Справа № 822/264/18
іменем України
06 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області в якій просить суд:
1. звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову;
2. визнати протиправною бездіяльність заступника голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області Костовського В.А. щодо не виготовлення і не надання ОСОБА_1 за зверненням від 30.11.2017 року довідки за формою встановленого додатком 2 до Порядку №45 про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, з урахуванням складових відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015, постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 і наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року
3. зобов'язати голову Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області виготовити та надати ОСОБА_1 за його запитом (зверненням) від 30.11.2017 року довідку за формою встановленою додатком 2 Порядку 45 грошового забезпечення з повною реальною інформацією (складовими) згідно з постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року, постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року та наказу МВС України №499 від 31.12.2007 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
- посадовий оклад - 3250, 00 грн;
- оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн;
надбавка за стаж служби 45% - 2452,50 грн;
- надбавка за специфічні умови проходження служби (100% надбавка) - 7902,50 грн;
- надбавка за особливо важливі завдання (ОУС) 50% - 2725,00 грн;
- надбавка за службу на посадах слідчих понад 15 років - 25% - 1362,50 грн;
- премія 33,3% - 2631,50 грн,
врахованих при перерахунках пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2005 року, з 22.03.2005 року, з 01.01.2007 року, з січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на свій запит 16.06.2017 року він отримав копію довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області для перерахунку його пенсії № 101/121/49-2017 від 27.06.2017 у якій не зазначені всі складові його грошового забезпечення, які визначені законодавством, премія визначена у відсотках з якими він не згідний. Вважає, що Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Разом з позовними вимогами позивачем заявлено як одну з позовних вимог, звільнити його від сплати судового збору.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.01.2018 ОСОБА_1 відмовлено у задоволені клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.01.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області залишено без руху.
Ухвалою від 07.02.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій справі та вирішив її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.02.2018 зупинено провадження у справі №822/264/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №802/2196/17-а.
Від представника відповідача 23.02.2018 року надійшов відзив, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення позивача Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області керувалась вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», якою визначено вичерпний перелік складових, які мають бути внесені до довідки про перерахунок пенсії. Зазначив, що складові грошового забезпечення, внесені до довідки, мають відповідати складовим грошового забезпечення поліцейських, що і було враховано відповідачем.
Ухвалою від 21.01.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд поновив провадження по даній справі в зв'язку із набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.
Судом встановлено такі обставини у справі.
ОСОБА_1 з 10.11.2004 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення ОСОБА_1 16.06.2017 року звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про надання копії документів, що стали підставою для нарахування та призначення позивачу пенсії.
Листом від 03.07.2017 року за №49/29-я Ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області повідомлено, що оригінал довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року від 27.06.2017 року за вих. 101/121/49-2017 надісланий до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Відповідно довідки №101/121/49-17 від 27.06.2017 року наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року, становить: - посадовий оклад - 3250 грн; - оклад за спеціальним званням -2200 грн; - 45 % надбавка за стаж служби - 2452,50 грн; - 3,11 % премія - 245,77 грн. Всього: 8148,27 грн.
У вказаній довідці зазначено, що за нормами чинними на 01 січня 2016 року грошове забезпечення на відповідній посаді включає, крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, лише премію у розмірі 3,11 %.
Не погоджуючись із зазначеним у даній довідці нарахуванням, позивач 30.11.2017 року повторно звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області з заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Листом від 11.12.2017 року № 49/100-0 ліквідаційна комісія Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Хмельницькій області відмовило позивачу у виготовленні нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивач, вважаючи, що протиправною бездіяльністю відповідача порушені його права та законні інтереси, звернувся з позовом до суду.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також суд відхиляє доводи позивача щодо протиправності зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував, розмірі, а саме 3.11% замість 33,3%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 15.06.2017 №22/6-2017 надіслав лист головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі щодо внесення змін в інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема, середній розмір премії заступника начальника відділу поліції становить 3,11%.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 3,11% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 33,3%, яку отримував позивач, немає.
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Суд враховує, що станом на 01.01.2016 працівники органів внутрішніх справ не отримували надбавки за виконання особливо важливих завдань, оскільки з 07.11.2015 були звільнені зі служби в міліції у зв'язку з втратою чинності Закону України "Про міліцію". Станом на 01.01.2016 зазначену надбавку також не отримували поліцейські.
Аналогічні правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 по зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
При цьому, справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/1/18, тому, суд враховує зазначені вище правові висновки Верховного Суду.
За таких обставин, з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі № Пз/9901/1/18, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя О.О. Михайлов