Ухвала від 08.02.2019 по справі 815/5121/16

Справа № 815/5121/16

УХВАЛА

08 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балан Я.В., розглянувши заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, по адміністративній справі №815/5121/16, за позовною заявою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області (правонаступник Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі) до Відділу освіти Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, про стягнення капіталізованих платежів,-

Встановив:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі до Відділу освіти Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, про стягнення капіталізованих платежів на суму 926 771,52 гривень - задоволено.

29 березня 2017 року, Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі №815/5121/16.

29 січня 2019 року, через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду, від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області, надійшла заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа (вх.№33501/19 від 29.01.2019р.).

В обґрунтування вищевказаної заяви зазначено, що виконавчий лист № 815/5121/16, виданий Одеським окружним адміністративним судом 29 березня 2017 року, було втрачено під час пересилання Управлінням ДКС України у м. Одесі, у зв'язку з чим, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області було позбавлено можливості в строк подати виконавчий лист на примусове виконання.

Ухвалою від 30 січня 2019 року, призначено до розгляду у судовому засіданні заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.

У судове засідання призначене на 08 лютого 2019 року, сторони не з'явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Разом з тим, до суду надійшло клопотання від заявника про розгляд заяви без його участі.

Відповідно до частини 3 статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно із частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, суд зазначає наступне.

Порядок оформлення та видачі виконавчих листів визначений Кодексом адміністративного судочинства України та Законом України “Про виконавче провадження” №1404-VІІІ від 02.06.2016 року (у редакції, яка була чинна на момент видачі виконавчого листа від 17.02.2017 року).

Відповідно до статті 12 Законом України “Про виконавче провадження” №1404-VІІІ від 02.06.2016 року (редакція від 17.02.2017 року), виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

Строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки або розстрочки виконання рішення.

У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.

Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.

Судом встановлено, що рішення в адміністративній справі №815/5121/16 набрало законної сили 06 березня 2017 року та строком пред'явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі №815/5121/16 зазначено - 07 червня 2017 року.

Проте суд зазначає, що відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-XIVвід 23.09.1999 року (у редакції чинній на момент видачі виконавчого листа), Фонд соціального страхування України є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не пов'язані з цією діяльністю. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються тільки за цільовим призначенням. Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-XIVвід 23.09.1999 року визначено, що робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділеннях в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

08 серпня 2017 року, діяльність Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі (код ЄДРПОУ 38723446) припинено, у зв'язку з реорганізацією шляхом приєднання до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області, яке є правонаступником.

У редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-XIV від 11.10.2018 року, статтею 8 визначено, що робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.

Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.

Статтею 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-XIV від 11.10.2018 року, закріплено, що джерелами формування коштів Фонду є: 1) страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; 2) суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення; 3) суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за соціальним страхуванням; 4) доходи від розміщення тимчасово вільних коштів, у тому числі резерву коштів Фонду; 5) капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; 6) доходи від реалізації майна, придбаного за рахунок коштів Фонду; 7) добровільні внески та інші надходження відповідно до закону.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Фонд соціального страхування України не відноситься до держави або державного органу у розумінні статті 12 Закону України “Про виконавче провадження” №1404-VІІІ від 02.06.2016 року.

Дослідивши Положення про Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області, затверджене наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування №31-ОД від 23.01.2018, судом встановлено, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області - є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, Основами законодавства України про про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексом законів про працю України, законами України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, “Про охорону праці”, іншими законами та нормативно- правовими актами, Статутом Фонду соціального страхування України, рішеннями правління Фонду, Типовим положенням про управління та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.

Таким чином, оскільки судом помилково видано виконавчий лист по адміністративній справі №815/5121/16 з строком пред'явлення виконавчого листа до виконання три місяці замість трьох років, суд визнає причини пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання поважними.

Згідно із частиною першою статті 376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Зазначена норма права узгоджується з частиною шостою статті 12 Закону України №1404-VIII, відповідно до якої стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.

Враховуючи викладене, заява про поновлення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа в даній адміністративній справі підлягає задоволенню, а такий строк - поновленню, та має обчислюватись з дати постановлення даної ухвали.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 373, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області, про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у адміністративній справі №815/5121/16 - задовольнити.

Поновити Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Лідерсівський бульвар, 3Б, код ЄДРПОУ 41322052), строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання, виданого Одеським окружним адміністративним судом у справі №815/5121/16, строком на три роки з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Копію ухвали надіслати (вручити) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Балан Я.В.