Провадження № 3/679/60/2019
Справа № 679/89/19
05 лютого 2019 року м.Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Стасюк Р.М., при секретарі Федорчук Л.О., за участю прокурора Максимчук В.О., особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з управління захисту економіки в Хмельницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1, місце проживання: просп.Незалежності, 21 АДРЕСА_2, заступника головного бухгалтера з методології бухгалтерського обліку та оподаткування господарських операції ДП НАЕК «Енергоатом» ВП «Хмельницька АЕС»,
за ч.2 ст.172-6 КУпАП, -
15.01.2019 року до Нетішинського міського суду Хмельницької області з управління захисту економіки в Хмельницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення №5 від 03.01.2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-6 КУпАП.
04.02.2019 року до суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 про повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-6 КУпАП до управляння захисту економіки в Хмельницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України для належного оформлення.
ОСОБА_1 клопотання адвоката підтримала.
Прокурор проти задоволення клопотання заперечував. Вказавши, що це формальні підстави.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Вивчивши клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 про повернення матеріалів для належного оформлення, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №5 від 03.01.2019 року та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що матеріали слід повернути для доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно розділу ІІ пунктів 11, 12 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015 року, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №5 від 03.01.2019 року прізвище особи, щодо якої складено протокол, значиться як «Литвинюк», однак у розділі суть адміністративного правопорушення, прізвище особи зазначено як «ОСОБА_3І.».
В графі «до протоколу додається» відсутнє посилання на кількість аркушів матеріалів адміністративної справи.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні підписи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також запис про те, що вона відмовилася від його підписання. Жодного підтвердження того, що протокол отримано ОСОБА_1 та що їй роз'ясненні її права, як особи що притягається до адміністративної відповідальності, матеріали справи не містять.
Наведені порушення закону є істотними, перешкоджають суду прийняти законне та обґрунтоване рішення і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
За таких обставин, в силу п. 2 ст. 278 КУпАП, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП слід повернути органу, який направив протокол про адміністративне правопорушення до суду, для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 245, 254, 256, 278, 283, 294 КУпАП, суддя,-
Матеріали, що надійшли з управління захисту економіки в Хмельницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-6 КУпАП - повернути до управління захисту економіки в Хмельницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Р.М. Стасюк