ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
22 січня 2019 року м. Київ № 640/20785/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши клопотання позивача про зупинення провадження в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
прозобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві з вимогою зобов'язати відповідача здійснити заходи передбаченні Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01.04.2018 року, починаючи з 01.04.2018 року з урахуванням виплаченого.
Ухвалою суду від 17 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (письмового провадження) на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
20 грудня 2018 року позивачем через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва подано клопотання про зупинення провадження у справі, що мотивовано значною кількістю справ, які перебувають у провадженні цього суду, предметом розгляд яких є правомірність постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року і вирішення спору у цих справи матиме преюдиційне значення для справи №640/20185/18.
При вирішенні даного клопотання по суті судом враховується наступне.
Звертаючись до суду із позовом щодо зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, останній вказує на те, що у квітні 2018 року йому було здійснено перерахунок пенсії відповідачем на підставі постанови Уряду №103 від 21.02.2018 року. При цьому, як зокрема вказує позивач, існує невідповідність пунктів 1, 2 Постанови №103, змін до пункту 5, додатку №2 Постанови №45, внесених Постановою №103 нормам правових актів вищої юридичної сили, а саме Законів №№2262- XI, 2011-XII, та Конституції України.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Станом на час вирішення клопотання позивача у справі №640/20785/18, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва не набрало законної сили.
Звертаючись до суду із клопотанням про зупинення провадження у справі, позивач не зазначає обставини, до настання яких він вважає за необхідне зупинити провадження у справі за його позовом.
Однак, враховуючи мотиви, наведені в обґрунтування заявленого клопотання, а саме, розгляд судом спорів, пов'язаних з визначенням правомірності положень постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка має бути застосована судом при вирішенні судом спору у справі №640/20785/18, а також зважаючи на наведені вище обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача.
Так, у відповідності до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З огляду на викладене, суд вважає необхідним зупинити провадження у даній справі з підстави, передбаченої пунктом 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №826/3858/18.
На підставі викладеного, керуючись п.3 ч.1 ст.236, ст.ст.243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання позивача про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Зупинити провадження у адміністративній справі №826/20785/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням у адміністративній справі 826/3858/18.
3. Зобов'язати учасників процесу повідомити суд про усунення обставин, що викликали його зупинення.
Ухвала суду у відповідності до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя Н.А. Добрівська