Рішення від 07.02.2019 по справі 915/654/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 року Справа № 915/654/18

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Алексєєва А.П. при секретарі Степановій І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві справу

за позовом: комунального закладу "Новобузька дитяча школа мистецтв", 55600, Миколаївська область, Новобузький район, м. Новий Буг, вул. Леніна, 33 (код ЄДРПОУ 03023639),

до відповідача: Новобузької районної ради, 55600, Миколаївська область, м. Новий Буг, вул. Гребеннікова, 1 (код ЄДРПОУ 25375103),

про: визнання незаконним та скасування рішення,

за участю представників сторін:

від позивача: Євдокімова Л.Т., директор;

від відповідача: представник не з'явився.

СУТЬ СПОРУ.

23.06.2018 року комунальний заклад "Новобузька дитяча школа мистецтв" звернувся до господарського суду Миколаївської області із позовом б/н від 11.06.2018 року до Новобузької районної ради, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Новобузької районної ради Миколаївської області від 22.12.2017 року №376 "Про передачу на баланс в оперативне управління комунальному підприємству "Майно" майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району, яке розташоване за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (Леніна), 33".

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПИТАННЯ.

Ухвалою суду від 27.06.2018 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з наявністю недоліків та зазначено, що строк для усунення недоліків не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали суду від 27.06.2018 року позивач отримав 04.07.2018 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 63).

Отже, строк на усунення недоліків закінчується 16.07.2018 року (включно).

16.07.2018 року позивачем надіслано до суду лист на виконання вимог ухвали суду від 27.06.2018 року, який надійшов на адресу суду 18.07.2018 року.

Відповідно до ч. 7 ст. 116 ГПК України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

Відповідно до ч. 3 ст. 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Ухвалою суду від 23.07.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 07.09.2018 року.

Ухвалою суду від 07.09.2018 року підготовче засідання відкладено на 08.10.2018 року.

Ухвалою суду від 08.10.2018 року позов комунального закладу "Новобузька дитяча школа мистецтв" (код ЄДРПОУ 03023639) до Новобузької районної ради (код ЄДРПОУ 25375103) про визнання незаконним та скасування рішення - залишено без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 226 ГПК України.

Постановою Південно-Західного апеляційного господарського суду від 30.11.2018 року ухвалу господарського суду Миколаївської області від 08.10.2018 року у справі №915/654/18 - скасовано. Справу № 915/654/18 передано до господарського суду Миколаївської області для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 17.12.2018 року підготовче засідання призначено на 04.01.2019 року.

04.01.2019 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.02.2019 року.

Відповідач явку повноважного представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

07.02.2019 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

29.12.2018 року до суду від відповідача надійшов відзив (а.с. 157).

Ухвалою суду від 23.07.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, запропоновано відповідачу в 15-денний строк від дня отримання цієї ухвали надати суду відзив на позов, оформлений згідно вимог ст. 165 ГПК України.

Копію ухвали суду від 23.07.2018 року відповідач отримав 25.07.2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 105).

Отже строк на подання відзиву закінчився 09.08.2018 року (включно).

Відповідно до частин 8, 9 ст. 165 ГПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відзив не приймається судом до уваги у зв'язку з порушенням строку на його подання.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Як на підставу позовних вимог позивач посилається в тому числі на приписи ст.ст. 10, 24, 59, 60, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 1, 20 Закону України "Про культуру", ст. 19 Конституції України, ст. 172 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 3 Господарського кодексу України.

Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Рішенням Новобузької районної ради Миколаївської області від 22.12.2017 року №376 "Про передачу на баланс в оперативне управління комунальному підприємству "Майно" майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (Леніна), 33" (ХХV сесії 7 скликання), прийнятим відповідно до статей 43, 48 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

- визначено балансоутримувачем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (ран. Леніна), 33 комунальне підприємство "Майно";

- передано на баланс в оперативне управління комунальному підприємству "Майно" (Гафурова Н.А.) майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (ран. Леніна), 33;

- вирішено повідомити користувачів про наміри власника, у зв'язую із аварійністю вищевказаної будівлі, провести звільнення приміщення та його ремонт.

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач оскаржив його до суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч вимог ст.2.3.2. розділу ІІ Регламенту Новобузької районної ради, затвердженого рішенням ІІ сесії 7 скликання №9 від 27.11.2015 року, проект спірного рішення не був узгоджений з керівником Сектору культури, національних цінностей і релігій Новобузької районної державної адміністрації Миколаївської області та головою Новобузької районної державної адміністрації Миколаївської області.

Позивач в обґрунтування своїх вимог також зазначає, що спірним рішенням відповідач фактично вчинив дії, направленні на виселення закладу культури, перелік таких закладів міститься у Законі України "Про культуру" №2778-VI від 14.12.2010 року та не є вичерпним, із займаних ним приміщень без надання іншого рівноцінного приміщення, чим порушив приписи ч.4 ст.20 Закону України "Про культуру".

ВИСНОВКИ СУДУ.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Згідно ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч. 7, 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Водночас, через категорії "межі здійснення суб'єктивних цивільних прав" та "обмеження здійснення суб'єктивних цивільних прав" у законі встановлюється така поведінка власника, яка не повинна суперечити актам цивільного законодавства.

Частинами 2, 5 статті 319 ЦК України встановлено, що при здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Законом також можуть встановлюватися й обмеження прав власника іншого характеру.

Статтею 10 Закону України "Про освіту" встановлено, що до системи освіти входить, у тому числі, позашкільна освіта.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про позашкільну освіту" заклад позашкільної освіти - складова системи позашкільної освіти, яка надає знання, формуючи вміння та навички за інтересами, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створює умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров'я вихованців, учнів і слухачів; мистецька школа - заклад спеціалізованої мистецької освіти: музична, художня, хореографічна, хорова, школа мистецтв тощо, який надає початкову мистецьку освіту.

Згідно із статтею 1 Закону України "Про культуру" культура - сукупність матеріального і духовного надбання певної людської спільноти (етносу, нації), нагромадженого, закріпленого і збагаченого протягом тривалого періоду, що передається від покоління до покоління, включає всі види мистецтва, культурну спадщину, культурні цінності, науку, освіту та відображає рівень розвитку цієї спільноти; заклад культури - юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури; культурно-мистецька освіта - спеціальна освіта у сфері культури і мистецтва.

Законодавство України про культуру регулює діяльність у сфері, зокрема, художньо-естетичної освіти, спеціальної культурно-мистецької освіти, позашкільної освіти сфери культури, педагогічної діяльності у закладах освіти сфери культури (ч. 2 ст. 2 Закону України "Про культуру").

Рішенням Новобузької районної ради Миколаївської області від 22.12.2017 року № 376 "Про передачу на баланс в оперативне управління комунальному підприємству "Майно" майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (Леніна), 33" (ХХV сесії 7 скликання), прийнятим відповідно до статей 43, 48 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

- визначено балансоутримувачем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (ран. Леніна), 33 комунальне підприємство "Майно";

- передано на баланс в оперативне управління комунальному підприємству "Майно" (Гафурова Н.А.) майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (ран. Леніна), 33;

- вирішено повідомити користувачів про наміри власника, у зв'язую із аварійністю вищевказаної будівлі, провести звільнення приміщення та його ремонт (а.с. 24).

Позивач в позові зазначає, що всупереч вимог ст.2.3.2. розділу ІІ Регламенту Новобузької районної ради, затвердженого рішенням ІІ сесії 7 скликання №9 від 27.11.2015 року, проект спірного рішення не був узгоджений з керівником Сектору культури, національних цінностей і релігій Новобузької районної державної адміністрації Миколаївської області та головою Новобузької районної державної адміністрації Миколаївської області.

Регламент Новобузької районної ради, затверджений рішенням ІІ сесії 7 скликання №9 від 27.11.2015 року (далі - Регламент), встановлює порядок скликання ради, підготовки і розгляду нею рішень районної ради про затвердження порядку денного та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії райради, її органів, підготовки та ведення пленарних засідань (а.с. 25-34).

Статтею 1.4 розділу І Регламенту передбачено, що Регламент Новобузької районної ради - це нормативно-правовий документ, який регулює порядок роботи районної ради, її засідань, формування постійних комісій, президії ради, процедуру окремих видів діяльності районної ради, її органів, депутатів, посадових осіб, а також функції, які випливають з повноважень районної ради та її органів і встановлені Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад" та іншими законодавчими актами.

Відповідно до ст.2.3.2. розділу ІІ Регламенту, проекти рішень районної ради та усі необхідні матеріали, що додаються до них належать обов'язковому узгодженню із заступниками голови райдержадміністрації, керівниками управлінь та відділів райдержадміністрації, проходять юридичну експертизу та узгоджуються з головою райдержадміністрації, (з питань які вносяться райдержадміністрацією), керівником секретаріату та організаційного відділу виконавчого апарату районної ради.

Судом посилання позивача на порушення відповідачем при прийнятті спірного рішення п.2.3.2 Регламенту Новобузької районної ради відхиляються, оскільки вказане положення Регламенту передбачає обов'язкове узгодження із заступниками голови райдержадміністрації, керівниками управлінь та відділів райдержадміністрації, проходження юридичної експертизи та узгодження з головою райдержадміністрації, саме тих питань, які вносяться райдержадміністрацією, а не районною радою.

Позивач в обґрунтування своїх вимог також зазначає, що своїм рішенням відповідач фактично вчинив дії, направленні на виселення закладу культури, перелік таких закладів міститься у Законі України "Про культуру" №2778-VI від 14.12.2010 року та не є вичерпним, із займаних ним приміщень без надання їм іншого рівноцінного приміщення.

Позивачем не оспорюється той факт, що приміщення, площею 797,3 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Новий Буг, пл.Свободи, буд.33 з 2002 році знаходиться у непридатному стані. Тому знаходження КП "Новобузька дитяча школа мистецтв" в інших, нерівноцінних вищевказаному, приміщеннях є тимчасовим, тобто до приведення вищевказаного приміщення у належний стан.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 13.07.2017 року у справі № 915/409/17, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 22.11.2017 року, встановлено наступне.

Згідно свідоцтва про право власності від 18.01.2010 року власником нежитлової будівлі Літ.А2 загальною площею 776,6 кв.м є Територіальна громада сіл, селищ, міст Новобузького району Миколаївської області в собі Новобузької районної ради.

Станом на 11.05.2017 року даний об'єкт нерухомості комунальної форми власності зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за Територіальною громадою сіл, селищ, міст Новобузького району Миколаївської області в собі Новобузької районної ради.

З 2002 року нежитлове приміщення за адресою м.Новий Буг, пл.Свободи (вул.Леніна) було на балансі та в оперативному управлінні Комунального закладу "Новобузька дитяча школа мистецтв", яке є власністю територіальної громади сіл, селищ, міст Новобузького району Миколаївської області в особі Новобузької районної ради згідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18.01.2010 року.

Статутом Комунального закладу "Новобузька дитяча школа мистецтв" м. Новий Буг передбачено, що заклад є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти та його основними завданнями є: естетичне виховання дітей та юнацтва; створення умов для творчого, інтелектуального і духовного розвитку; задоволення духовних та естетичних потреб; вільний розвиток особистості, виховання поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей, тощо (п. 2.4 Статуту).

15.02.2011 року на виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 09.02.2011 року №61-р "Про утворення робочої комісії для обстеження технічного стану дитячої школи мистецтв в м.Новий Буг", за результатами обстеження технічного стану дитячої школи мистецтв, яка розміщена на 2-му поверсі будівлі по вул.Леніна, 35 в м.Новий Буг, комісія дійшла висновку, що в терміновому порядку для запобігання подальшої руйнації перекриття між поверхами необхідно здійснити демонтаж стіни між фойє, коридором та класними кімнатами. Ремонт приміщень дитячої школи мистецтв розділити на 2 етапи: 1 етап - ремонт фойє та приміщень лівої частини від фойє, 2 етап - ремонт правої частини приміщень. Для визначення обсягів та вартості виконання робіт необхідно виготовити кошторисну документацію, про що було складено акт.

В подальшому 21.11.2011 року на виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 22.09.2011 року №478-р "Про утворення робочої комісії для обстеження технічного стану об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району", було здійснено обстеження технічного стану приміщень дитячої школи мистецтв, які розміщені по вул.Леніна, 33 в м.Новий Буг, комісія дійшла висновку, що частина приміщення (бар і підсобне приміщення магазину) не придатні для подальшої експлуатації, враховуючи стан конструктивів перекриття між підвалом і першим поверхом та пропонує: 1) припинити експлуатацію частини приміщення (бар і підсобне приміщення магазину) з метою попередження виникненню нещасних випадків персоналу та відвідувачів закладу; 2) балансоутримувачу, в зв'язку з аварійним станом будівлі призупинити договір оренди з орендарем тих приміщень, які знаходяться в аварійному стані та виконувати перерахунок орендної плати; 3) в терміновому порядку для запобігання подальшої руйнації перекриття між 1 та 2 поверхами здійснити демонтаж стіни між фойє, коридором та класними кімнатами на 2 поверсі про, що було складено відповідний акт.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На даний час, Комунальний заклад "Новобузька дитяча школа мистецтв" орендує приміщення у Новобузькому районному будинку культури на підставі укладеного між Комунальним закладом "Новобузький районний будинок культури" (орендодавець) та Комунальним закладом "Новобузька дитяча школа мистецтв" (орендар) Договору оренди №1 від 01.09.2016 року індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району, договір укладено строком до 31.07.2019 року включно (а.с. 48-52).

Відповідно до п.1.1 Договору оренди №1 від 01.09.2016 року, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району частину приміщення районного будинку культури (далі - майно) загальною площею 433,7 кв.м, розміщене за адресою: 55601, Миколаївська обл., м.Новий Буг, пл.Свободи, 61, що перебуває на балансі Комунального закладу "Новобузький районний будинок культури".

Закон України "Про культуру" №2778-VI від 14.12.2010 року визначає правові засади діяльності у сфері культури, регулює суспільні відносини, пов'язані із створенням, використанням, розповсюдженням, збереженням культурної спадщини та культурних цінностей, і спрямований на забезпечення доступу до них.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону України "Про культуру" заклад культури - юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України "Про культуру" забороняється виселення закладів культури (театрів, філармоній, бібліотек, музеїв, архівів, художніх галерей (виставок), кінотеатрів, позашкільних закладів естетичного виховання і дозвілля дітей та юнацтва, клубних закладів тощо) з приміщень без надання їм іншого рівноцінного приміщення.

Отже, вирішенню питання про виключення майна з оперативного управління позивача та його передачу іншому комунальному закладу повинно було передувати прийняття рішення про передачу Комунальному закладу "Новобузька дитяча школа мистецтв" м. Новий Буг іншого рівноцінного майна.

При цьому, вартість майна не є безумовною ознакою рівноцінності, оскільки заклад використовує приміщення відповідно до його цілей та завдань, враховуючи демографічну ситуацію, наявність прагнень і заінтересованості громадян, а також відповідних можливостей для надання культурно-освітніх послуг.

Відповідно до Технічного паспорту на громадський будинок, який виготовлено станом на 07.05.2007 року - нежитлова будівля №33 по вул.Леніна (на даний час площа Свободи) в м.Новий Буг має загальну площу - 797,3 кв.м., а основна її площа складає 619,8 кв.м. (а.с. 54-61)

В свою чергу позивач за договором оренди №1 від 01.09.2016 року використовує приміщення, загальна площа яких становить 433,7 кв.м.

Таким чином, приміщення, які використовуються комунальним закладом "Новобузька дитяча школа мистецтв" як закладом культури, не можуть вважатись рівноцінними приміщенням, які розташовані за адресою: м.Новий Буг, пл.Свободи (вул.Леніна), буд.33.

Відповідно до частин 1, 4 ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Статтями 317, 319, 321 названого Кодексу встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно зі ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є в комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст.16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст.21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Аналогічні положення містяться у ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Отже, підставами для визнання недійсним акта (рішення) є невідповідність його вимогам законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт і, одночасно, порушення у зв'язку з прийняттям вказаного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Оспорюваним рішенням №376 від 22.12.2017 року "Про передачу на баланс в оперативне управління комунальному підприємству "Майно" майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (Леніна), 33" Новобузька районна рада порушила право позивача та діяла всупереч приписам ч.4 ст.20 Закону України "Про культуру", що є підставою для визнання зазначеного рішення незаконним з даної підстави.

При цьому, належність спірної будівлі до об'єктів права комунальної власності Територіальної громади сіл, селищ, міст Новобузького району Миколаївської області в особі Новобузької районної ради не позбавляє відповідача як власника обов'язку дотримуватись приписів діючого законодавства України при розпорядженні належним йому майном.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судовий збір у сумі 1762 грн. відповідно до ст. 129 ГПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Новобузької районної ради Миколаївської області від 22 грудня 2017 року №376 "Про передачу на баланс в оперативне управління комунальному підприємству "Майно" майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Новобузького району за адресою: м. Новий Буг, площа Свободи (раніше Леніна), 33".

Стягнути з Новобузької районної ради, 55600, Миколаївська область, м. Новий Буг, вул. Гребеннікова, 1 (код ЄДРПОУ 25375103) на користь комунального закладу "Новобузька дитяча школа мистецтв", 55600, Миколаївська область, Новобузький район, м. Новий Буг, вул. Леніна, 33 (код ЄДРПОУ 03023639) суму судового збору в розмірі 1762 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку відповідно до ст. ст. 256, 257 ГПК України із врахуванням його перехідних положень.

Повний текст рішення складено і підписано 18.02.2019 року.

Суддя А.П. Алексєєв