Постанова від 30.01.2019 по справі 813/2433/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2019 року№ 857/2876/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Качмара В.Я.,

суддів - Курильця А.Р., Мікули О.І.,

при секретарі судового засідання - Пильо І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2018 року у справі №813/2433/18 (суддя Крутько О.В., рішення ухвалене о 15/12 год, м.Львів, повний текст складено 26 вересня 2018 року) за позовом ОСОБА_1 до Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі -ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.05.2018 №0031604001 (далі - ППР).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2018 року позов задоволено.

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

В доводах апеляційної скарги, посилаючись на окремі обставини справи, вказує, що позивач порушив вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481/95-ВР), а саме здійснив зберігання алкогольних напоїв в місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі - Єдиний реєстр). Вважає, що перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місці де здійснює свою господарську діяльність ОСОБА_1, а також той факт, що на момент проведення перевірки у позивача була відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Позивач відзиву на апеляційну скаргу не подав.

Учасники справи, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, а тому, апеляційний суд, відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено фактів встановлених перевіркою та підстав для прийняття оскаржуваного ППР.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, те що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОДПІ (Сколівське відділення), як приватний підприємець та здійснює підприємницьку діяльність згідно свідоцтва про державну реєстрацію від 01.02.2017 №24070000000002900 та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.10).

Основний вид діяльності - роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям.

04.05.2018 працівниками контролюючого органу відповідно до наказу від 04.05.2018 №2696 та на підставі направлень №№758, 759 від цієї ж дати здійснено перевірку з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами у магазині за адресою: АДРЕСА_1 (далі - Адреса) за результатами якої складено акт від 04.05.2018 №13/273/4000/НОМЕР_1 (далі - Акт).

Актом встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону №481/95-ВР, яке полягало у зберіганні в приміщенні павільйону за Адресою 10 (десять) пляшок пива «Львівське» ємністю 0,5 л за відсутності довідки про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру (а.с.12-15).

На підставі Акта 24.05.2018 відповідачем прийнято ППР, яким позивачу нараховано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн., за зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання не внесеному до Єдиного реєстру (порушення Закону №481/95-ВР).

Не погодившись з вказаним ППР позивач звернувся до суду із цим позовом. Вказує, що не здійснює оптовий і роздрібний продаж алкогольних напоїв та не має ліцензії на такий вид діяльності. Під час перевірки було виявлено лише дві пляшки безалкогольного медового пива.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, визначені Законом №481/95-ВР (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до статті 15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.

До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.

Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.

Частиною другою статті 17 Закону №481/95-ВР передбачена відповідальність за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 грн.

Статтею 1 цього Закону №481/95-ВР визначено, що місце зберігання - це місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного реєстру.

Єдиний реєстр - перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

За таких обставин, норми про зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру мають відношення до суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють реалізацію алкогольних напоїв, їх виробляють чи отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб. Штрафні санкції за зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного реєстру можуть бути застосовані до суб'єктів, що здійснюють процес виробництва алкогольних напоїв, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями та вимушені зберігати алкогольну продукцію у певних місяцях.

Вказана позиція викладена Верховним Судом в постановах від 22 серпня 2018 року та 26 грудня 2018 року у справах №№814/152/17, 803/454/17 відповідно.

З матеріалів справи видно, позивач здійснює роздрібну торгівлю з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям та у нього відсутня ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо не підтвердження встановленого Актом порушення позивачем вимог статті 15 Закону №481/95-ВР, що стало підставою та прийняття оскаржуваного ППР, а тому таке є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених вище правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанцій, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Головуючий суддя В. Я. Качмар

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 4 лютого 2019 року.