Рішення від 13.02.2019 по справі 809/242/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" лютого 2019 р. справа № 809/242/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 І.), 07.02.2018 звернувся в суд з позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач 2) про визнання бездіяльності щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії, неперерахунку та невиплати пенсії відповідно до вимоги Закону України від 23.12.2015 №900-VIII - неправомірною, зобов'язання видати та направити довідку про розмір грошового забезпечення, здійснити перерахунок пенсії, з підстав порушення суб'єктом владних повноважень пенсійного законодавства України при обрахунку та виплаті пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем 1 в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" складено та направлено відповідачу 2 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 за №3179/108/05/8-17 від 30.06.2017, врахувавши при цьому 3,02% премії, замість встановленого на момент звільнення позивача зі служби 24-відстоткового її розміру, а також не вказавши надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% та надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 19 %.

У свою чергу, відповідачем 2 всупереч вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII не здійснено перерахунок пенсії позивачу, з огляду на відсутність виділення з Державного бюджету України додаткових коштів.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач 2 скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 19.02.2018 №2696/06 від 15.01.2018, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив, просив у задоволенні позову відмовити (а.с.41-44). Зокрема, вказав, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено складові грошового забезпечення поліцейських, серед яких відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань. Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 визначено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Таким чином, на переконання відповідача, відсутні правові підстави для врахування до грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії премії у розмірі 24%, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 19%.

Окрім цього, у відзиві зазначено про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з огляду на відсутність виділених з Державного бюджету України коштів на виплату пенсії. Також, відповідач 2 зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, встановлений статтею 122 КАС України.

Відповідач 1, у встановлений судом строк, відзиву на позовну заяву не надав.

Відповідно до частини 6 статті 162 та частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Позивачем 21.02.2018 подано відповідь на відзив, в якій зазначив, що твердження відповідача 2 у відзиві є помилковими та просив відхилити відзив.

Судом встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Пз/9901/1/18 від 02.02.2018 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом Особи до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 зупинено провадження в даній адміністративній справі, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі, провадження в якій відкрито ухвалою Верховного Суду від 02.02.2018 (Пз/9901/1/18).

В результаті розгляду апеляційної скарги на рішення Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), Великою Палатою Верховного Суду 12.12.2018 ухвалено постанову, якою апеляційні скарги пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України за позовом до Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Вінницькій області залишено без задоволення, а рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 - без змін.

З огляду на усунення обставин, що слугували підставою для зупинення провадження, ухвалою суду від 18.01.2019 провадження у даній адміністративній справі поновлено.

Частиною 10 статті 290 КАС України визначено, що у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає:

1) ознаки типових справ;

2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм;

3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 12.03.2018 по справі № 802/2196/17-а виокремив такі ознаки типової справи:

1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб";

2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області;

3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;

4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Обставин, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі Великою Палатою Верховного Суду не встановлено.

Судом також встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №820/6514/17, ухваленим 15.02.2018, та яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Згідно зі змісту вказаного рішення, Верховним Судом визначено такі ознаки цієї типової справи:

1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ";

2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;

3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Абзацами 56 та 57 вказаного рішення встановлено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Адміністративна справа №809/242/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії, неперерахунку та невиплати пенсії відповідно до вимоги Закону України від 23.12.2015 №900-VIII - неправомірною, зобов'язання видати та направити довідку про розмір грошового забезпечення, здійснити перерахунок пенсії, відповідає ознакам типових справ, визначених у рішеннях суду, ухвалених за результатами розгляду Верховним Судом зразкових справ №809/242/18-а (Пз/9901/1/18) та №820/6514/17 (Пз/9901/8/18).

У частині 3 статті 291 КАС України зазначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позов та письмові докази, якими сторони обґрунтовують свої позиції, судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та починаючи з 21.02.1997 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Наведене підтверджується протоколом за пенсійною справою №00-5689 (МВС) від 27.12.2017 (а.с.24).

Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області сформовано довідку №3179/108/05/8-17 від 30.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, станом на 01.01.2016 (а.с.19).

Згідно із вказаною довідкою, розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника УКР УМВС в області, прирівняної до посади заступника начальника відділу ГУНП становить: посадовий оклад - 3000 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200 грн; надбавка за стаж служби (45%) - 2340 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., премія (3,02%) - 241,75 грн.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, у зв'язку із бездіяльністю стосовно проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, відповідно вимог Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Згідно зі змістом листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №402/С-15 від 02.06.2017, позивачу роз'яснено, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988, буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.21-22).

Окрім цього, 09.01.2018 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із заявою про внесення змін до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У відповідь на таке звернення, відповідачем 1 направлено позивачу листа від 24.01.2018 №С-14/108/05/8-18, яким відмовлено у внесенні уточнюючих даних до довідки про розмір грошового забезпечення та вказано, що до довідки включено всі види грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Включення до довідки про грошове забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань вказаною постановою не передбачено. Також, позивачу роз'яснено, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, розмір премії для перерахунку пенсії враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право особи на проведення перерахунку пенсії. У відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/02-2017, визначено розмір середньої премії за посадою заступника начальника відділу ГУНП, що становить 3,02%. Відтак, на переконання відповідача 1, грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії визначено відповідно до норм чинного законодавства, а підстави для внесення будь-яких змін - відсутні (а.с.24-25).

Відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу та Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області у внесенні змін до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії слугували підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з даною позовною заявою.

Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі, також Закон №2262-XII), Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (надалі, також - Постанова №988), постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі, також - Постанова №1294), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі, також - Порядок №45), інших законів та підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Досліджуючи доводи позивача про протиправність бездіяльності відповідача 2, що полягає у неперерахунку та невиплаті пенсії позивачу відповідно до вимог Закону № 900-VIII статті 63 Закону №2262-XII та Постанови №988, з огляду на відсутність коштів, суд виходить із такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, в редакції від 01.01.2016, чинній на момент отримання права на перерахунок пенсії, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Частиною 1 Постанови №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як уже зазначалось судом, згідно із довідкою №3179/108/05/8-17 від 30.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника УКР УМВС в області, прирівняної до посади заступника начальника відділу ГУНП становить: посадовий оклад - 3000 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200 грн; надбавка за стаж служби (45%) - 2340 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн., премія (3,02%) - 241,75 грн.

У відповідності до Закону № 900-VIII, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (надалі, також - Закон №580-VIII) доповнено абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб".

Вищевказані зміни до Закону №580-VIII набрали чинності 29.12.2015.

Відповідно до статті 102 цього ж Закону, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських було більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів МВС України, грошове забезпечення поліцейських, яке, за розміром є більшим, ніж колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі Постанови №988.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено Порядком №45, відповідно до пунктів 1, 2, 3 якого, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Наведене у листі №402/С-15 від 02.06.2017 твердження відповідача 2 про розгляд питання щодо проведення позивачу перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності Постановою №988 без особистого звернення позивача та лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України суд вважає помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018, з огляду на таке.

Відповідно до статті 8 Закону №2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з статтею 10 зазначеного Закону, обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Частинами першою та другою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Частиною першою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV (в редакції від 02.12.2012) суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15.02.2018, а також у рішеннях Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

З огляду на зазначені положення, та враховуючи наявність законних підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону №900-VIII, суд вважає посилання відповідача 2 на відсутність фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим та недопустимим.

Стосовно доводів відповідача 2 про застосування строків звернення до суду, які встановлені частиною 2 статті 122 КАС України, суд звертає увагу на таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а також строки перерахунку та виплати пенсій - є Закон № 2262-ХІІ.

Частиною 3 статті 51 цього Закону визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №3179/108/05/8-17 від 30.06.2017, саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому, право позивача на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежене будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018.

Враховуючи все вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неперерахунку та невиплати пенсії згідно із вимогами Закону України від 23.12.2015 №900-VIII, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області №3179/108/05/8-17 від 30.06.2017.

Оцінюючи доводи позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 19% та премії у розмірі 24%, та зобов'язання видати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області таку довідку про розмір грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 988, що набрала чинності 02 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Як уже зазначалось судом, відповідно до частин 3 та 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р., для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом МВС України "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" від 06.04.2016 №260, чинним законодавством України, а саме Постановою №1294 та наказом МВС України "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" від 31.12.2007 №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Суд звертає увагу на те, що Постановою №988 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5).

Так, з урахуванням встановлених Постановою №988 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить 3000 грн (за посадою заступника начальника УКР УМВС в області, прирівняною до посади заступника начальника відділу ГУНП); оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200 грн; надбавка за стаж служби (45%) - 2340 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 та премія.

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем 1 до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.06.2017 за №3179/108/05/8-17 (а.с.19).

Таким чином, враховуючи те, що у відповідності до Постанови №988, надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, то згідно із вимогами абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, правових підстав для її включення до складу грошового забезпечення позивача суд не вбачає.

З'ясовуючи правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 24% до 3,02%, суд зважає на таке.

Відповідачем 1 у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.06.2017 за №3179/108/05/8-17 вказано розмір премії 3,02%, що становить 241,75 грн (а.с.19).

Як уже зазначалось судом, згідно із пунктом 5 Порядку №45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що гарантоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право позивача на перерахунок пенсії за посадою заступника начальника УКР УМВС в області, прирівняною до посади заступника начальника відділу ГУНП виникло у грудні 2015 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, відповідно до Постанови №988.

Згідно із відповіддю Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 24.01.2018 №С-14/108/05/8-18, листом Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/02-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" встановлено середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року. Так, у грудні 2015 року середній розмір премії по Україні за посадою заступника начальника відділу ГУНП, яку обіймав позивач до звільнення, становив 3,02% (а.с.24-25).

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 3,02% .

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 3,02% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку із чим, підстав для врахування премії у розмірі 24%, яку отримував позивач на момент призначення пенсії - немає.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 19% та премії у розмірі 24% - неправомірними та зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області видати та направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із врахуванням вказаних складових до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016, є необгрунтованими та не підлягають до задоволення.

З огляду на висновок суду про відсутність підстав для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 19% та премії у розмірі 24% до складу грошового забезпечення позивача, не підлягає задоволенню і позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням зазначених складових грошового забезпечення.

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог. Відтак, підлягають стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 352,50 грн, що пропорційно становить 25 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору, згідно з квитанцією №0.0.957198348.1 від 06.02.2018 (а.с.3).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неперерахунку та невиплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.06.2017 за №3179/108/05/8-17 - неправомірною.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 76008, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) сплачений судовий збір, відповідно до квитанції №50.143.1/10240300 від 15.01.2018 в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 50 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, 76008, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1;

Відповідач 1 - Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області, адреса: вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 08592193;

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.

Суддя Главач І.А.