Постанова від 05.02.2019 по справі 752/5918/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 752/5918/17 Суддя (судді) першої інстанції: Шевченко Т.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Безименної Н.В.

суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.

за участю секретаря судового засідання Цюпка Б.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 10 жовтня 2018 року (повний текст складено 10 жовтня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення при обчисленні максимального розміру підвищення до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 з 06 жовтня 2016 року та зобов'язати його провести перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_2 згідно з вказаною постановою з урахуванням основного розміру пенсії, який становить 90% грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати з 06 жовтня 2016 року.

Рішенням Голосіївського районного суду м.Києва від 10 жовтня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що відповідачем максимальний розмір підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 визначено із основного розміру пенсії в 80%, в той час, як основний розмір пенсії позивача становить 90% грошового забезпечення, що призвело до неправомірного зменшення максимального розміру підвищення за вказаною постановою з 1123,20 грн. до 587,07 грн.

Відповідач відзив на апеляційну скаргу не подавав, та надав до суду письмові пояснення, що на виконання постанови Голосіївського районного суду м.Києва у справі №752/9840/16-а позивачу розраховано максимальний розмір підвищення з врахуванням розміру пенсії з 90% сум грошового забезпечення позивача станом на 01 квітня 2012 року, внаслідок чого максимальний розмір підвищення з 24 грудня 2015 року по 05 жовтня 2016 року становить 1123,20 грн.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 позивачу було здійснено перерахунок пенсії і включено підвищення до пенсії у розмірі 587,07 грн.

Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 05 жовтня 2016 року у справі №752/9840/16-а (а.с.14) задоволено позов ОСОБА_2, визнано дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо зменшення при обчисленні максимального розміру підвищення до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_2, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії згідно вказаної Постанови з урахуванням основного розміру пенсії, який становить 90 % грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати з 24 грудня 2015 року по 05 жовтня 2016 року включно, з урахуванням проведених виплат.

За наслідком звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою від 29 грудня 2016 року (а.с.17) щодо перерахунку його пенсії на підставі вказаного судового рішення, листом від 25 січня 2017 року №1827/03 (а.с.18) позивача повідомлено про здійснення перерахунку його пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням, з 24 грудня 2015 року по 05 жовтня 2016 року.

В той же час, відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі позивача від 07 березня 2017 року (а.с.19) розмір пенсії позивача становить 6058,85 грн., в тому числі підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 складає 587,07 грн.

Вважаючи розрахунок підвищення у такому розмірі протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що відповідачем було обґрунтовано здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови суду у справі №752/9840/16-а без здійснення підвищення до пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №355, оскільки на момент призначення і виплати позивачу пенсії у 2012 році розмір пенсії був менший, ніж це встановлено постановою.

За наслідками перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, колегія суддів доходить наступних висновків.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ пенсія за вислугу років призначається у розмірі: за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорії 2 і 3, - 90 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Колегія суддів звертає увагу, що постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 05 жовтня 2016 року у справі №752/9840/16-а, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року та набрала законної сили, встановлено право позивача на перерахунок його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року з урахуванням основного розміру пенсії, що становить 90% грошового забезпечення.

З наявної в матеріалах справи копії довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року для нарахування (перерахунку) пенсії (а.с.12), станом на 01 квітня 2012 року розмір грошового забезпечення позивача становить 5361,30 грн., таким чином, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року максимальний розмір підвищення до пенсії ОСОБА_2 становить 1123,20 грн. (5361,30 грн. х 90% - 3701,97 грн.).

Згідно з наданим відповідачем до суду апеляційної інстанції розрахунку перерахованої пенсії позивача від 04 січня 2017 рок підсумок пенсії позивача з надбавками становить 6508,48 грн., в тому числі підвищення за постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року становить 1123,20 грн., яке розраховано з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення.

В той же час, з наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії позивача за вислугу років від 07 березня 2017 року (а.с.19) вбачається, що позивачу було змінено розмір підвищення за постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року, яке було розраховане з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення та складало 587,07 грн. (5361,30 грн. х 80% - 3701,97 грн.).

В супереч ч.2 ст.77 КАС України, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не виконано свого обов'язку по доведенню правомірності зменшення розміру підвищення до пенсії позивача за постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року, шляхом його розрахунку з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення позивача, в той час, як судовим рішенням, яке набрало законної сили встановлено право позивача на перерахунок його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року з урахуванням основного розміру пенсії, що становить 90% грошового забезпечення.

З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, беручи до уваги наявність у позивача відповідного права на обчислення підвищення за постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року з урахуванням основного розміру пенсії, що становить 90% грошового забезпечення, та враховуючи, що постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 05 жовтня 2016 року у справі №752/9840/16-а, яка набрала законної сили, зобов'язано здійснити відповідний перерахунок та виплату за період з 24 грудня 2015 року по 05 жовтня 2016 року, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок та виплату ОСОБА_2 такого підвищення з урахуванням основного розміру пенсії, що становить 90% грошового забезпечення з 06 жовтня 2016 року.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, неправильне тлумачення закону, призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню повністю з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 10 жовтня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві щодо зменшення при обчисленні максимального розміру підвищення до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 з 06 жовтня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м.Києві провести перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 з урахуванням основного розміру пенсії, який становить 90% грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати з 06 жовтня 2016 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 11 лютого 2018 року.

Головуючий суддя Н.В.Безименна

Судді В.О.Аліменко

А.Ю.Кучма