Справа № 127/696/19
Провадження № 3/127/100/19
"10" січня 2019 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романчук Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Вишенського відділення поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ст. 173 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 043054 від 20.11.2018 року, ОСОБА_1 20.11.2018 року о 20 год. 40 хв., перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, наніс тілесні ушкодження сусідові ОСОБА_2 та виражався нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 173 КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути на доопрацювання з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
В ст. 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими свідченнями і документами.
Суд зазначає, що у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення.
Також в протоколі не в повному обсязі вказані відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме, не зазначено чи притягувалася дана особа до адміністративної відповідальності, не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про потерпілу особу від даного правопорушення, однак зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 наніс тілесні ушкодження сусіду ОСОБА_2
Враховуючи те, що вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні протоколу про адміністративне правопорушення унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для доопрацювання.
Враховуючи вище наведене та керуючись ст. ст. 7, 163-1, 268, 277, 278, 283, 284 КУпАП, -
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП повернути начальнику Вишенського відділення поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя