Справа № 855/5/18 Суддя (судді) першої інстанції: Щавінський В.Р.
05 лютого 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Епель О.В., секретар судового засідання Харитонова Х.Б., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Окружного адміністративного суду міста Києва про визнання незаконною бездіяльності органу державної влади, -
ОСОБА_2 подав до Шостого апеляційного адміністративного суду заяву про визначення підсудності його позову до Окружного адміністративного суду міста Києва про:
- визнання незаконною бездіяльність Окружного адміністративного суду м.Києва, постановити рішення, що зобов'язує його негайно розглянути його позов до Міністерства економічного розвитку від 08.08.2018 і стягнути з нього заподіяну йому моральну шкоду 2000 грн. і відшкодування матеріальних витрат, які він має понести для відновлення порушеного права;
- визнання незаконними судові рішення Касаційного адміністративного суду від 11.09.2018 та 11.10.2018 по Касаційній скарзі на судове рішення Харківського апеляційного адміністративного суду.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач не згоден з порядком та строками розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва його позовної заяви від 08.08.2017р. до Міністерства економічного розвитку про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2018 р. визначено за Київським окружним адміністративним судом територіальну підсудність даної справи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 р. відповідно до п.4 ч.1 ст. 171 КАС України відмовлено у відкритті провадження, оскільки даний позов не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Суд першої інстанції зазначив, що розгляд даних вимог не може здійснюватись у порядку адміністративного судочинства.
Позивач, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2018р. як таку, що прийнято з порушенням норм процесуального права, та прийняти рішення, яким позовну заяву надіслати до Київського окружного адміністративного суду для розгляду по суті.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що даний позов підлягає розгляду в порядку норм КАС України.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу в якій погодився з висновками суду першої інстанції, висловлені в ухвалі від 27.11.2018р.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, не перешкоджає слуханню справи.
Згідно до п.2 ч.1 ст. 311 КАС України у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач не погоджується з тим, що Окружним адміністративним судом міста Києва прийнято рішення про розгляд його позовної заяви до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про визнання протиправним та скасування рішення у порядку письмового провадження (справа №826/10114/17). Крім того, позивач у позовній заяві зазначає, що судом пропущено встановлений законом строк розгляду даної адміністративної справи.
Вищенаведені позовні вимоги пред'явлені до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі,також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Враховуючі вищенаведені норми закону та зміст позовної заяви, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що даний позов не підлягає розгляду у порядку норм КАС України, судом першої інстанції правильно відмовлено у відкритті провадження.
Колегія суддів зазначає, що всі доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
Постанову складено 05.02.2019 року.
Керуючись ст. ст. 242, 292, 308, 310, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2018 р. - залишити без задоволення.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Окружного адміністративного суду міста Києва про визнання незаконною бездіяльності органу державної влади - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.В. Губська
О.В. Епель