.12.2017 у кількості 19 одиниць на суму 745,6 тис. грн., №10 від 11.12.2017 у кількості 12 одиниць на суму 470,9 тис. грн., №11 від 13.12.2017 у кількості 3 одиниці на суму 117,7 тис. грн., №12 від 18.12.2017 у кількості 17 одиниць на суму 667,0 тис. грн. та №15 від 19.01.2018 у кількості 13 одиниць на суму 510,1 тис. грн., а всього 64 одиниці на загальну суму 2511,3 тис. гривень.

Таким чином ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » поставлено, а ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » прийнято та оплачено на 22 Гідроамартизатора 765-32-сб116 більше, ніж передбачалося за умовами тендеру.

Отже службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » внаслідок неналежного виконання службових обов'язків під час підготовки тендеру №1499062 не враховані результати попередньої тендерної процедури та пропозиції ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яке листом від 25.09.2017 №35/01 інформувало ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та просило розглянути та прийняти до уваги пропозицію щодо постачання Гідроамортизатора 765-32-сб116 у кількості 80 шт. по ціні 16,5 тис. грн. без ПДВ за одиницю на умовах передпостачання та оплати протягом 10 банківських днів після проходження вхідного контролю.

Як наслідок очікувана вартість Гідроамортизаторів 765-32-сб116 завищено на 978,0 тис. грн. (42x40,0 тис. грн. - 42x16,5 тис. грн.) у порівнянні з попередньою тендерною процедурою.

Таким чином, внаслідок службової недбалості, яка виразилась у неналежному виконанні службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них призвело до тяжких наслідків під час закупівлі 64 одиниць Гідроамортизаторів 765-32-сб116 у вигляді перевитрат на їх придбання на суму понад 1,2 млн. гривень.

Крім цього, службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » внаслідок службової недбалості на підставі договору № POE-30.4-4D-17/79, укладеного з дочірнім підприємством державної компанії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » державним зовнішньоторгівельним та інвестиційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ще 06.03.2017, без проведення відповідної тендерної процедури, здійснили закупівлю 50 одиниць гідроамортизаторів вартістю 40,8 тис. грн. за одиницю на загальну суму 2040,0 тис. грн., яка на 1236,0 тис. грн. перевищує вартість тендерних пропозицій суб'єктів господарювання, які надавались у 2018 році, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам на вказану суму.

Закупівля службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » комплектуючих для ремонту військової техніки за державним оборонним замовленням ІНФОРМАЦІЯ_7 за завищеними цінами призводять до зайвого витрачання бюджетних коштів.

З огляду на викладене, вказані відомості можуть свідчити про вчинення службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

За даним фактом 16.04.2016 розпочато кримінальне провадження, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018000000002529 від 18.10.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

Таким чином, за результатами проведених слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів установлено, що у приміщенні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , зберігаються документи щодо проведеного тендеру №1499062 на закупівлю Гідроамортизаторів 765-32-сб116 в кількості 42 одиниць, та які мають значення для розслідування кримінального провадження та забезпечення проведення необхідних експертиз та ревізій фінансово-господарської діяльності, а також документація конкурсних торгів та зміни до неї; акцепт; звіти про результати проведення процедури закупівлі; звіт про виконання договору; конкурсні пропозиції учасників торгів, договори №25/09-2017 від 25.09.2017 та № POE-30.4-4D-17/79 з усіма змінами, додатками, додатковими угодами та специфікаціями, документи щодо походження та якості поставлених гідроамортизаторів, бухгалтерські документи щодо перерахування грошових коштів замовником відповідно до укладеного договору між сторонами, платіжні доручення, видаткові, податкові, товарно-транспортні накладні щодо поставки гідро амортизаторів, які можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних осіб, встановлення істини у справі та слугуватимуть прийняттю об'єктивного рішення у кримінальному провадженні.

Вказані дані можуть бути використані як докази незаконної діяльності службових осіб Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а без вилучення, огляду та оцінки цих документів неможливо отримати інформацію про наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають встановленню.

У зв'язку з цим виникає необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів.

Слідчий в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується клопотання, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення клопотання по суті, суд приходить до наступних висновків.

Згідно частини 1 статті 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

За змістом п. 3 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі, або документи, зокрема, не становлять собою, або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить зокрема, інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.

При цьому ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, які місять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

З огляду на викладене, враховуючи, що зазначені відомості мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Житомирській області майора поліції ОСОБА_3 - задовольнити.

Надати слідчому СУ Головного управління НП ОСОБА_3 , або за його письмовим дорученням працівникам ІНФОРМАЦІЯ_8 - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , тимчасовий доступ до інформації яка знаходиться в Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , та вилучити оригінали (у разі відсутності оригіналів - завірених службовою особою Підприємства їх копій та документів, які підтверджують причину їх відсутності) документи щодо проведеного тендеру №1499062 на закупівлю Гідроамортизаторів 765-32-сб116 в кількості 42 одиниць, та які мають значення для розслідування кримінального провадження та забезпечення проведення необхідних експертиз та ревізій фінансово-господарської діяльності, а також документація конкурсних торгів та зміни до неї; акцепт; звіти про результати проведення процедури закупівлі; звіт про виконання договору; конкурсні пропозиції учасників торгів, договори №25/09-2017 від 25.09.2017 та № POE-30.4-4D-17/79 з усіма змінами, додатками, додатковими угодами та специфікаціями, документи щодо походження та якості поставлених гідроамортизаторів, бухгалтерські документи щодо перерахування грошових коштів замовником відповідно до укладеного договору між сторонами, платіжні доручення, видаткові, податкові, товарно-транспортні накладні щодо поставки гідро амортизаторів, інші документи стосовно вказаних угод, які можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних осіб, встановлення істини у справі та слугуватимуть прийняттю об'єктивного рішення у кримінальному провадженні.

Ухвала діє протягом місяця з дня постановлення, тобто до 14.03.2019 року.

Згідно ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1