Ухвала від 23.01.2019 по справі 420/5148/18

Справа № 420/5148/18

УХВАЛА

23 січня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участі секретаря Захарчук О.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши в порядку загального провадження (у підготовчому засіданні) клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Відповідача - Управління соціального захисту населення у Приморському районі м. Одеси в частині відмови Позивачу - ОСОБА_1 в поновленні виплати раніше призначеної державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1;

зобов'язати Відповідача - Управління соціального захисту населення у Приморському районі м. Одеси здійснити нарахування та виплату Позивачу - ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги при народженні другої дитини - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи із вересня 2014 року в повному обсязі.

В підготовчому засіданні (23.01.2019 року) представником відповідача заявлено клопотання про залишення адміністративного позову без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, оскільки відповідь Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яка оскаржується позивачем, датована 22.02.2018 року.

При цьому, позивач звернувся до суду 03.10.2018 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.

Позивач та представник позивача заперечували щодо пропуску строку, оскільки доказів направлення відповіді №13-14/398 від 22.05.2018 року відповідачем не надано.

Розглядаючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.

Приписами частини 13 статті 171 КАС України встановлено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Приписами ст. 44 КАС України встановлено, що учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно - правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

У постанові від 3 листопада 2015 року (справа 21-2008а15) Верховний Суд України аналізуючи положення КАС України про початок обчислення строку звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень та виникнення підстав, що дають право на звернення з позовом, зазначив, що підставою для такого звернення є факт порушення, вчинений у певний час, а не факт, коли стало відомо про це суб'єкту владних повноважень.

Вказана правова позиція щодо обчислення строку звернення до суду послідовно застосовується і Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду (ухвали у справі №360/2999/18 від 22.01.2019 року та у справі №9901/24/19 від 21.01.2019 року).

У справі Європейського суду з прав людини «Стаббігс та інші проти Великобританії» визначено, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.

У рішенні «Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії» Європейський суд зазначив про те, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності. Сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (рішення Європейського суду у справі «Перез де Рада Каванілес проти Іспанії», пункт 45). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Таким чином позивачу необхідно подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1, слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - 5 (п'ять) днів з дня отримання ухвали (ч. 2 ст. 169 КАС України).

Керуючись ст. 44, 60, 122, 123, 161, 169, 171, 256 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду - задовольнити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала окремо від рішення по справі оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.