Рішення від 07.02.2019 по справі 806/799/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 року м. Житомир справа № 806/799/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Ліквідаційної комісії про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Ліквідаційної комісії щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та не направлення нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

- зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії виготовити та направити позивачу і до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку за формою, встановленою додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією згідно постанови КМУ №988 від 11.11.2015 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за спеціальне звання - 1800,00 грн., надбавка за стаж служби 35% - 1767,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3408,75 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 487,50 грн., премія 55% - 5892,56 грн., з відображенням того, що пенсія повинна бути зарахована з урахування 68% від зазначеного грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позову позивача зазначив, що з 2011 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсію позивач отримує на підставі довідки, виданої головою ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, у якій не включено надбавки, які були встановлені при виході на пенсію, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія в розмірі 55%. Позивач стверджує про наявність права на перерахунок пенсії у розмірі, що був встановлений на час її призначення.

05.03.2018 до суду представник відповідача надав відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку з необґрунтованістю і безпідставністю позовних вимог. Зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відносно позивача видана у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім того, просить залучити до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області як третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача.

Ухвалою від 19.02.2018 було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 06.03.2018 провадження в адміністративній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18).

Ухвалою суду від 21.01.2019 поновлено провадження у справі.

Розглянувши доводи клопотання відповідача про залучення третьої особи, суд відмовляє у його задоволенні у зв"язку із необґрунтованістю.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне.

Встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.

ГУ ПФУ в Житомирській області позивачу було видано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 29.06.2017 №85/1132, яка надана пенсійному органу Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області.

Вказана довідка містить наступні складові грошового забезпечення позивача за посадою заступник начальника Народицького районного відділу УМВС -заступник начальника відділу поліції: посадовий оклад - 3250,00 грн., оклад за спеціальне звання - 1800,00 грн., надбавка за стаж служби 35% - 1767,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 487,50 грн., премія 3,11% - 227,19 грн., всього: 7532,19 грн.

Позивач, вважаючи, що під час перерахунку пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії, йому було протиправно не враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань та зменшено премію до 3,11%, звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не погоджується із доводами позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 3,11 % замість 55%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з листом Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за посадами, які доведено до Ліквідаційних комісій для формування довідок про грошове забезпечення.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 3,11 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстави для врахування премії у розмірі 55%, як отримував позивач, відсутні.

Таким чином, правова позиція суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеною у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у справі № 802/2196/17-а, що оскаржено до Великої Палати Верховного Суду та залишено без змін постановою від 12.12.2018.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 77, 242-246, 255, 263, 295 КАС України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (Старий Бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 08592164) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії -відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос