Рішення від 31.01.2019 по справі 1140/3310/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3310/18

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Сагун А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області з неотримання в своєму структурному підрозділі копій вилучених 16-17 серпня 2018 року документів ФОП ОСОБА_1 або доступу до перевірки вилучених у позивача документів;

- зобов'язати відповідача протягом 6 робочих днів закінчити в установленому порядку розпочату наказом № 1101 від 19 липня 2018 року планову виїзну перевірку ОСОБА_1 та надати позивачу акт цієї перевірки.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що якщо відповідач розпочав проведення планової перевірки, він зобов'язаний закінчити її в установленому законом порядку та скласти акт перевірки, в якому зафіксувати виявлені порушення, якщо такі мають місце і, відповідно, прийняти повідомлення рішення з сумою донарахованих податків. Натомість відповідач розпочав проведення перевірки, проте не закінчив її проведення, а тому свої обов'язки здійснює неналежно.

Представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки документальна планова виїзна перевірка стосовно позивача була розпочата та у зв'язку з необхідністю призупинена. 17.12.2018 проведення перевірки було відновлено (а.с. 22).

Також, представник відповідача долучив документи, згідно яких документальна планова виїзна перевірка стосовно позивача проведена, за результатами перевірки складено акт (а.с. 89-105).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню № 32018120010000042 від 18.07.2018 року відносно ФОП ОСОБА_1 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

В ході досудового розслідування, на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда від 14.08.2018 року, в квартирі розташованій за адресою АДРЕСА_1, проведено обшук в ході якого було виявлено та вилучено документи, що стосуються фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_1, в тому числі: за період 2016-2017 років (а.с. 39-85).

13.08.2018 Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області розпочата документальна планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1, згідно наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1.» від 19.07.2018 № 1101 (а.с. 6).

17.08.2018 наказом в.о начальника Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області № 1186 «Про перенесення невикористаного терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1.» перенесено невикористаний термін (6 робочих днів) проведення документальної планової виїзної перевірки позивача (а.с. 10).

Представник позивача звернувся до відповідача із запитом про доступ до публічної інформації, а саме надати йому:

- копію наказу про проведення планової перевірки ОСОБА_1 в 2018 році;

- копії листів та інших документів зі зверненнями про отримання копій вилучених у ФОП ОСОБА_1 документів та копій відповідей на ці звернення;

- копію наказу про продовження проведення планової перевірки, якщо такий не виносився - зазначити причини (а.с .11).

09.11.2018 Відповідачем надана відповідь на запит, згідно якої надано копію наказу ГУ ДФС у Кіровоградській області від 19.07.2018 № 1101.

Зазначено, що листи запитувані у пункті другому запиту не є публічною інформацією, та повідомлено, що наказ про поновлення невикористаного терміну проведення документальної планової виїзної перевірки не видавався (а.с. 12).

17.12.2018 проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 поновлено, згідно наказу в.о начальника Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області № 1921 «Про поновлення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1.» (а.с. 88).

У період з 17.12.2018 по 22.12.2018 уповноваженими особами Головного управління ДФС у Кіровоградській області проведена документальна планова виїзна перевірка фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, за результатами якої було складено акт №2/11-28-13-05/НОМЕР_1 від 02.01.2019 (а.с. 90-105).

02.01.2019 уповноваженими особами Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області складений акт відсутності за місцезнаходженням та неможливості вручення акту (а.с. 89).

Акт №2/11-28-13-05/НОМЕР_1 від 02.01.2019 направлено позивачу рекомендованим листом (а.с. 106).

22.01.2019 Акт №2/11-28-13-05/НОМЕР_1 від 02.01.2019 вручений позивачу (а.с. 107).

Відповідно до п.п. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Відповідно до ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.

Відповідно до п. 82.1. ст. 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.

Згідно п. 85.9 ст.85 ПК України у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.

Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.

У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

Як встановлено судом в ході досудового розслідування кримінального провадження №3201812001000004 було вилучено слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Кіровоградській області 16-17.08.2018 документи що стосуються фінансово - господарської діяльності ФОП ОСОБА_1.(а.с.39-61).

Наказом відповідача № 1186 від 17.08.2018 перенесено невикористаний термін (6 робочих днів) проведення документальної планової виїзної перевірки позивача до дати отримання копій вилучених документів або забезпечення доступу до документів (а.с. 10).

До суду не надано доказів скасування або оскарження зазначеного наказу, тобто він є чинним.

Доказів направлення письмового запиту відповідачем до слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Кіровоградській області, відповідно до п. 85.9 ст.85 ПК України, на виконання наказу № 1186 від 17.08.2018, до суду не надано.

Згідно службової записки начальника слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Кіровоградській області вилучені документи передано перевіряючим 17.12.2018 (а.с.25 -38).

Таким чином, судом встановлено, що вилучені в ході кримінального провадження документи що стосуються фінансово - господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 було надано для перевірки не в строки встановлені п. 85.9 ст.85 ПК України.

Однак, на думку суду зазначений факт ні яким чином не порушує права, свободи та інтереси позивача, а може бути підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб ГУ ДФС у Кіровоградській області.

З огляду на викладене, вимоги щодо визнання неправомірною бездіяльність Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області з неотримання в своєму структурному підрозділі копій вилучених 16-17 серпня 2018 року документів ФОП ОСОБА_1 або доступу до перевірки вилучених у позивача документів, задоволенню не підлягають.

Також, враховуючи, що на час розгляду справи відповідачем у період з 17.12.2018 по 22.12.2018 проведено перевірку та складено акт №2/11-28-13-05/НОМЕР_1 від 02.01.2019 (а.с. 90-105), якій вручений позивачу (а.с. 107), в задоволені вимог щодо зобов'язання відповідача протягом 6 робочих днів закінчити в установленому порядку розпочату наказом № 1101 від 19 липня 2018 року планову виїзну перевірку ОСОБА_1 та надати позивачу акт цієї перевірки, належить відмовити.

Судових витрат, що підлягають стягненню на користь відповідача судом не встановлено.

Керуючись ст.ст. 139, 243 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун