06 лютого 2019 року № 320/6245/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., за участю секретаря судового засідання Масловської К.І.,
представників позивача: Ларичевого В.В.,
представника відповідача: Соколова Д.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Устимівський котельно-механічний завод»
доГоловного управління ДФС у Київській області
проВизнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Устиміський котельно-механічний завод» з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, у якому позивач просить суд:
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС України у Київській області від 06.08.2018 №0077525401, яким визначено суму грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі 683946,51 грн.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що контролюючий орган дійшов необґрунтованих висновків про несвоєчасну реєстрацію ТОВ «Устимівський котельно-механічний завод» податкових накладних у ЄРПН у зв'язку з чим безпідставно визначив підприємству штраф у розмірі 683946,51 грн.
Позивач також зауважує, що визначаючи штрафні санкції контролюючий орган не врахував, що платники податків звільняються від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, що були складені у червні 2017 року та були зареєстровані до кінця липня 2017 року.
Відповідач позов не визнав, на обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначив, що під час камеральної перевірки було виявлено 13 випадків несвоєчасної реєстрації податкових накладних у ЄРПН. За викладених обставин вважає, що обґрунтовано застосував до ТОВ «Устимівський котельно-механічний завод» штрафні санкції.
При цьому відповідач зазначає, що визначаючи розмір штрафних санкцій контролюючим органом були враховані особливості застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених у червні 2017 року, у зв'язку з чим сума штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної від 29.06.2017 №11, відображена в акті перевірки, не була включена до оспорюваного позивачем податкового повідомлення-рішення.
ІІІ. Процесуальні дії суду у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.12.2018 відкрите спрощене позовне провадження у справі №320/6245/18 та призначено її до розгляду у судовому засіданні.
У судовому засіданні 06.02.2019 було проголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення складений 07.02.2019.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
02 липня 2018 року Головним управлінням ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку даних своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ «Устимівський котельно-механічний завод».
Результати перевірки оформлені актом від 02.07.2018 №397/10-36-54-01/35584366 (а.с. 9-11).
За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що полягає у несвоєчасній реєстрації тринадцяти податкових накладних від 07.06.2016 №11, від 03.06.2016 №24, від 24.06.2016 №21, від 30.12.2016 №29, від 29.06.2017 №11, від 23.08.2018 №22, від 23.07.2018 №23, від 23.08.2017 №21, від 13.09.2018 №12, від 08.09.2017 №6, від 13.09.2017 №9, від 06.02.2018 №2, від 05.02.2018 №1 у Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі Акта перевірки та відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.08.2018 №0077525401, яким позивачеві визначений штраф у розмірі 683946,52 грн. (а.с. 52-53).
Відповідно до розрахунку штрафу до вказаного податкового повідомлення-рішення (а.с. 54)., штрафні санкції у розмірі 683946,52 грн. були визначені у зв'язку з:
- затримкою реєстрації податкової накладної №11 від 07.06.2016 на 2 дні - у розмірі 61,67 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №24 від 03.06.2016 на 27 днів - у розмірі 64000,00 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №21 від 24.06.2016 на 16 днів - у розмірі 10000,00 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №29 від 30.12.2016 на 3 дні - у розмірі 741,61 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №22 від 23.08.2017 на 4 дні - у розмірі 609,80 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №23 від 23.08.2017 на 4 дні - у розмірі 779,17 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №21 від 23.08.2017 на 4 дні - у розмірі 954,55 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №12 від 13.09.2017 на 10 днів - у розмірі 86083,33 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №6 від 08.09.2017 на 19 днів - у розмірі 253166,67 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №9 від 13.09.2017 на 19 днів - у розмірі 266666,67 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №2 від 06.02.2018 на 3 дні - у розмірі 22,49 грн.;
- затримкою реєстрації податкової накладної №1 від 05.02.2018 на 3 дні - у розмірі 860,56 грн.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.
V. Норми права, які застосував суд
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній до 01.01.2017) передбачено, що Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній починаючи з 01.01.2017) передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній до 01.01.2017) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній з 01.01.2017) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Відповідно до пункту 42 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України штрафні санкції, передбачені пунктом 120 1.1 статті 120 1 цього Кодексу за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201 цього Кодексу, які були складені у період з 1 червня 2017 року по 30 червня 2017 року, не застосовуються до платника податків за умови реєстрації таких податкових накладних не пізніше 31 липня 2017 року.
VI. Оцінка суду
До 01.01.2017 платники податку зобов'язані були зареєструвати податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань.
З 01.01.2017 платники податку зобов'язані реєструвати податкову накладну, що складена у першій половині місяця - до кінця місяця, у другій половині місяця - до 15 календарного дня наступного місяця.
Порушення зазначених строків є підставою для застосування до платника податку штрафних санкцій.
При цьому за порушення строків реєстрації податкових накладних, складених у період з 01.06.2017 по 30.06.2017, штрафні санкції не застосовуються, за умови, що платник податків зареєстрував їх не пізніше 31.07.2017.
Виходячи з вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, граничним днем реєстрації податкової накладної від 07.06.2016 №11 є 22.06.2016, від 03.06.2016 №24 є 18.06.2016, від 24.06.2016 №21 є 09.07.2016, від 30.12.2016 №29 є 14.01.2017, від 23.08.2018 №22 є 15.09.2017, від 23.08.2018 №23 є 15.09.2017, від 23.08.2017 №21 є 15.09.2017, від 13.09.2018 №12 є 30.09.2017, від 08.09.2017 №6 є 30.09.2017, від 13.09.2017 №9 є 30.09.2017, від 06.02.2018 №2 є 28.02.2018, від 05.02.2018 №1 є 28.02.2018.
Як вбачається з матеріалів справи та визнається позивачем, податкову накладу від 07.06.2016 №11 в ЄРПН зареєстровано 24.06.2016, тобто із затримкою на 2 дні; податкову накладу від 03.06.2016 №24 в ЄРПН зареєстровано 15.07.2016, тобто із затримкою на 27 днів; податкову накладу від 24.06.2016 №21 в ЄРПН зареєстровано 25.07.2016, тобто із затримкою на 16 днів; податкову накладу від 30.12.2016 №29 в ЄРПН зареєстровано 17.01.2017, тобто із затримкою на 3 дні; податкову накладу від 23.08.2018 №22 в ЄРПН зареєстровано 19.09.2017, тобто із затримкою на 4 дні; податкову накладу від 23.07.2018 №23 в ЄРПН зареєстровано 19.09.2017, тобто із затримкою на 4 дні; податкову накладу від 23.08.2017 №21 в ЄРПН зареєстровано 19.09.2017, тобто із затримкою на 4 дні; податкову накладу від 13.09.2018 №12 в ЄРПН зареєстровано 10.10.2017, тобто із затримкою на 10 днів; податкову накладу від 08.09.2017 №6 в ЄРПН зареєстровано 19.10.2017, тобто із затримкою на 19 днів; податкову накладу від 13.09.2017 №9 в ЄРПН зареєстровано 19.10.2017, тобто із затримкою на 19 днів; податкову накладу від 06.02.2018 №2 в ЄРПН зареєстровано 03.03.2018, тобто із затримкою на 3 дні; податкову накладу від 05.02.2018 №1 в ЄРПН зареєстровано 03.03.2018, тобто із затримкою на 3 дні.
З урахуванням викладеного суд повністю погоджується в висновками контролюючого органу про несвоєчасну реєстрацію позивачем податкових накладних.
Отже, контролюючий орган обґрунтовано визначив позивачеві штрафні санкції у спірному податковому повідомленні-рішенні.
Суд повністю відхиляє доводи позивача про невідповідність розміру штрафної санкції у зв'язку з неврахуванням контролюючим органом при їх визначені положень пункту 42 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, яким передбачено звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, складених у період з 01.06.2017 по 30.06.2017, за умови, що платник податків зареєстрував їх не пізніше 31.07.2017.
Як вбачається з розрахунку штрафу до спірного податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції позивачеві були визначені за порушення строків реєстрації дванадцяти податкових накладних №11 від 07.06.2016 - у розмірі 61,67 грн.; №24 від 03.06.2016 - 64000,00 грн.; №21 від 24.06.2016 - у розмірі 10000,00 грн.; №29 від 30.12.2016 - у розмірі 741,61 грн.; №22 від 23.08.2017 - у розмірі 609,80 грн.; №23 від 23.08.2017 - у розмірі 779,17 грн.; №21 від 23.08.2017 - у розмірі 954,55 грн.; №12 від 13.09.2017 - у розмірі 86083,33 грн.; №6 від 08.09.2017 - у розмірі 253166,67 грн.; №9 від 13.09.2017 - у розмірі 266666,67 грн.; №2 від 06.02.2018 - у розмірі 22,49 грн.; №1 від 05.02.2018 - у розмірі 860,56 грн.
Суд зауважує, що контролюючий орган не визначав позивачеві штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (зокрема від 29.06.2017 №11), що були складені у період з 01.06.2017 по 30.06.2017.
VII. Висновок суду
Оскільки факт затримки реєстрації податкових накладних підтверджується документально, а позивачем не було спростовано правильність здійснення контролюючим органом розрахунку штрафних санкцій, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 06.08.2018 №0077525401 є протиправним та підлягає скасуванню.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Належних і достатніх доказів, які б простували висновки контролюючого органу, викладені ним в Акті перевірки, позивач не надав.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.
VIIІ. Розподіл судових витрат
Оскільки суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають. Доказів понесення відповідачем - суб'єктом владних повноважень витрат, пов'язаних з розглядом справи, матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Київський окружний адміністративний суд до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Дата складення повного рішення суду 07.02.2019.
Суддя Леонтович А.М.