Рішення від 14.01.2019 по справі 855/6/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/6/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ганечко О.М.

суддів Федотова І.В.

Коротких А.Ю.

при секретарі Біднячук Ю.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії, у якому просив скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 49 від 11.01.2019 року «Про відмову ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року», зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року та зобов'язати Центральну виборчу комісію визнати Конституцію України переважною над Законом України «Про вибори Президента».

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач вказує, що Центральна виборча комісія постановою № 49 від 11.01.2019 року «Про відмову ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року" протиправно відмовила йому у реєстрації кандидатом на пост Президента України, хоча він відповідає усім вимогам.

Тобто відповідач своїм рішенням позбавив позивача конституційного права балотуватись на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року.

Крім того, в обґрунтування своїх позовних вимог, позивач вказує, що подав податкову декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 6 червня 2017 року № 556), а декларацію в електронному вигляді не міг подати, оскільки він не володіє комп'ютером, а тому змоги виконати вимоги чинного законодавства у нього немає. Також зазначив, з цього питання, що Центральна виборча комісія має відповідних технічних працівників, які повинні були йому допомогти скласти відповідні документи в електронному вигляді.

Також, позивач зазначає, що висновки відповідача про недотримання ним вимог п.4 ч.1 ст. 51 Закону України "Про вибори Президента України" є протиправними, оскільки його майновий стан не дозволяє сплатити заставу в розмірі два мільйони п'ятсот тисяч гривень.

14.01.2019 року позивачем подано клопотання про доповнення позовних вимог, в якому він просить зобов'язати Центральну виборчу комісію звільнити ОСОБА_2 від сплати грошової застави у розмірі два мільйони п'ятсот тисяч гривень, зобов'язати Центральну виборчу комісію допомогти ОСОБА_2, виправити неточності в поданих документах, в тому числі і в електронному вигляді, зобов'язати Центральну виборчу комісію забезпечити ОСОБА_2 доступ до телебачення та засобів масової інформації для ознайомлення виборців з його програмою.

Відповідач, 13.01.2019 року надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі з підстав того, що позивачем при подачі заяви не виконано вимоги чинного законодавства України.

Позивач в судовому засіданні підтримав позов в повному обсязі, просив його задовольнити з підстав, викладених у ньому. Погодився з підставами прийняття Постанови Центральної виборчої комісії № 49 від 11.01.2019 року, однак вважає їх формальними та такими, що можуть бути усунуті наданням технічної допомоги працівниками Центральної виборчої комісії. Враховуючи стан здоровья він підлягає звільненню від внесення застави.

Представник відповідача позовні вимоги не визнали, надав письмовий відзив, просив відмовити в задоволені позову. Пояснив, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не порушуючи прав позивача.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши письмові докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів доходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.01.2019 року для реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року позивачем до Центральної виборчої комісії подано заяву із доданими документами.

Розглянувши зазначену заяву та додані до неї документи, постановою Центральної виборчої комісії від 11.01.2019 року № 49, позивачу відмовлено у реєстрації його кандидатом на пост Президента України, оскільки до заяви про самовисування кандидатом на пост Президента України не додано документа про внесення ним у безготівковому порядку на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії грошової застави у розмірі два мільйони п'ятсот тисяч гривень.

Крім того, ОСОБА_2 просив зареєструвати його кандидатом, водночас не заявляв про самовисунення, вказана заява не засвідчена в установленому законом порядку.

Також в заяві позивача не міститься згода на оприлюднення біографічних відомостей і декларації особи, зобов'язання позивача, в разі, обрання передати у порядку, встановленому законом, протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права і припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні із зайняттям посту Президента України.

До заяви про реєстрацію кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року позивачем не подано, передбачену пунктом 5 частини першої статті 51 Закону, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року початку виборчого процесу (на паперових носіях та в електронному вигляді) за відповідною формою, автобіографії та передвиборної програми в електронному вигляді, фотографій розміром 4 х 6 см як на паперових носіях, так і в електронному вигляді. Подана на паперовому носієві автобіографія ОСОБА_2 не містить відомостей про громадянство, партійність, склад сім'ї, адреси місця проживання із зазначенням часу проживання в Україні, не погашену і не зняту в установленому законом порядку судимість. Анкета кандидата на пост Президента України не містить повної інформації щодо місця проживання на території України протягом десяти останніх перед днем виборів років, кваліфікації (за дипломом) та вченого звання.

Відповідно до частини шостої ст. 103 Конституції України, порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.

Спеціальним законом в Україні, який регламентує порядок проведення виборів Президента України, у тому числі порядок і умови висування та реєстрації кандидатів на пост Президента України, є Закон України «Про вибори Президента України» (далі - Закон), який регулює спірні правовідносини.

Частиною 11 статті 18 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», передбачено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, уповноважених представників.

Відповідно до частини 1 статті 51 Закону, Центральна виборча комісія реєструє кандидата на пост Президента України за умови отримання, зокрема, таких документів:

1) анкети кандидата на пост Президента України за формою, встановленою Центральною виборчою комісією (заповнюється кандидатом особисто);

2) автобіографії особи, висунутої кандидатом на пост Президента України (на паперовому носієві та в електронному вигляді), обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання із зазначенням часу проживання в Україні, відомості про судимість, не погашену і не зняту у встановленому законом порядку;

3) передвиборної програми кандидата, викладеної державною мовою, обсягом до дванадцяти тисяч друкованих знаків (на паперовому носієві та в електронному вигляді);

4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 49 цього Закону;

5) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру відповідно до статті 50 цього Закону;

6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата на пост Президента України та сторінок, де зазначаються відомості про його місце проживання, відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»;

7) чотири фотографії кандидата на пост Президента України розміром 4 х 6 сантиметрів, а також дві фотографії кандидата на пост Президента України розміром 9 х 13 сантиметрів, на паперових носіях та в електронному вигляді.

Згідно зі статтею 48 Закону, громадянин України, який відповідно до статті 9 цього Закону може бути обраним Президентом України, особисто подає до Центральної виборчої комісії засвідчену в установленому законом порядку заяву про самовисунення кандидатом на пост Президента України.

У заяві про самовисунення на пост Президента України мають міститися згода на оприлюднення біографічних відомостей і декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 50 цього Закону, зобов'язання в разі обрання передати у порядку, встановленому законом, протягом місяця після офіційного оголошення результатів виборів в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права і припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з зайняттям посту Президента України.

Як встановлено колегією суддів, у поданій заяві до Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року, ОСОБА_2 просить зареєструвати його кандидатом, водночас не заявляє про самовисунення. Крім того, вказана заява не засвідчена в установленому законом порядку, що є порушенням статті 48 Закону та порядоку самовисування.

Також, встановлено, що всупереч вимогам частини другої статті 48 Закону, в заяві ОСОБА_2 не міститься згоди на оприлюднення біографічних відомостей і декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно зі статтею 50 Закону, а також зобов'язання в разі обрання передати у порядку, встановленому законом, протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права і припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні із зайняттям посту Президента України.

Згідно з частиною 3 статті 48 Закону та пунктом 4 частини 1 статті 51 Закону, передбачено, що для реєстрації кандидатом на пост Президента України подається документ про внесення грошової застави відповідно до статті 49 Закону.

Грошова застава вноситься партією, яка висунула кандидата на пост Президента України, або кандидатом на пост Президента України у безготівковому порядку на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії (після початку виборчого процесу та до подання документів Центральній виборчій комісії для реєстрації) у розмірі два мільйони п'ятсот тисяч гривень (частина перша статті 49 Закону).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 разом з заявою про реєстрацію кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року подано квитанцію № СВО1004189/1 від 08 січня 2019 року про переказ у безготівковому порядку на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії коштів у сумі 3 гривні, що не відповідає чинним вимогам законодавства.

Колегією суддів встановлено, що до заяви про реєстрацію кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року, позивачем, додано податкову декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 6 червня 2017 року № 556).

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 51 Закону, Центральна виборча комісія реєструє кандидата на пост Президента України за умови отримання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 50 Закону.

Статтею 50 Закону передбачено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом на пост Президента України (на паперових носіях та в електронному вигляді) за формою, визначеною відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".

За змістом пункту 2 Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про вибори Президента України" під час реєстрації кандидатів на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 грудня 2018 року № 272, на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року декларація кандидата на пост Президента України за 2017 рік (усі сторінки декларації, у тому числі ті сторінки її розділів, стосовно яких у суб'єкта декларування та членів його сім'ї відсутні об'єкти для декларування у відповідному розділі) подається до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на пост Президента України після присвоєння такій декларації унікального ідентифікатора документа в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на паперових носіях та в електронному вигляді:

на паперових носіях - роздруковані копії всіх сторінок декларації, розміщеної в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, засвідчені підписом кандидата на пост Президента України шляхом проставлення його на останній сторінці декларації;

в електронному вигляді - у форматі PDF (*.pdf) на оптичному носії інформації (CD-R, DVD-R) або на USB-флеш-накопичувачі чи іншому пристрої для запам'ятовування, що використовує інтерфейс USB.

Проте, ОСОБА_2 не подано, передбачену пунктом 5 частини 1 статті 51 Закону декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року початку виборчого процесу (на паперових носіях та в електронному вигляді) за формою, визначеною відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".

Крім того, в супереч вимогам пунктів 2 та 3 частини 1 статті 51 Закону, ОСОБА_2 для реєстрації кандидатом на пост Президента України не подано автобіографію та передвиборну програму в електронному вигляді.

Як встановлено колегією суддів, ОСОБА_2 подано дві фотографії розміром 9 х 13 см на паперових носіях, не додавши їх в електронному вигляді, а також чотири фотографії розміром 3 х 4 см на паперових носіях, що є порушенням п. 7 ч. 1 ст. 51 Закону.

Також, подана на паперовому носієві автобіографія ОСОБА_2 не містить відомостей про громадянство, партійність, склад сім'ї, адреси місця проживання із зазначенням часу проживання в Україні, не погашену і не зняту в установленому законом порядку судимість.

Анкета кандидата на пост Президента України, ОСОБА_2 не містить повної інформації щодо місця проживання на території України протягом десяти останніх перед днем виборів років, кваліфікації (за дипломом) та вченого звання.

Згідно частини 1 статті 52 Закону, Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата на пост Президента України, зокрема у разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висунення кандидата;

2) встановлення нею наявності у передвиборній програмі кандидата положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;

3) відсутності документів, зазначених у статтях 48 або 51 цього Закону;

4) припинення громадянства України або невиходу із громадянства іншої держави особою, висунутою кандидатом на пост Президента України;

5) виїзд особи, висунутої кандидатом, за межі України для постійного проживання;

6) визнання особи, висунутої кандидатом, недієздатною;

7) виявлення інших відповідно до частин другої та третьої статті 103 Конституції України обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом на пост Президента України, права бути обраною Президентом України.

Помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на пост Президента України.

Відповідно до ч.2 ст.52 Закону, рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається уповноваженому представнику відповідної партії (кандидата) або кандидату.

Аналізуючи вищевказані правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, правомірно виніс постанову № 49 від 11.01.2019 року «Про відмову ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом на пост Президента України на чергових виборах Президента України 31.03.2019 року», оскільки позивач грошову заставу, у передбаченому Законом розмірі не вніс, а також порушив вимоги ч. 1 ст. 49, ч. 3 ст. 48 , п.4 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про вибори Президента України», в частині дотримання форми подачі відповідних документів.

А тому, приймаючи постанову від 11.01.2019 року № 49, Центральна виборча комісія діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Крім того, нормами чинного законодавства не передбачено можливість чи обов'язок Центральної виборчої комісії звільнити ОСОБА_2 від сплати грошової застави у розмірі два мільйони п'ятсот тисяч гривень, у зв'язку із станом його здоров'я, та обов'язок Центральної виборчої комісії допомогти ОСОБА_2 виправити неточності в поданих документах, в тому числі і в електронному вигляді.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання Центральну виборчу комісію забезпечити ОСОБА_2 доступ до телебачення та засобів масової інформації для ознайомлення виборців з його програмою, то вона є передчасною, оскільки стосується вже зареєстрованих кандидатів у Президенти України.

Вимога про зобов'язання Центральної виборчої комісії визнати Конституцію України переважною над Законом України «Про вибори Президента» не є способом захисту прав, свобод чи інтересів.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 245, 246, 273, 277, 278 КАС України, колегія суддів,-

ВИРІШИЛА:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Верховного Суду через Шостий апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя О.М. Ганечко

Судді І.В. Федотов

А.Ю. Коротких

Повний текст рішення виготовлено 14 січня 2019 року.

Головуючий суддя Ганечко Олена Миколаївна

Судді: Федотов Ігор В'ячеславович

Коротких Андрій Юрійович