Справа № 2540/3245/18 Суддя (судді) першої інстанції: Непочатих В.О.
15 січня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Чаку Є.В.
при секретарі: Марчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Новогород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_4 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією з 05 жовтня 2010 року.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку його пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати при обчисленні розміру пенсії позивача за віком, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року в задоволенні даного адміністративного позову - відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Оскільки сторони до суду не з'явилися, справу розглянуто у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 статті 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_4 перебуває на обліку в Новгород-Сіверському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 05 жовтня 2010 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
25 липня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо здійснення перерахунку розміру пенсії до якої було додано довідку Новгород-Сіверської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17 липня 2018 року вих. 01-35/2722.
Відповідач, листом від 02 серпня 2018 року № 47/04/А/1, повідомив позивача про те, що для розрахунку пенсії станом на 05 жовтня 2010 року враховувався посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, а інші виплати, індексація на заробітну плату, матеріальна допомога на оздоровлення за період з 01 жовтня 2008 року по 30 вересня 2010 року не можливо взяти для розрахунку пенсії, оскільки це не передбачено діючим законодавством.
Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Обговорюючи правомірність такої відмови, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом ч. 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
З матеріалів справи вбачається, що при розрахунку пенсії позивача складові заробітної плати враховано не повністю, а саме не було враховано графу «Інші виплати», що складається із суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» - державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пп. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» - у межах затвердженого фонду оплати праці працівникам можуть надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 212 «Про затвердження Порядку видачі грошової допомоги державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» - грошова допомога - сума, яка згідно з пунктом 4 цього порядку включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Колегія суддів зазначає, що аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років, грошова винагорода за безперервну сумлінну працю, індексація, яка є частиною заробітної плати, входять до структури заробітної плати державного службовця.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класичний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Законом України «Про оплату праці» встановлено, що до структури заробітної плати, крім основної і додаткової, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З матеріалів справи вбачається, що на отриману позивачем матеріальну допомогу нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених законодавчих норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про заробітну плату від 17 липня 2018 року, на вказані виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою про зарплату, у зв'язку з чим відмова у перерахунку пенсії з урахуванням зазначених виплат (допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та повної суми індексації заробітної плати) є необґрунтованою.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 червня 2018 року справа №638/13232/16-а.
Таким чином, необґрунтованою є відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу, оскільки такий перерахунок повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, позов підлягає частковому задоволенню в межах передбаченого статтею 122 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, що передує зверненню до суду з даним позовом, тобто з 28 березня 2018 року.
З даного приводу слід зазначити, що згідно із визначенням, яке міститься у статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Тобто, оскільки пенсія є щомісячною регулярною виплатою, то і дізнатися про порушення своїх прав шляхом неотримання такої виплати позивач мав можливість кожного календарного місяця згідно графіку видачі пенсій.
Враховуючи, що позивачем разом з позовною заявою не подано обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску цього строку, суд дійшов висновку про необхідність її залишення без розгляду в частині позовних вимог з 05 жовтня 2010 року по 27 березня 2018 року.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції обставини справи було з'ясовані неповно, та як наслідок було прийняте необґрунтоване судове рішення, що є підставою для його скасування апеляційним судом та прийняття нового рішення у справі.
Відповідно до частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 317, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року - скасувати та ухвалити нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Новогород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Новогород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією з 28 березня 2018 року.
В іншій частині позов залишити без розгляду.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя: Файдюк В.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Чаку Є.В.