31 січня 2019 року
Київ
справа №821/190/18
адміністративне провадження №К/9901/63192/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів: Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
перевіривши матеріали касаційної скарги Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №821/190/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальність "Комерційна фірма "Строй Мастер" до Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення,
До Верховного Суду надійшла касаційна скарга Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018.
18.10.2018 ухвалою Верховного Суду вказану касаційну скаргу залишено без руху з мотивів її невідповідності вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме у звязку з відсутністю документу про сплату судового збору.
Разом з тим, витребувано справу №821/190/18 з суду першої інстанції з метою отримання митної декларації для встановлення суми судового збору, що підлягає сплати за подання касаційної скарги.
На адресу Верховного Суду від Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надійшло клопотання про усунуння недоліки касаційної скарги, а саме надано платіжне доручення №3290 від 09.11.2018, що підтверджує доплату судового збору у розмірі 3524,00 грн.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті касаційного провадження, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Комерційна фірма" Строй Мастер" звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Херсонській митниці ДФС щодо визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA508070/2018/000003/2 від 10.01.2018.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2018, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018, позов задоволено повністю.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення митного органу стала наявність розбіжностей у поданих товариством документах для здійснення митного оформлення товару за першим методом.
Проте, Товариством з обмеженою відповідальність "Комерційна фірма "Строй Мастер" надано всі необхідні документи для визначення митної вартості імпортованого товару за першим методом, а тому відмова митного органу у митному оформленні товару та подальше коригування його вартості за допомогою наступних методів є протиправними.
Враховуючи вищезазначене, суди попередніх інстанцій встановили, що, Митницією ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не доведено, що документи, подані декларантом для митного оформлення товару є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації.
Таким чином, рішення митного органу про коригування митної вартості товарів №UA508070/2018/000003/2 від 10.01.2018 є протиправним та підлягає скасуванню.
Разом з тим, як вбачається з Єдиного реєстру судових рішень аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14.08.2018 у справі № 821/1617/17.
Митниця ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, не погодившись з судовими рішеннями, звернулася до Верховного суду з касаційною скаргою на рішення Херсонського окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №821/190/18, в якій просить скасувати оскаржувані рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позивних вимог повністю.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15.12.2017) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє зазначити про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідн з пунком 2 частиною п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з пунктом 24 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Станом на 01.01.2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1762 гривень (стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII).
Враховуючи викладене, справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує 176200 грн., відносяться до категорії справ незначної складності (за винятком випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України).
З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень вбачається, що предметом позову у справі №821/190/18є вимога про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA508070/2018/000003/2 від 10.01.2018 у розмірі 104994,55 грн.
Отже рішення Херсонського окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2018 та постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №821/190/18 - не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись статтею 333 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду м. Києва від 12.03.2018 та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018 у справі №821/190/18.
Надіслати особі, яка подала касаційну скаргу, копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І. А. Гончарова
Судді І. Я. Олендер
Р. Ф. Ханова