25 січня 2019 року
Справа № 280/5563/18
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали адміністративного
позову Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Юр-Твін”
про зобов'язання вчинити певні юридичні дії,
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Юр-Твін” (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
-зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію у Запорізькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів;
-зобов'язати відповідача надати звіт за 2017 рік формою 10-ПІ (Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів) затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42 до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Ухвалою судді від 02.01.2019 позовну заяву було залишено без руху на наданий позивачу час для надання суду уточненого адміністративного позову у 2-х екземплярах в якому нормативно обґрунтувати підстави звернення до суду із такими позовними вимогами, а саме: зазначити норму Закону, якою передбачено право позивача на звернення до адміністративного суду з відповідними позовними вимогами.
24 січня 2019 року на адресу суду надійшов уточнений адміністративний позов (вх. №2457) в якому позивач додатково посилається на вимоги абз. 15 ст. 20 та абз.16 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Перевіривши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суддя дійшов висновку про необхідність відмовити позивачу у відкритті провадження у справі у зв'язку з наступним.
У частині 4 ст.5 КАС України зазначено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює та визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їх рівності з усіма іншими громадянами для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України № 875-ХІІ ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»
Згідно абз.15 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (надалі Закон) спори, що виникають із правовідносин за статтями 19 і 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Відповідно до абз.16 ст.20 Закону Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.
Так в своїх вимогах позивач просить зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію у Запорізькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів; зобов'язати відповідача надати звіт за 2017 рік формою 10-ПІ.
Разом із тим, постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70 затверджено, крім іншого, Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю.
Цим Порядком визначено механізм проведення відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) перевірок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), щодо дотримання ними вимог статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
При цьому предметом такої перевірки серед іншого є: реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду.
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що позапланова виїзна перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за рішенням суду, у разі звернення фізичних та юридичних осіб про порушення роботодавцем вимог законодавства, за бажанням роботодавця та у разі неподання роботодавцем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів або подання такого звіту з помилками, що призвели до несплати суми адміністративно-господарських санкцій або сплати їх у неповному обсязі.
Пунктом 10 вказаного Порядку встановлено, що у разі виявлення фактів невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів уповноважена посадова особа, яка проводила перевірку, складає протокол про адміністративне правопорушення.
Також, суд звертає увагу позивача, що ст. 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, з урахуванням вищезазначених норм в даному випадку передбачений інший порядок захисту прав та інтересів відділення Фонду та не передбачене право такого органу на звернення до адміністративного суду з позовом про зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію у Фонді та про зобов'язання відповідача надати звіт за 2017 рік за формою 10-ПІ.
Як зазначено у ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу позивача, що суб'єкт владних повноважень, який звертається до суду, повинен обґрунтувати підстави звернення та зазначити їх у позовній заяві. Відсутність цих відомостей свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Відповідно, якщо суб'єкт владних повноважень звернувся до суду без передбачених законом підстав, і це з'ясовано судом на стадії відкриття провадження, то суд відмовляє у відкритті провадження у справі, оскільки спір не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Розгляд такого спору перебуває поза межами не лише адміністративної юрисдикції адміністративних судів та не належить до юрисдикції жодного іншого суду.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного суду від 22.08.2018 у справі №818/1735/17, від 26.08.2018 у справі №826/853/17.
Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви (ч.2 ст.170 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.170, 241-243, 248 КАС України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство “Юр-Твін” про зобов'язання вчинити певні юридичні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд позову не належить до юрисдикції жодного суду.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя Н.В.Стрельнікова