Справа №1340/4384/18
29 січня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника відповідача Цимбора Ю.О.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання відповідача здійснити заходи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01.04.2018 року, починаючи з 01.04.2018 року з урахуванням виплаченого.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у серпні 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з вимогою провести перерахунок пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення, передбачені ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» посади, з якої його звільнено зі служби та здійснювати її виплату загальною сумою відповідно до ч.3 ст.52 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак станом на вересень 2018 року відповіді на лист позивача відповідачем не надано, а відповідний перерахунок пенсії - не здійснено.
Ухвалою суду від 28.09.2018 року відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні, що відбулося 08.11.2018 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що перерахунок пенсії позивача здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Протокольною ухвалою суду відмовлено позивачу у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 27.12.2018 року постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Позивач у судове засідання не прибув, надіслав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, в якому також вказав, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом встановлено, що у квітні 2018 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.
Як вбачається з розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №ХВ1301004427 від 25.03.2018 року перерахунок пенсії позивачу був здійснений з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадового окладу - 3080,00 грн., окладу за військовим званням - 950,00 грн., надбавки за вислугу років 50 % - 2015,00 грн.
Позивач, вважаючи що перерахунок пенсії йому здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення, 01.08.2018 року звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про проведення перерахунку його пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» посади, з якої його звільнено зі служби та здійснювати її виплату загальною сумою згідно ч.3 ст.52 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак станом на вересень 2018 року відповіді на лист позивача відповідачем не надано, а належний перерахунок пенсії - не здійснено.
На думку позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
За приписами ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Згідно з п.1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.01.2018 року та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зміст наведених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що перерахунок пенсій, у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду, на обліку в яких перебувають відповідні військовослужбовці - пенсіонери, на підставі довідок про грошове забезпечення, що видані органами, де проходили службу зазначені пенсіонери.
Територіальні органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями перевіряти правильність складення довідок, тобто встановлювати відповідність їх змісту формі, що затвердженою додатками 2 і 3 до Порядку №45.
Разом з цим, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє територіальні органи Пенсійного фонду України повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Судом встановлено, що Львівський обласний військовий комісаріат виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку №ХВ61832 від 21.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадового окладу - 3080,00 грн., окладу за військове звання (прапорщик) - 950,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50 % - 2015,00 грн.
Оскільки інших видів грошового забезпечення до вказаної довідки Львівським обласним військовим комісаріатом включено не було, суд дійшов висновку, що правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у відповідача не було.
Крім того, доказів оскарження дій Львівського обласного військового комісаріату щодо складання та направлення відповідачу довідки для нарахування пенсії з встановленими у ній видами грошового забезпечення такими, як посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років, позивачем не надано, як і не було заявлено таких вимог в межах розгляду даної справи чи іншого судового спору.
Відповідач є органом виконавчої влади, який, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, має право діяти лише у межах, передбачених діючим законодавством України. Головне управління при перерахунку пенсії позивачу керувалось виключно чинним законодавством України. Таким чином підстави для визнання протиправними таких дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження та спростовуються наведеними матеріалами справи. Адже, згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами з посиланнями на відповідні положення законодавства про необґрунтованість позовних вимог позивача.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити заходи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження державної служби, премію станом на 01.04.2018 року, починаючи з 01.04.2018 року, з урахуванням виплаченого є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст.139 КАС України, сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не повертається.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні прозову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 08 лютого 2019 року.