Постанова від 09.02.2010 по справі 2а-7702/09/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа 2а-7702/09/1370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2010 року м. Львів

11 год. 45 хв.

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Коморного О.І.,

секретар - Романчук Л.В.,

з участю

представника позивача Миць О.О.

представника відповідача Грабчинського В.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом міського комунального підприємства «Золочівтеплоенерго» до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, міське комунальне підприємство «Золочівтеплоенерго» звернувся до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення №0000121600/0 від 01.07.2009 року, винесеного відповідачем, Державною податковою інспекцією у Золочівському районі Львівської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, оскільки фактично податок на додану вартість позивачем сплачено у встановлений строк та у визначеному розмірі, проте відповідачем безпідставно сплачені кошти зараховано у рахунок погашення попередньої заборгованості.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у поданому письмовому запереченні, порушень прав позивача не вбачає, просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, повно і всебічно оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідачем 25.06.2009 року проведено невиїзну документальну перевірку МКП «Золочівтеплоенерго» з питань дотримання вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, про що складено акт № 9/15-212 від 25.06.2009 року.

Перевіркою встановлено, що згідно податкових декларацій з податку на додану вартість за серпень 2008р. (вх.№17775 від 17.09.2008), вересень 2008р. (вх.№20878 від 20.10.2008). жовтень 2008р. (вх.№23977 від 19.11.2008) та листопад 2008р. (вх.№25134 від 19.12 2008), поданих МКП „ЗОЛОЧІВТЕПЛОЕНЕРГО" до ДПІ у Золочівському районі, задекларовано суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет (р.27 декларації) в таких розмірах : серпень 2008 року - 9293 грн.; вересень 2008 року - 5806 грн.; жовтень 2008 року - 106 грн.; листопад 2008 року - 5795 грн.

У акті перевірки відповідачем констатовано, що згідно даних картки особового рахунку платника, МКП „ЗОЛОЧІВТЕПЛОЕНЕРГО" проводило сплату узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість з порушенням граничного терміну встановленого п. п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування».

Оскільки пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, відповідачем зроблено висновок, що МКП „ЗОЛОЧІВТЕПЛОЕНЕРГО" сплатило узгоджену суму податкового зобов'язання, визначеного у вказаних вище деклараціях із затримкою, що є більшою 90 календарних днів. Розрахунок наведено у додатку № 1.

На підставі вказаного акту ДПІ у Золочівському районі надіслано міському комунальному підприємству «Золочівтеплоенерго» податкове повідомлення-рішення від 01.07.2009р. № 0000121600/0 про обов'язок сплатити штраф у розмірі 50% за прострочення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість. Розмір штрафу - 10500 грн. Вручено 01.07.2009 року.

Проте із зазначеним висновком відповідача та винесеним податковим-повідомленням рішенням не можна погодитись з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4.1.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 - III від 21.12.2000р. (далі Закон №2181) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно п.5.1 ст.5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Пунктом 5.3.1. ст. 5 Закону № 2181 передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Згідно п.4.1.4 ст.4 цього закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітної (податкового) місяця.

Згідно з п.4.1.5. ст.4 Закону №2181 якщо останній день строку подані податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційні (банківський) день.

Відповідно до долучених до матеріалів справи копій податкових декларацій, вбачається, що такі подані платником, міським комунальне підприємством «Золочівтеплоенерго», за звітний податковий період - серпень 2008 року - 17 вересня 2008 року, за звітний податковий період - вересень 2008 року - 17 жовтня 2008 року, за звітний податковий період - жовтень 2008 року -19 листопада 2008 року, за звітний податковий період - листопад 2008 року - 19 грудня 2008 року, таким чином не пропущено строку подання податкових декларацій.

У податкових деклараціях визначені наступні суми податку на додану вартість: податкова декларація за серпень 2008 року - 9293 грн.; податкова декларація за вересень 2008 року - 5806 грн.; податкова декларація за жовтень 2008 року - 106 грн.; податкова декларація за листопад 2008 року - 5795 грн..

З часу подання вказаних податкових декларацій, податкові зобов'язання, визначені в них, вважаються узгодженими, а саме: податкове зобов'язання за серпень 2008 року в сумі 9293 грн. вважається узгодженим з 17 вересня 2008 року; податкове зобов'язання за вересень 2008 року в сумі 5806 грн. вважається узгодженим з 17 жовтня 2009 року; податкове зобов'язання за жовтень 2008 року в сумі 106 грн. вважається узгодженим з 19 листопада 2008 року; податкове зобов'язання за листопад 2008 року в сумі 5795 грн. вважається узгодженим з 19 грудня 2009 року.

Відповідно, граничний термін сплати податкових зобов'язань становить: серпень 2008 року - 30 вересня 2008 року; вересень 2008 року - 30 жовтня 2008 року; жовтень 2008 року - 1 грудня 2008 року; листопад 2008 року - 30 грудня 2008 року.

Як вбачається із долучених до матеріалів справи копій платіжних доручень, узгоджене податкове зобов'язання за серпень 2008 року в сумі 9293 грн. сплачувалося платіжними дорученнями, в яких у графі «Призначення платежу» зазначено: «ПДВ за серпень 2009 p.»:№ 584 від 15.09.2008р. - 500,00 грн. № 593 від 17.09.2008р. - 397,00 грн. № 595 від 18.09.2008р. - 360,00 грн. № 597 від 19.09.2008р. - 360,00 грн. № 598 від 22.09.2008р.- 500,00 грн. № 600 від 23.09.2008р. - 1000,00 грн. № 610 від 24.09.2008р. - 1000,00 грн. № 616 від 25.09.2008р. - 1000,00 грн. № 621 від 26.09.2008р. - 1000,00 грн. № 626 від 29.09.2008р. - 1000,00 грн. № 629 від 30.09.2008р. - 1000,00 грн.

Разом 8117 грн. Крім даної суми, згідно договору про переведення права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків від 02 жовтня 2006 року ДПІ у Золочівському районі провело стягнення із контрагентів МКП «Золочівтеплоенерго» 5 та 26 вересня 2008 року в сумі 1176 грн. і зарахувало дану суму на погашення податкового боргу (п. 1.4 договору).

Отже, податкове зобов'язання за серпень 2008 року в сумі 9293 грн. сплачено в повному обсязі за період з 15 вересня до 30 вересня 2008 року, тобто не було прострочення сплати, оскільки граничний строк закінчується 30 вересня 2008 року.

Узгоджене податкове зобов'язання за вересень 2008 року в сумі 5806 грн. сплачено платіжними дорученнями, в яких у графі «Призначення платежу» зазначено « ПДВ за вересень 2008 p.»: № 670 від 17.10.2008р. - 300,00 грн. № 681 від 21.10.2008р. - 1000,00 грн. № 684 від 22.10.2008р. - 360,00 грн. № 687 від 23.10.2008р. - 250,00 грн. № 688 від 24.10.2008р. - 140,00 грн. № 690 від 27.10.2008р. - 1000,00 грн. № 693 від 28.10.2008р. - 400,00 грн. № 697 від 31.10.2008р. - 500,00 грн.

Разом 3950 грн. Крім даної суми, згідно договору про переведення права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків від 02 жовтня 2006 року ДПІ у Золочівському районі провело стягнення із контрагентів МКП «Золочівтеплоенерго» 8 та 28 жовтня 2008 року в сумі 1856 грн. і зарахувало дану суму на погашення податкового боргу (п.1.4 договору).

Тобто, податкове зобов'язання за вересень 2008 в сумі 5806 грн. оплачено в повному обсязі у період з 17 жовтня до 31 жовтня 2008р., без прострочення оплати.

Узгоджене податкове зобов'язання за жовтень 2008 року в сумі 106 грн. сплачено платіжним дорученням, в яких у графі «Призначення платежу» зазначено: «ПДВ за жовтень 2008 p.»: № 731 від 20.11.2008р. - 110,00 грн.

Таким чином, податкове зобов'язання за жовтень 2008 року в сумі 106 грн. оплачено в повному обсязі 20 листопада 2008 року, без прострочення оплати, оскільки граничний строк оплати закінчується 1 грудня 2008 року.

Узгоджене податкове зобов'язання за листопад 2008 року в сумі 5795 грн. сплачено платіжними дорученнями, в яких у графі «Призначення платежу» зазначено: «ПДВ за листопад 2008 p.»: № 776 від 03.12.2008р. - 120,00 грн. № 814 від 11.12.2008р. - 1000,00 грн. № 836 від 16.12.2008р. - 1500,00 грн. № 855 від 18.12.2008р. - 2000,00 грн. № 863 від 19.12.2008р. - 2000,00 грн.

Отже, податкове зобов'язання за листопад 2008 року в сумі 5795 грн. було оплачено в повному обсязі в період з 3 по 19 грудня 2008 року, тобто не було прострочення оплати, оскільки граничний строк оплати закінчується 30 грудня 2008 року.

Зазначені фактичні обставини справи визнаються сторонами, в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання, відтак, відповідно до ч.3 ст.72 КАС України, вони можуть не доказуватися перед судом.

Спір між сторонами виник щодо правомірності застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій з огляду на п.7.7 ст.7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами": відповідно до якого, "Податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях".

Відповідач свою позицію обґрунтовує тим, що МКП „Золочівтеплоенерго" має тривалий борг перед бюджетами, який погашається по мірі надходження коштів із зарахуванням їх відповідно до п.3.7 Інструкції „Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами ДПС" де вказано: "якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі, то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини)...".

Відповідно до п.6.1.7 Інструкції „Про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій ОДПС" податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період".

Разом з тим, пунктом 7.7 статті 7 Закону №2181 визначений принцип рівності бюджетних інтересів.

Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону №2181 визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20.05.99 № 679-Х1У "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Таким чином, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Отже у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Щодо застосування податковими органами заходів відповідальності за порушення платником податків пункту 7.7 статті 7 Закону, то з аналізу норм Закону, які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. Серед зазначених порушень немає недотримання порядку погашення податкової боргу та податкових зобов'язань, встановленого пунктом 7.7 статті 7 Закону

Відтак, чинним законодавством України не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків уживаються передбачені Законом заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.

Зазначена позиція викладена в листі Вищого адміністративного суду України №358/13/13-09 від 17.03.09 р.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Скасувати податкове повідомлення рішення від 01 липня 2009 року №0000121600/0.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь міського комунального підприємства «Золочівтеплоенерго» (Львівська область м. Золочів, вул. Шашкевича 28) 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 13.02.2010 р. о 13:00 год.

Суддя Коморний О.І.