Рішення від 09.01.2019 по справі 357/10142/18

Справа № 357/10142/18

2/357/480/19

Категорія 29

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Кошель Б. І. ,

при секретарі - Тодосієнко О. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що 09.10.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї. На підставі наданих документів рішенням від 10.10.2017 року управлінням призначно відповідачці допомогу на період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 6 579 грн. 15 коп., щомісячно. 10.01.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. В ході звірки даних про доходи громадян, задекларованих ними для отримання допомоги державними соціальними інспекторами було встановлено, що ОСОБА_1 не вказала отриманий дохід сина ОСОБА_2 та чоловіка ОСОБА_3: а саме, не було задекларовано дохід отриманий в ТОВ «Союз-Авто», ТОВ «Транссіті» та дохід від надання майна в оренду ПП «Технофарм-Україна» за 2017 рік. З урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи сім'ї відповідачки, рішенням від 27.04.2018 року ОСОБА_1 управлінням було проведено перерахунок допомоги на період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року, згідно з яким розмір середньомісячного сукупного доходу перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, що стало причиною прийняття рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд стягнути з відповідачки на свою користь 62 241 грн. 80 коп. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та судові витрати по справі.

Відповідачка, яка належним чином повідомлена про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, своїм правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений судом строк, не скористалась.

Крім того, клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, а тому відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.

Дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що 09.10.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї, що підтверджується відповідною заявою.

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що отримувала державну допомогу малозабезпеченим сім'ям по 30.09.2017 року, вона не працює, її чоловік ОСОБА_3 - працює в ДП «ДГ «Озерна» ІБКІЦБ НААН», отримує пенсію, інших доходів не мають.

На підставі наданих документів рішенням Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради від 10.10.2017 року ОСОБА_1 призначено допомогу на період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 6 579 грн. 15 коп. щомісячно.

10.01.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. З наданих відомостей вбачається, що ОСОБА_1 не вказала отриманий дохід чоловіка та сина, а саме: заробітна плата отримана чоловіком відповідачки ОСОБА_3 за 1 квартал 2017 року - 11 131,20 грн, за 2 квартал 2017 року - 12 318,92 грн., за 3 квартал 2017 року - 12 011,89 грн., дохід від надання майна в оренду за 3 квартал 2017 року - 14 906, грн., заробітна плата сина ОСОБА_2 за 1 квартал 2017 року - 9 920,00 грн., за 2 квартал - 8 214,08 грн. та 9 500,00 грн., за 3 квартал 2017 року - 30 000,00 грн., що підтверджується довідками про завантажені доходи та довідками про отримані доходи платника єдиного податку - фізичної особи підприємця.

Як вбачається із матеріалів справи, у зв'язку з виявленими обставинами позивачем 19.04.2018 року було складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, в якому зазначено, що заявник та члени його сім'ї надали неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розрахунок розміру державної соціальної допомоги, призначеної у відповідності з заявою від 11.04.2017 року №693, від 09.10.2017 року № 2146 та згідно з наданою заявником інформацією про доходи сім'ї, було проведено неправильно.

У подальшому ОСОБА_1 було проведено перерахунок допомоги на період з 01.10.2017 року по 31.03.2017 року та виявлено, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, у результаті якого останній було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, що підтверджується рішенням УСЗН Білоцерківської міської ради про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 27.04.2018 року та розрахунком середньомісячного сукупного доходу.

Судом також встановлено, що позивач двічі направляв відповідачці повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 62 241 грн. 80 коп., яке отримано останньою особисто 19.05.2018 року, що підтверджується листом УСЗН Білоцерківської міської ради №4994 від 08.05.2018 року, листом УСЗН Білоцерківської міської ради №6333 від 12.06.2018 року та зворотнім рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Однак, зазначені вимоги позивача були повністю проігноровані відповідачкою.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до абз. 2 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Відповідно до п.12 вищезазначеного Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Абз. 2,3 п. 27 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім'ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, з врахуванням наведеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача 62 241 грн. 80 коп. надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 258-259, 265, 268, 274-279, 354-355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1., 09100, РНОКПП: НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, код ЄДРПОУ: 03193643 надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 62 241 грн. 80 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1., 09100, РНОКПП: НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, код ЄДРПОУ: 03193643 судовий збір у сумі 1 762 грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБ. І. Кошель