21 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3411/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, просить:
- визнати помилковим рішення, дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови та не проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, які враховувалися при первинному призначенні та подальшому перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх надбавок та підвищень у зв'язку зі збільшенням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення , як : -надбавка за особливі умови служби ( ОУС ) - 15 % ; - робота з таємними виробами, носіями та документами - 15 % ; - надбавка за класну кваліфікацію в/сл. " Майстер "-11%; - надбавка за виконання особливо важливих завдань -50 % ; премія - 90%; підвищення за постановою КМУ 2012 р. № 355 (35% від основного розміру пенсії)
В обґрунтування позову зазначає, що після проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, оскільки не включено певні складові. Позивач вважає такі дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
02 листопада 2018 року (вх. № 19108/18) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить в позові відмовити. В обґрунтування даної позиції, представник відповідача вказує, що згідно з приписами ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", пенсія за цим законом обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, про які зазначає позивач, не входять до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яке призначило та виплачує йому пенсію.
11.11.2018 року набрало законної сили рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі № 1140/2413/18 про зобов'язання головного управління перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2018 року у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Судом встановлено, що відповідно до наданої довідки про розмір грошового забезпечення Кіровоградським обласним військовим комісаріатом та рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі №1140/2413/18 головним управлінням гр. ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, яке становить 9405,00 грн., а саме: 4930,00 грн. - посадовий оклад; 1340,00 грн. - оклад за військове звання; 3135,00 грн. - процентна надбавка за вислугу років 50%. Розрахунок пенсії після проведеного перерахунку згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинній на момент проведення перерахунку.
04 грудня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсійного грошового забезпечення з урахуванням надбавок та підвищень, які були призначені при звільненні зі Збройних Сил України довічно та отримані ним при перебуванні на заслуженій пенсії згідно з Законами України та Постановами КМУ і нараховувались та виплачувались йому до 01 січня 2018 року, а саме: надбавка за особливі умови служби (ОУС) - 15 % ; робота з таємними виробами, носіями та документами - 15%; надбавка за кваліфікацію в/сл.. клас "Майстер "-11 % ; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %; премія - 10 %; підвищення за постановою КМУ 2012 р. №355 - 35% (а.с. 18).
06.12.2018 №22739/03-19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано відповідь позивачу, з якої вбачається, що пенсія позивачу виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 19).
Позивач, не погоджуючись з даною відповіддю, звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно частини другої ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно частини четвертої ст.63 Закону № 2262-ХІІ (на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
За правилами статті 113 Конституції України, статті 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, діяльність якого, зокрема, спрямовується на забезпечення інтересів українського народу шляхом виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, здійснює визначені Конституцією та законами України повноваження, видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції, здійснює, поміж іншого, внутрішню політику держави, вживає заходи щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, забезпечує проведення фінансової політики, політики у сфері соціального захисту, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України (статті 113, 116 та 117 Конституції України).
21 лютого 2018 року на виконання вимог частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі Постанова №103), пунктом 1 якої постановив: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначає перелік видів грошового забезпечення, який необхідно врахувати при перерахунку пенсії і цей перелік є вичерпним. До нього входить лише: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років.
Згідно пункту 2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) постановлено проводити з 1 січня 2018 року, у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У відповідності до п. 7 постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №704, Кіровоградським обласним військовим комісаріатом відповідачу надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії №ФГ33278.
Вказана довідка не містить даних про додаткові види грошового забезпечення. В ній зазначено, як цього і вимагає постанова Кабінету Міністрів України №103, лише: посадовий оклад - 4930,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3135 грн.
Однак, суд звертає свою увагу на те, що позивач не оскаржував вказану довідку №ФГ33278.
При цьому, здійснення призначення пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, регулюється статтею 43 цього Закону, а здійснення перерахунку пенсій, регулюється статтею 63.
Так, стаття 43 Закону № 2262-ХІІ враховує особливості проходження служби кожного військовослужбовця і саме для цього, при призначенні пенсії, враховуються додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення.
Стаття ж 63 Закону № 2262-ХІІ визначає, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, є підвищення грошового забезпечення військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Саме Постановою №103 і визначено умови, порядок та розміри здійснення перерахунку пенсії даної категорії військовослужбовців, до якої віднесено і позивача.
Крім того, механізм і порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, встановлено ще і постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У відповідності до пункту 5 вказаного Порядку, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області позивачу здійснено перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням положень Закону № 2262-ХІІ.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 03 червня 2014 року у справі «Великода проти України» суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Суд звертає увагу, що на підставі довідки №ФГ33278 та рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі № 1140/2413/18 про зобов'язання Головного управління перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2018 року у розмірі74 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат, пенсія позивачу виплачується в новому збільшеному розмірі.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення, як : -надбавка за особливі умови служби (ОУС) - 15 %; - робота з таємними виробами, носіями та документами - 15 %; - надбавка за класну кваліфікацію в/сл. " Майстер "-11%; - надбавка за виконання особливо важливих завдань -50 %; премія - 90%; підвищення за постановою КМУ 2012 р. № 355 (35% від основного розміру пенсії)
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Під час розгляду справи відповідач не надав жодних доказів, які спростовують встановлені судом обставини у даній справі.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновок, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7а) про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула