Рішення від 21.01.2019 по справі 140/2422/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2422/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" (далі - позивач, ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА") звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 04.01.2018 року №537383/38911544 про відмову в реєстрації податкової накладної від 11.12.2017 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 11.12.2017 року №2 в день її направлення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.01.2018 комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - ЄРПН), позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 11.12.2017 року №2 з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Позивач вважає рішення відповідача від 04.01.2018 року №537383/38911544 протиправним та необґрунтованим, оскільки у ньому чітко не зазначено, які документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а подані платником пояснення та первинні документи підтверджують факт здійснення господарської операції, за якою було складено податкову накладну від 11.12.2017 року №2. Звертає увагу на те, що відповідно до висновку Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) від 29.12.2017 року, що подавався органу центрального рівня, ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" подано вичерпний перелік документів на підтвердження господарської операції та запропоновано зареєструвати податкову накладну від 11.12.2017 року №2. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року відкрито провадження у справі відповідно до приписів статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі (а.с.1).

Як слідує з повідомлення про вручення поштового відправлення 43025 18005325, ухвалу суду від 23 листопада 2018 року про відкриття провадження у справі відповідач отримав 26 листопада 2018 року (а.с.81). Однак відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався та не подав його у встановлений судом строк.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи те, що відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, про поважність причин його неподання суд не повідомив, тому розгляд даної справи суд вирішує за наявними матеріалами.

Дослідивши у письмовому провадженні письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" 24.09.2013 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 18.01.2019 року № 1004881072 (а.с.82-89).

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" є: 43.21 - електромонтажні роботи, при цьому одним із видів економічної діяльності позивача є: 42.22 - будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій (а.с.83).

З матеріалів справи слідує, що при здійсненні операції з виконанням робіт з будівництва ЗТП-10/0,4 з двома тр-ми по 250кВА; будівництва КЛ-0,4КВ та будівництва КЛ-10кВ для приєднання до електричних мереж об'єкту: «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку в с. Липини Луцького району Волинської області (згідно умов договору нестандартного приєднання № 529-4081/16 від 19.05.2016 року; Замовник: ПП "Будівельна компанія "Інвестор")» на виконання договору підряду № 19/17-853 ПР від 08.12.2017 року на адресу ПрАТ "Волиньобленерго" позивач склав податкову накладну від 11.12.2017 року №2 на суму 940000,00 грн.(в т.ч. ПДВ 156666,67 грн.), яку надіслав для реєстрації в ЄРПН (а.с.16).

Згідно з квитанцією від 28.12.2017 року реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 42.22 та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с.17).

Позивач відповідно до повідомлення щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній, реєстрація якої зупинено, 28.12.2017 року в електронному вигляді подав до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області копії документів та пояснення щодо здійснення господарських операцій по податковій накладній від 11.12.2017 року №2, де зазначив, що податкова накладна виписана на авансову проплату ПрАТ "Волиньобленерго" відповідно до договору підряду № 19/17-853 ПР від 08.12.2017 року (а.с.19).

04.01.2018 року Комісія ДФС України прийняла рішення № 537383/38911544, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 11.12.2017 року №2 в ЄРПН з підстави: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.21).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас за приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу

Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Так, відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року №753/30621, далі - Критерії оцінки) моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних /розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу ПК України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

Аналізуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що наявність конкретного ступеня ризику, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, повинна підтверджуватись належними та допустимими доказами.

Як вбачається з квитанції від 28.12.2017 року, реєстрацію податкової накладної від 11.12.2017 року №2 було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки вказана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 42.22, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України (а.с.17).

Разом з тим, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження наявності розбіжностей чи невідповідності обсягів постачання обсягам придбання товарів (виконаних робіт з будівництва) відповідно до виписаної товариством податкової накладної від 11.12.2017 року №2.

Відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, такими документами є:

1) договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Згідно з абзацом першим постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" від 29 березня 2017 року №190 (далі - Постанова №190) Комісія ДФС приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №752/30620 (далі - Порядок №566), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів. Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПК України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.03. 2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Згідно із пунктом 16 Порядку №566 Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України, а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.

За приписами пункту 19 Порядку №566 розгляд питання на засіданні Комісії включає такі етапи: 1) доповідь секретаря Комісії; 2) доповідь члена Комісії, співдоповіді (у разі потреби); 3) внесення пропозицій членами Комісії, їх обговорення; 4) оголошення головою Комісії рішення про припинення обговорення питання; 5) голосування; 6) оголошення головою Комісії результатів голосування; 7) оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання. Протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.

Як передбачено пунктами 20, 21 Порядку №566, рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії, приймаються шляхом голосування простою більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії є ухвальним. Рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації складається за формою згідно з додатком до цього Порядку, підписується, реєструється та надсилається платнику податку на додану вартість у порядку, встановленому статтею 42 розділу II Кодексу, протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

З матеріалів справи слідує, що у порядку, визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.6 статті 201 ПК України, позивач відповідно до повідомлення від 28.12.2017 №1 щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, 28.12.2017 року в електронному вигляді подав до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області копії документів та пояснення щодо здійснення господарських операцій по податковій накладній від 11.12.2017 року №2, де вказав, що податкова накладна виписана на авансову проплату ПрАТ "Волиньобленерго" відповідно до договору підряду № 19/17-853 ПР від 08.12.2017 року (а.с.19).

Як свідчать матеріали справи, господарська операція з виконання робіт з будівництва ЗТП-10/0,4 з двома тр-ми по 250кВА; будівництва КЛ-0,4КВ та будівництва КЛ-10кВ для приєднання до електричних мереж підтверджується такими копіями первинних документів: договором підряду № 19/17-853 ПР від 08.12.2017 року (а.с.22-28); оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 105 за грудень 2017 року - жовтень 2018 року (а.с.29-30); платіжним дорученням № 2497 від 11.12.2017 року на суму попередньої оплати за договором підряду № 19/17-853 ПР від 08.12.2017 року в розмір 940000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 156666,67 грн.) (а.с.31); акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 року (а.с.32-35); підсумкова відомість ресурсів (об'єкт: КЛ-10кВ (витрати - по факту)) (а.с.36-38); акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт (а.с.39); акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 року (а.с.40-48); підсумкова відомість ресурсів (об'єкт: Будівництво ЗТП-2х250/10/0,4кВ (витрати - по факту)) (а.с.49-57); акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 року (а.с.58-61); підсумкова відомість ресурсів (об'єкт: КЛ-10кВ (витрати - по факту)) (а.с.62-63); довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за травень 2018 року (а.с.64-66); договір будівельного субпідряду № 56/12-17 від 08.12.2017 року (а.с.67-70); податкова накладна від 12.12.2017 року №22 (а.с.71); витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №315291 на запит від 20.09.2018 року №315291 (а.с.72).

08.12.2017 року між ПрАТ "Волиньобленерго" (Замовник) та ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" (Підрядник) укладено договір підряду № 19/17-853 ПР, згідно з яким за дорученням Замовника Підрядник зобов'язується виконати роботи з будівництва ЗТП-10/0,4 з двома тр-ми по 250кВА; будівництва КЛ-0,4КВ та будівництва КЛ-10кВ для приєднання до електричних мереж об'єкту: «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку в с. Липини Луцького району Волинської області (згідно умов договору нестандартного приєднання № 529-4081/16 від 19.05.2016 року; Замовник: ПП "Будівельна компанія "Інвестор")» у відповідності до проектно-кошторисної документації (а.с.22).

Пунктом 3.1 цього договору передбачено, що ціна договору визначається згідно з затвердженим сторонами кошторисом і складає 990397,56 грн., в тому числі ПДВ 20% - 165066,26 грн.

Пунктом 3.7 даного договору визначено терміни оплати: у строк не менше 3 (трьох) днів до початку робіт Замовник здійснює передоплату у передоплату у розмірі не менше 30% від загальної вартості об'єкту згідно даного договору (пп.3.7.1); остаточні розрахунки здійснюються на підставі загальної вартості фактично виконаних робіт по обться на підставі загальної вартості фактично виконаних робіт по об'єкту та сплачуються Замовником протягом 10 (десяти) банківських днів з дати підписання Замовником актів приймання виконаних будівельних робіт.

На виконання умов зазначеного договору ПрАТ "Волиньобленерго" здійснив попередню оплату за будівництво у сумі 940000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 156666,67 грн.), що підтверджується платіжним дорученням № 2497 від 11.12.2017 року (а.с.31). У зв'язку з цим позивач склав податкову накладну від 11.12.2017 року №2 на зазначену суму (а.с.16).

Крім того, з матеріалів справи слідує, що ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" на виконання вищезазначених робіт уклало з ТзОВ "БЕТОН БРУК СЕРВІС" договір субпідряду № 56/12-17 від 08 грудня 2017 року, відповідно до якого за дорученням Генпідрядника (ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА") Субпідрядник (ТзОВ "БЕТОН БРУК СЕРВІС") зобов'язується на власний ризик виконати електромонтажні роботи з будівництва ЗТП-10/0,4 з двома тр-ми по 250кВА; будівництва КЛ-0,4КВ та будівництва КЛ-10кВ для приєднання до електричних мереж об'єкту: «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку в с. Липини Луцького району Волинської області» відповідно до затвердженої проектної документації та в обумовлений цим договором строк (а.с.67-70). Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 цього договору передбачено, що в строк не менше 3-х днів після підписання договору Генпідрядник сплачує авансовий платіж в розмірі не менше 50% від загальної вартості об'єкту згідно даного договору.

На виконання цього ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" здійснило попередню оплату ТзОВ "БЕТОН БРУК СЕРВІС" на суму 940000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 156666,67 грн.) , у зв'язку з чим останнє подало на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 12.12.2017 року №22 (а.71), яка була зареєстрована контролюючим органом в ЄРПН 29.12.2017 року, про що свідчить Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №315291 (а.с.72).

На думку суду, подані позивачем первинні документи з поясненнями та доданими документами дають можливість підтвердити спірну господарську операцію.

Крім того, у висновку контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації від 29.12.2017 року № 5434/38911544, який подавався Головним управлінням ДФС у Волинській області до ДФС України, зазначено, що платником податків надано достатній перелік документів (договір, платіжне доручення), необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної від 11.12.2017 року №2 в ЄРПН (а.с.20).

В оскаржуваному рішенні Комісії ДФС України від 04.01.2018 року №537383/38911544 про відмову у реєстрації податкової накладної від 11.12.2017 року №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що воно прийняте з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с.8).

Суд звертає увагу, що вказане рішення формально містить підставу для його прийняття, що зазначена у Постанові КМУ № 190, а саме: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Разом з тим, у зазначеному рішенні взагалі не вказано, які саме надані платником податків копії документів складені з порушенням законодавства та якими мотивами керувалася Комісія ДФС України, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

Згідно зі статтею статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оскільки фіскальним органом не доведено правомірності відмови у реєстрації податкової накладної від 11.12.2017 року №2, складеної ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" у зв'язку із здійсненням господарської операції по наданню послуг з будівництва ЗТП-10/0,4 з двома тр-ми по 250кВА; будівництва КЛ-0,4КВ та будівництва КЛ-10кВ для приєднання до електричних мереж вищезазначеного об'єкту, а вказана господарська операція підтверджується первинними документами, які вказують на відповідність обсягам придбання товару (у даному випадку послуг) обсягам постачання товару (наданих послуг), тому суд дійшов висновку, що рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 04.01.2018 року №537383/38911544 про відмову у реєстрації податкової накладної від 11.12.2017 року №2 слід визнати протиправним та скасувати, зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 11.12.2017 року №2.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь ТзОВ "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" слід стягнути судовий збір в сумі 3524,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 14.11.2018 року №868 (а.с.2).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 04 січня 2018 року №537383/38911544.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 11 грудня 2017 року №2, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Єршова, будинок 11а, код ЄДРПОУ 38911544) в день її направлення.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕЛЕКТРА" (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Єршова, будинок 11а, код ЄДРПОУ 38911544) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 3524,00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.Д. Ковальчук