Рішення від 08.02.2019 по справі 300/77/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2019 р. справа № 300/77/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову у перерахунку та виплаті пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.01.2019 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмову у перерахунку та виплаті пенсії; зобов'язання провести з 05.12.2018 перерахунок та виплату пенсії з п'ятикратного розміру заробітної плати відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням виплачених сум.

14.01.2019 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що позивач в період з 23.05.1987 до 17.09.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», у вказаний період проходив дійсну військову службу в Збройних Силах СРСР. На заяву позивача, про проведення йому перерахунку та виплату пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач відмовив. Вважає відмову у перерахунку та виплаті пенсії протиправною, необхідним вважає зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, з 05.12.2018.

Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні відмовити на тій підставі, що обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати стосується пенсій призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не пенсій, призначених та обчислених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Оскільки позивач отримає державну пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то права на одержання ще однієї державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач немає.

Одночасно, у відзиві на позов, відповідачем заявлено проводити розгляд справи за правилами спрощеного провадження з викликом сторін у судове засідання, однак, дана адміністративна справа відноситься до окремих категорій справ незначної складності, щодо яких статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості розгляду, серед яких, зокрема розгляд судом малозначних справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше (у письмовому провадженні). Враховуючи зміст позовної заяви, суд вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі незначної складності не вимагає проведення судового засідання, крім цього, даний випадок, визначений статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою, передбаченою частиною 6 статті 262 цього Кодексу для відмови у розгляді справи в судовому засіданні. Крім того, суд зазначає, що стаття 162 Кодексу адміністративного судочинства України визначає вимоги до відзиву на позовну заяву, і передбачає виклад заперечень проти позову, та не передбачає звернення із заявами.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1, з 23.05.1987 до 17.09.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, отримує пенсію у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Проходив військову службу в Збройних Силах СРСР.

05.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення йому з 01.10.2017 перерахунку та виплату пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

11.12.2018 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, з тих підстав, що у відповідача відсутні законні підстави та повноваження щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та рекомендовано звернутися до Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону, чинній на момент зверхня позивач із заявою про перерахунок пенсії) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії) визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №1210 від 23.11.2011.

Відповідно до пункту 9-1 вказаного Порядку за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, визначальними умовами для отримання пенсії, згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, є:

по-перше - участь осіб у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

по-друге - така участь здійснюється під час проходження дійсної строкової служби;

по-третє - встановлення інвалідності внаслідок такої участі.

Сторонами, фактичні обставини участі позивача у ліквідації наслідків аварі на Чорнобильській АЕС та встановлення позивачу інвалідності внаслідок такої ліквідації, не оспорюються та визнаються, а у суду не виникає сумніву у добровільному визнанні таких обставин.

Щодо участі у ліквідації наслідків аварі на Чорнобильській АЕС під час проходження позивачем дійсної строкової служби, суду зазначає, що згідно з Законом Верховної Ради СРСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967 (чинного на момент ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС) громадяни, прийняті у військово-учбові заклади, перебували на дійсній військовій службі.

Суд встановив, що позивач в період з 05.08.1980 до 07.07.1984 навчався у Донецькому вищому військово-політичному училищі інженерних військ і військ зв'язку. В період з 23.05.1987 до 17.09.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і у цей період не перебував на дійсній строковій службі.

Як наслідок, суд встановив, що відсутня одна з умов для призначення позивачу пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме участь у ліквідації наслідків аварі на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби.

Таким чином, у позивача відсутні підстави для отримання пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, встановленого частиною 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (індекс 78000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправною відмову у перерахунку та виплаті пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.